← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 99 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: kite ₹21, glue stick ₹17, crayon box ₹35, eraser ₹3.
    Isha has ₹100 and buys a crayon box. How many rupees are left?
  2. 2.Price list: pencil ₹7, glue stick ₹17, sharpener ₹4, notebook ₹45.
    How many rupees more does a glue stick cost than a pencil?
  3. 3.Price list: glue stick ₹18, balloon ₹9, biscuit packet ₹14, samosa ₹20.
    How much do 4 balloons cost (in ₹)?
  4. 4.Price list: eraser ₹4, kite ₹14, biscuit packet ₹13, crayon box ₹35.
    How many rupees more does a crayon box cost than a kite?
  5. 5.Price list: balloon ₹9, eraser ₹3, glue stick ₹24, pencil ₹7.
    How much do an eraser and a glue stick cost together (in ₹)?
  6. 6.Price list: biscuit packet ₹17, kite ₹19, banana ₹6, eraser ₹2.
    How much do a kite and a banana cost together (in ₹)?
  7. 7.Price list: banana ₹4, eraser ₹3, biscuit packet ₹15, glue stick ₹20.
    Which item costs the least?
    (a) banana (b) eraser (c) biscuit packet (d) glue stick
  8. 8.Price list: toffee ₹3, crayon box ₹30, balloon ₹8, glue stick ₹24.
    How much do 4 crayon boxes cost (in ₹)?
  9. 9.Price list: crayon box ₹30, sharpener ₹6, banana ₹7, juice box ₹25.
    How much do 3 crayon boxes cost (in ₹)?
  10. 10.Price list: biscuit packet ₹18, notebook ₹40, samosa ₹12, pencil ₹3.
    How much do 2 samosas cost (in ₹)?
  11. 11.Price list: toffee ₹3, samosa ₹10, kite ₹23, pencil ₹4.
    Which item costs the least?
    (a) pencil (b) samosa (c) kite (d) toffee
  12. 12.Price list: notebook ₹30, balloon ₹7, ice candy ₹12, pencil ₹8.
    Joseph has ₹100 and buys a balloon. How many rupees are left?
  13. 13.Price list: kite ₹20, juice box ₹25, toffee ₹3, balloon ₹9.
    How much do 5 juice boxes cost (in ₹)?
  14. 14.Price list: crayon box ₹50, juice box ₹20, pencil ₹7, eraser ₹5.
    How much do 2 juice boxes cost (in ₹)?
  15. 15.Price list: balloon ₹5, crayon box ₹50, ice candy ₹12, sharpener ₹9.
    How many rupees more does a crayon box cost than an ice candy?
  16. 16.Price list: toffee ₹1, sharpener ₹6, kite ₹12, ice candy ₹13.
    How much do 2 kites cost (in ₹)?
  17. 17.Price list: pencil ₹6, glue stick ₹15, juice box ₹20, crayon box ₹50.
    How many rupees more does a crayon box cost than a pencil?
  18. 18.Price list: juice box ₹20, notebook ₹25, sticker sheet ₹10, samosa ₹11.
    Ananya has ₹100 and buys a notebook. How many rupees are left?
  19. 19.Price list: sticker sheet ₹5, eraser ₹2, kite ₹12, glue stick ₹17.
    Which item costs the least?
    (a) eraser (b) sticker sheet (c) kite (d) glue stick
  20. 20.Price list: juice box ₹30, samosa ₹19, glue stick ₹24, eraser ₹4.
    How much do 4 juice boxes cost (in ₹)?
  21. 21.Price list: ice candy ₹13, samosa ₹10, banana ₹4, crayon box ₹30.
    How many rupees more does a crayon box cost than a banana?
  22. 22.Price list: kite ₹10, ruler ₹14, notebook ₹40, eraser ₹2.
    How much do a kite and a ruler cost together (in ₹)?
  23. 23.Price list: balloon ₹8, kite ₹23, pencil ₹3, samosa ₹11.
    How much do a samosa and a balloon cost together (in ₹)?
  24. 24.Price list: crayon box ₹35, sticker sheet ₹7, ice candy ₹12, balloon ₹6.
    Aarav has ₹100 and buys a sticker sheet. How many rupees are left?
  25. 25.Price list: toffee ₹2, juice box ₹25, banana ₹6, sticker sheet ₹11.
    How much do a toffee and a juice box cost together (in ₹)?
  26. 26.Price list: eraser ₹4, notebook ₹25, toffee ₹3, juice box ₹20.
    How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
  27. 27.Price list: sharpener ₹5, ruler ₹9, ice candy ₹8, sticker sheet ₹6.
    Which item costs the most?
    (a) ruler (b) sticker sheet (c) ice candy (d) sharpener
  28. 28.Price list: balloon ₹10, ice candy ₹13, eraser ₹5, sharpener ₹9.
    How much do a sharpener and an ice candy cost together (in ₹)?
  29. 29.Price list: banana ₹6, eraser ₹4, ice candy ₹9, pencil ₹5.
    How much do a pencil and an eraser cost together (in ₹)?
  30. 30.Price list: notebook ₹35, crayon box ₹40, toffee ₹1, sharpener ₹4.
    Farhan has ₹100 and buys a crayon box. How many rupees are left?
  31. 31.Price list: kite ₹16, ice candy ₹12, glue stick ₹24, notebook ₹45.
    How much do a kite and an ice candy cost together (in ₹)?
  32. 32.Price list: balloon ₹10, eraser ₹5, toffee ₹3, sticker sheet ₹7.
    Which item costs the least?
    (a) toffee (b) eraser (c) sticker sheet (d) balloon
  33. 33.Price list: sticker sheet ₹8, balloon ₹6, toffee ₹3, biscuit packet ₹19.
    Which item costs the least?
    (a) sticker sheet (b) balloon (c) biscuit packet (d) toffee
  34. 34.Price list: ice candy ₹11, eraser ₹2, toffee ₹1, balloon ₹7.
    How much do an ice candy and a toffee cost together (in ₹)?
  35. 35.Price list: eraser ₹5, glue stick ₹18, toffee ₹1, samosa ₹15.
    Which item costs the least?
    (a) samosa (b) glue stick (c) eraser (d) toffee
  36. 36.Price list: biscuit packet ₹12, sticker sheet ₹11, banana ₹6, balloon ₹7.
    How much do a banana and a biscuit packet cost together (in ₹)?
  37. 37.Price list: notebook ₹30, sharpener ₹7, crayon box ₹35, glue stick ₹17.
    Which item costs the most?
    (a) sharpener (b) crayon box (c) glue stick (d) notebook
  38. 38.Price list: ice candy ₹12, samosa ₹15, crayon box ₹45, sticker sheet ₹10.
    How much do 5 ice candies cost (in ₹)?
  39. 39.Price list: eraser ₹5, notebook ₹35, ruler ₹9, balloon ₹7.
    How much do a notebook and a ruler cost together (in ₹)?
  40. 40.Price list: toffee ₹2, crayon box ₹40, ice candy ₹9, balloon ₹5.
    How much do a balloon and a toffee cost together (in ₹)?

Answer key

  1. 65
  2. 10
  3. 36
  4. 21
  5. 27
  6. 25
  7. eraser
  8. 120
  9. 90
  10. 24
  11. toffee
  12. 93
  13. 125
  14. 40
  15. 38
  16. 24
  17. 44
  18. 75
  19. eraser
  20. 120
  21. 26
  22. 24
  23. 19
  24. 93
  25. 27
  26. 75
  27. ruler
  28. 22
  29. 9
  30. 60
  31. 28
  32. toffee
  33. toffee
  34. 12
  35. toffee
  36. 18
  37. crayon box
  38. 60
  39. 44
  40. 7

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids