← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 63 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: glue stick ₹17, ruler ₹8, ice candy ₹10, eraser ₹3.
    Which item costs the least?
    (a) ruler (b) ice candy (c) glue stick (d) eraser
  2. 2.Price list: pencil ₹6, ice candy ₹14, ruler ₹12, sticker sheet ₹11.
    Which item costs the least?
    (a) ice candy (b) ruler (c) sticker sheet (d) pencil
  3. 3.Price list: banana ₹6, biscuit packet ₹14, juice box ₹20, balloon ₹7.
    How many rupees more does a juice box cost than a banana?
  4. 4.Price list: juice box ₹25, pencil ₹6, sharpener ₹5, kite ₹17.
    How many rupees more does a juice box cost than a sharpener?
  5. 5.Price list: sharpener ₹7, juice box ₹20, crayon box ₹50, banana ₹5.
    How much do 4 sharpeners cost (in ₹)?
  6. 6.Price list: ice candy ₹15, eraser ₹5, sticker sheet ₹11, toffee ₹1.
    Which item costs the most?
    (a) sticker sheet (b) toffee (c) ice candy (d) eraser
  7. 7.Price list: crayon box ₹45, samosa ₹14, ice candy ₹12, balloon ₹7.
    How many rupees more does a samosa cost than a balloon?
  8. 8.Price list: juice box ₹30, eraser ₹5, banana ₹4, samosa ₹12.
    How many rupees more does an eraser cost than a banana?
  9. 9.Price list: biscuit packet ₹13, samosa ₹15, ice candy ₹11, notebook ₹30.
    Which item costs the least?
    (a) biscuit packet (b) ice candy (c) notebook (d) samosa
  10. 10.Price list: pencil ₹3, samosa ₹18, sharpener ₹7, eraser ₹5.
    How much do 3 samosas cost (in ₹)?
  11. 11.Price list: pencil ₹5, juice box ₹25, crayon box ₹45, ruler ₹10.
    Priya has ₹10 and buys a pencil. How many rupees are left?
  12. 12.Price list: ruler ₹9, crayon box ₹40, ice candy ₹11, eraser ₹2.
    How much do 4 crayon boxes cost (in ₹)?
  13. 13.Price list: ice candy ₹12, eraser ₹3, kite ₹14, notebook ₹30.
    How much do a kite and an ice candy cost together (in ₹)?
  14. 14.Price list: ice candy ₹12, ruler ₹13, notebook ₹40, biscuit packet ₹17.
    How much do 4 ice candies cost (in ₹)?
  15. 15.Price list: ruler ₹10, toffee ₹1, biscuit packet ₹17, notebook ₹40.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than a ruler?
  16. 16.Price list: glue stick ₹16, notebook ₹25, samosa ₹13, pencil ₹6.
    How much do a glue stick and a samosa cost together (in ₹)?
  17. 17.Price list: ice candy ₹14, banana ₹8, ruler ₹11, toffee ₹3.
    Vivaan has ₹10 and buys a toffee. How many rupees are left?
  18. 18.Price list: eraser ₹5, notebook ₹40, biscuit packet ₹15, ruler ₹10.
    Which item costs the least?
    (a) ruler (b) notebook (c) eraser (d) biscuit packet
  19. 19.Price list: samosa ₹11, glue stick ₹24, eraser ₹3, sharpener ₹5.
    How many rupees more does a glue stick cost than a samosa?
  20. 20.Price list: kite ₹20, notebook ₹30, eraser ₹3, ruler ₹14.
    How many rupees more does a notebook cost than an eraser?
  21. 21.Price list: juice box ₹20, biscuit packet ₹19, toffee ₹3, eraser ₹2.
    How many rupees more does a juice box cost than a toffee?
  22. 22.Price list: banana ₹6, sharpener ₹7, kite ₹17, juice box ₹25.
    How much do a banana and a sharpener cost together (in ₹)?
  23. 23.Price list: ruler ₹9, kite ₹13, banana ₹8, pencil ₹3.
    How much do 3 pencils cost (in ₹)?
  24. 24.Price list: eraser ₹5, sharpener ₹4, biscuit packet ₹12, juice box ₹20.
    How much do a sharpener and a biscuit packet cost together (in ₹)?
  25. 25.Price list: pencil ₹7, banana ₹8, ice candy ₹15, crayon box ₹30.
    How much do an ice candy and a pencil cost together (in ₹)?
  26. 26.Price list: juice box ₹30, ruler ₹8, kite ₹17, sticker sheet ₹10.
    How much do 5 sticker sheets cost (in ₹)?
  27. 27.Price list: pencil ₹6, eraser ₹5, balloon ₹10, sticker sheet ₹11.
    How much do a pencil and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  28. 28.Price list: toffee ₹3, pencil ₹8, notebook ₹35, ruler ₹15.
    How much do 3 pencils cost (in ₹)?
  29. 29.Price list: glue stick ₹23, biscuit packet ₹18, banana ₹4, notebook ₹45.
    Aditya has ₹50 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  30. 30.Price list: crayon box ₹30, banana ₹7, toffee ₹3, ice candy ₹15.
    How much do 5 bananas cost (in ₹)?
  31. 31.Price list: eraser ₹2, kite ₹12, juice box ₹20, samosa ₹13.
    Sneha has ₹20 and buys an eraser. How many rupees are left?
  32. 32.Price list: juice box ₹20, ruler ₹11, eraser ₹5, notebook ₹25.
    Which item costs the least?
    (a) juice box (b) ruler (c) notebook (d) eraser
  33. 33.Price list: biscuit packet ₹16, ruler ₹11, sticker sheet ₹9, toffee ₹3.
    How much do a toffee and a ruler cost together (in ₹)?
  34. 34.Price list: sticker sheet ₹7, biscuit packet ₹12, notebook ₹30, balloon ₹8.
    How many rupees more does a notebook cost than a sticker sheet?
  35. 35.Price list: biscuit packet ₹18, glue stick ₹17, ruler ₹15, balloon ₹9.
    Which item costs the least?
    (a) biscuit packet (b) ruler (c) glue stick (d) balloon
  36. 36.Price list: pencil ₹7, glue stick ₹24, biscuit packet ₹19, toffee ₹2.
    Which item costs the most?
    (a) biscuit packet (b) pencil (c) toffee (d) glue stick
  37. 37.Price list: juice box ₹20, balloon ₹8, biscuit packet ₹12, pencil ₹6.
    How much do 2 juice boxes cost (in ₹)?
  38. 38.Price list: juice box ₹30, glue stick ₹19, eraser ₹4, balloon ₹6.
    How much do 2 erasers cost (in ₹)?
  39. 39.Price list: juice box ₹25, sharpener ₹8, eraser ₹2, crayon box ₹35.
    Ananya has ₹10 and buys a sharpener. How many rupees are left?
  40. 40.Price list: eraser ₹2, toffee ₹3, glue stick ₹23, balloon ₹5.
    Which item costs the least?
    (a) glue stick (b) toffee (c) eraser (d) balloon

Answer key

  1. eraser
  2. pencil
  3. 14
  4. 20
  5. 28
  6. ice candy
  7. 7
  8. 1
  9. ice candy
  10. 54
  11. 5
  12. 160
  13. 26
  14. 48
  15. 7
  16. 29
  17. 7
  18. eraser
  19. 13
  20. 27
  21. 17
  22. 13
  23. 9
  24. 16
  25. 22
  26. 50
  27. 17
  28. 24
  29. 27
  30. 35
  31. 18
  32. eraser
  33. 14
  34. 23
  35. balloon
  36. glue stick
  37. 40
  38. 8
  39. 2
  40. eraser

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids