← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 81 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: balloon ₹7, ice candy ₹8, kite ₹13, sticker sheet ₹12.
    Which item costs the most?
    (a) ice candy (b) kite (c) balloon (d) sticker sheet
  2. 2.Price list: eraser ₹2, crayon box ₹40, juice box ₹30, glue stick ₹17.
    Meera has ₹10 and buys an eraser. How many rupees are left?
  3. 3.Price list: juice box ₹30, biscuit packet ₹12, pencil ₹4, glue stick ₹21.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than a pencil?
  4. 4.Price list: notebook ₹45, pencil ₹6, sharpener ₹7, biscuit packet ₹10.
    Aarav has ₹50 and buys a notebook. How many rupees are left?
  5. 5.Price list: crayon box ₹50, toffee ₹1, samosa ₹12, ice candy ₹13.
    How many rupees more does an ice candy cost than a toffee?
  6. 6.Price list: samosa ₹19, notebook ₹45, crayon box ₹50, ruler ₹10.
    Which item costs the least?
    (a) samosa (b) notebook (c) ruler (d) crayon box
  7. 7.Price list: biscuit packet ₹15, balloon ₹10, glue stick ₹22, toffee ₹3.
    Which item costs the least?
    (a) glue stick (b) balloon (c) biscuit packet (d) toffee
  8. 8.Price list: banana ₹5, eraser ₹4, juice box ₹20, crayon box ₹50.
    How much do a juice box and an eraser cost together (in ₹)?
  9. 9.Price list: balloon ₹8, crayon box ₹50, biscuit packet ₹16, eraser ₹3.
    Zoya has ₹50 and buys an eraser. How many rupees are left?
  10. 10.Price list: juice box ₹25, kite ₹15, toffee ₹1, eraser ₹2.
    Farhan has ₹100 and buys an eraser. How many rupees are left?
  11. 11.Price list: eraser ₹5, sticker sheet ₹11, glue stick ₹19, ice candy ₹13.
    How much do an eraser and a glue stick cost together (in ₹)?
  12. 12.Price list: toffee ₹2, kite ₹12, banana ₹4, crayon box ₹45.
    Which item costs the least?
    (a) crayon box (b) kite (c) toffee (d) banana
  13. 13.Price list: notebook ₹35, juice box ₹20, biscuit packet ₹19, ruler ₹13.
    How much do 3 juice boxes cost (in ₹)?
  14. 14.Price list: ice candy ₹10, banana ₹6, kite ₹13, sticker sheet ₹9.
    How much do 2 ice candies cost (in ₹)?
  15. 15.Price list: eraser ₹5, pencil ₹8, toffee ₹3, juice box ₹25.
    Which item costs the least?
    (a) juice box (b) toffee (c) pencil (d) eraser
  16. 16.Price list: notebook ₹30, ruler ₹15, pencil ₹4, biscuit packet ₹13.
    How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
  17. 17.Price list: eraser ₹2, crayon box ₹45, pencil ₹6, toffee ₹3.
    How much do an eraser and a crayon box cost together (in ₹)?
  18. 18.Price list: juice box ₹25, balloon ₹7, banana ₹6, ice candy ₹14.
    How much do a juice box and a balloon cost together (in ₹)?
  19. 19.Price list: toffee ₹3, notebook ₹35, sharpener ₹5, balloon ₹10.
    Which item costs the most?
    (a) sharpener (b) balloon (c) notebook (d) toffee
  20. 20.Price list: toffee ₹3, sharpener ₹4, balloon ₹10, ruler ₹13.
    How much do 3 toffees cost (in ₹)?
  21. 21.Price list: balloon ₹5, toffee ₹1, ice candy ₹14, ruler ₹9.
    How much do 5 toffees cost (in ₹)?
  22. 22.Price list: sticker sheet ₹11, sharpener ₹7, glue stick ₹21, biscuit packet ₹17.
    How much do a sticker sheet and a sharpener cost together (in ₹)?
  23. 23.Price list: kite ₹12, pencil ₹4, samosa ₹13, sharpener ₹7.
    How much do a kite and a pencil cost together (in ₹)?
  24. 24.Price list: sticker sheet ₹6, samosa ₹11, sharpener ₹7, juice box ₹25.
    How many rupees more does a sharpener cost than a sticker sheet?
  25. 25.Price list: sharpener ₹7, balloon ₹8, kite ₹22, ice candy ₹13.
    How many rupees more does an ice candy cost than a sharpener?
  26. 26.Price list: ruler ₹14, banana ₹7, samosa ₹12, balloon ₹8.
    How many rupees more does a ruler cost than a banana?
  27. 27.Price list: ruler ₹10, pencil ₹3, juice box ₹30, kite ₹13.
    Which item costs the most?
    (a) pencil (b) juice box (c) kite (d) ruler
  28. 28.Price list: ruler ₹14, notebook ₹35, banana ₹4, eraser ₹5.
    How much do 4 erasers cost (in ₹)?
  29. 29.Price list: ice candy ₹14, ruler ₹11, samosa ₹17, toffee ₹1.
    How much do a toffee and a ruler cost together (in ₹)?
  30. 30.Price list: crayon box ₹30, notebook ₹45, kite ₹14, sticker sheet ₹9.
    How much do 5 kites cost (in ₹)?
  31. 31.Price list: ruler ₹10, notebook ₹25, toffee ₹1, eraser ₹5.
    Which item costs the most?
    (a) toffee (b) ruler (c) notebook (d) eraser
  32. 32.Price list: sticker sheet ₹8, glue stick ₹25, sharpener ₹4, toffee ₹2.
    Farhan has ₹50 and buys a sticker sheet. How many rupees are left?
  33. 33.Price list: ice candy ₹14, crayon box ₹50, kite ₹10, juice box ₹25.
    Rahul has ₹50 and buys a kite. How many rupees are left?
  34. 34.Price list: sticker sheet ₹9, juice box ₹20, pencil ₹5, banana ₹4.
    How much do 3 sticker sheets cost (in ₹)?
  35. 35.Price list: biscuit packet ₹18, glue stick ₹22, ruler ₹14, sharpener ₹9.
    Which item costs the least?
    (a) biscuit packet (b) glue stick (c) sharpener (d) ruler
  36. 36.Price list: pencil ₹7, eraser ₹3, juice box ₹30, notebook ₹35.
    Saanvi has ₹50 and buys a pencil. How many rupees are left?
  37. 37.Price list: biscuit packet ₹18, crayon box ₹35, ruler ₹10, banana ₹4.
    Which item costs the most?
    (a) biscuit packet (b) ruler (c) banana (d) crayon box
  38. 38.Price list: banana ₹5, ice candy ₹15, juice box ₹30, pencil ₹8.
    Isha has ₹100 and buys a banana. How many rupees are left?
  39. 39.Price list: pencil ₹3, toffee ₹2, banana ₹8, eraser ₹4.
    How much do an eraser and a toffee cost together (in ₹)?
  40. 40.Price list: ruler ₹13, glue stick ₹15, sharpener ₹9, pencil ₹7.
    How much do 2 rulers cost (in ₹)?

Answer key

  1. kite
  2. 8
  3. 8
  4. 5
  5. 12
  6. ruler
  7. toffee
  8. 24
  9. 47
  10. 98
  11. 24
  12. toffee
  13. 60
  14. 20
  15. toffee
  16. 150
  17. 47
  18. 32
  19. notebook
  20. 9
  21. 5
  22. 18
  23. 16
  24. 1
  25. 6
  26. 7
  27. juice box
  28. 20
  29. 12
  30. 70
  31. notebook
  32. 42
  33. 40
  34. 27
  35. sharpener
  36. 43
  37. crayon box
  38. 95
  39. 6
  40. 26

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids