← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 70 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: glue stick ₹16, sharpener ₹4, balloon ₹7, juice box ₹25.
    How many rupees more does a glue stick cost than a sharpener?
  2. 2.Price list: eraser ₹2, biscuit packet ₹14, glue stick ₹15, ice candy ₹10.
    How many rupees more does a glue stick cost than a biscuit packet?
  3. 3.Price list: ice candy ₹12, juice box ₹25, banana ₹6, eraser ₹3.
    How much do an ice candy and a juice box cost together (in ₹)?
  4. 4.Price list: pencil ₹7, ice candy ₹15, juice box ₹25, sticker sheet ₹11.
    Which item costs the most?
    (a) pencil (b) ice candy (c) sticker sheet (d) juice box
  5. 5.Price list: sticker sheet ₹11, ice candy ₹12, kite ₹15, sharpener ₹4.
    Karan has ₹10 and buys a sharpener. How many rupees are left?
  6. 6.Price list: banana ₹6, sharpener ₹4, balloon ₹5, toffee ₹2.
    How many rupees more does a sharpener cost than a toffee?
  7. 7.Price list: ruler ₹10, ice candy ₹8, biscuit packet ₹17, toffee ₹1.
    How much do a ruler and an ice candy cost together (in ₹)?
  8. 8.Price list: glue stick ₹17, notebook ₹30, sharpener ₹7, kite ₹20.
    How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
  9. 9.Price list: sharpener ₹7, notebook ₹40, glue stick ₹19, pencil ₹4.
    Which item costs the least?
    (a) pencil (b) sharpener (c) notebook (d) glue stick
  10. 10.Price list: glue stick ₹15, pencil ₹5, juice box ₹30, sharpener ₹7.
    How much do a glue stick and a sharpener cost together (in ₹)?
  11. 11.Price list: sharpener ₹9, glue stick ₹24, toffee ₹1, banana ₹8.
    Meera has ₹50 and buys a toffee. How many rupees are left?
  12. 12.Price list: pencil ₹3, crayon box ₹50, notebook ₹40, ruler ₹9.
    Which item costs the most?
    (a) notebook (b) ruler (c) pencil (d) crayon box
  13. 13.Price list: sticker sheet ₹9, glue stick ₹23, balloon ₹10, biscuit packet ₹19.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than a sticker sheet?
  14. 14.Price list: notebook ₹35, ice candy ₹11, toffee ₹1, kite ₹24.
    How much do an ice candy and a kite cost together (in ₹)?
  15. 15.Price list: glue stick ₹19, crayon box ₹30, biscuit packet ₹16, ice candy ₹8.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than an ice candy?
  16. 16.Price list: ice candy ₹14, sharpener ₹9, biscuit packet ₹16, crayon box ₹45.
    How much do 2 crayon boxes cost (in ₹)?
  17. 17.Price list: ice candy ₹11, toffee ₹3, juice box ₹30, balloon ₹7.
    How much do 5 balloons cost (in ₹)?
  18. 18.Price list: sticker sheet ₹6, banana ₹8, eraser ₹2, glue stick ₹17.
    How much do 5 bananas cost (in ₹)?
  19. 19.Price list: pencil ₹8, ruler ₹14, banana ₹6, eraser ₹5.
    How many rupees more does a ruler cost than a pencil?
  20. 20.Price list: samosa ₹20, ice candy ₹10, notebook ₹40, balloon ₹6.
    Which item costs the most?
    (a) samosa (b) notebook (c) ice candy (d) balloon
  21. 21.Price list: toffee ₹1, glue stick ₹15, ruler ₹11, sharpener ₹8.
    How much do 2 toffees cost (in ₹)?
  22. 22.Price list: biscuit packet ₹11, crayon box ₹45, ice candy ₹8, toffee ₹3.
    How much do 3 toffees cost (in ₹)?
  23. 23.Price list: juice box ₹20, samosa ₹10, eraser ₹3, sticker sheet ₹9.
    Which item costs the most?
    (a) sticker sheet (b) samosa (c) juice box (d) eraser
  24. 24.Price list: biscuit packet ₹14, balloon ₹8, pencil ₹5, samosa ₹12.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than a balloon?
  25. 25.Price list: notebook ₹35, toffee ₹3, biscuit packet ₹14, sharpener ₹8.
    Isha has ₹100 and buys a sharpener. How many rupees are left?
  26. 26.Price list: eraser ₹4, ice candy ₹14, notebook ₹35, banana ₹6.
    Which item costs the most?
    (a) notebook (b) eraser (c) banana (d) ice candy
  27. 27.Price list: sticker sheet ₹10, pencil ₹7, crayon box ₹30, sharpener ₹9.
    Which item costs the most?
    (a) pencil (b) sticker sheet (c) sharpener (d) crayon box
  28. 28.Price list: biscuit packet ₹20, toffee ₹3, notebook ₹45, sharpener ₹7.
    How much do a notebook and a toffee cost together (in ₹)?
  29. 29.Price list: ruler ₹9, sharpener ₹8, biscuit packet ₹15, pencil ₹6.
    Which item costs the most?
    (a) pencil (b) ruler (c) biscuit packet (d) sharpener
  30. 30.Price list: samosa ₹14, ice candy ₹11, sticker sheet ₹10, sharpener ₹6.
    How much do 5 samosas cost (in ₹)?
  31. 31.Price list: glue stick ₹19, ice candy ₹9, juice box ₹30, kite ₹20.
    Rohan has ₹50 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  32. 32.Price list: samosa ₹11, juice box ₹20, glue stick ₹16, toffee ₹2.
    How many rupees more does a juice box cost than a samosa?
  33. 33.Price list: juice box ₹25, ruler ₹9, toffee ₹3, notebook ₹30.
    How much do a notebook and a toffee cost together (in ₹)?
  34. 34.Price list: notebook ₹45, crayon box ₹30, glue stick ₹24, pencil ₹3.
    How many rupees more does a notebook cost than a crayon box?
  35. 35.Price list: samosa ₹15, pencil ₹7, sharpener ₹9, eraser ₹5.
    Which item costs the most?
    (a) samosa (b) sharpener (c) eraser (d) pencil
  36. 36.Price list: balloon ₹5, glue stick ₹19, samosa ₹18, pencil ₹6.
    How much do a samosa and a balloon cost together (in ₹)?
  37. 37.Price list: pencil ₹4, sharpener ₹9, kite ₹17, banana ₹5.
    How many rupees more does a banana cost than a pencil?
  38. 38.Price list: ruler ₹8, sticker sheet ₹5, kite ₹13, crayon box ₹50.
    Which item costs the least?
    (a) crayon box (b) sticker sheet (c) ruler (d) kite
  39. 39.Price list: sharpener ₹4, notebook ₹30, banana ₹8, glue stick ₹15.
    Which item costs the least?
    (a) notebook (b) banana (c) glue stick (d) sharpener
  40. 40.Price list: juice box ₹20, eraser ₹4, balloon ₹10, notebook ₹35.
    How much do an eraser and a juice box cost together (in ₹)?

Answer key

  1. 12
  2. 1
  3. 37
  4. juice box
  5. 6
  6. 2
  7. 18
  8. 150
  9. pencil
  10. 22
  11. 49
  12. crayon box
  13. 10
  14. 35
  15. 8
  16. 90
  17. 35
  18. 40
  19. 6
  20. notebook
  21. 2
  22. 9
  23. juice box
  24. 6
  25. 92
  26. notebook
  27. crayon box
  28. 48
  29. biscuit packet
  30. 70
  31. 31
  32. 9
  33. 33
  34. 15
  35. samosa
  36. 23
  37. 1
  38. sticker sheet
  39. sharpener
  40. 24

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids