← Subtracting money lesson New set →

Subtracting Money Worksheet

Money maths lesson 7: Subtracting money · Set 108 · 40 sums
TalentJR

The method (Column take-away): Write the bigger amount on top, ones under ones. Take away the ones. If the top digit is smaller, borrow 1 ten (10 ones). Take away the tens. Check by adding the answer back.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.₹52 − ₹7 =
  2. 2.A glue stick costs ₹21 and a kite costs ₹20. How many rupees more does the glue stick cost?
  3. 3.A pencil costs ₹5 and a banana costs ₹7. How many rupees more does the banana cost?
  4. 4.₹49 − ₹26 =
  5. 5.₹96 − ₹93 =
  6. 6.Zoya had ₹57. Zoya spent ₹4 on a sharpener. How many rupees are left?
  7. 7.₹76 − ₹47 =
  8. 8.₹91 − ₹19 =
  9. 9.Joseph had ₹43. Joseph spent ₹11 on a biscuit packet. How many rupees are left?
  10. 10.Arjun had ₹32. Arjun spent ₹13 on an ice candy. How many rupees are left?
  11. 11.₹290 − ₹50 =
  12. 12.Aarav had ₹37. Aarav spent ₹20 on a biscuit packet. How many rupees are left?
  13. 13.₹460 − ₹180 =
  14. 14.Lakshmi had ₹32. Lakshmi spent ₹23 on a glue stick. How many rupees are left?
  15. 15.A pencil costs ₹7 and an eraser costs ₹3. How many rupees more does the pencil cost?
  16. 16.A samosa costs ₹19 and a balloon costs ₹9. How many rupees more does the samosa cost?
  17. 17.₹46 − ₹42 =
  18. 18.₹42 − ₹10 =
  19. 19.₹32 − ₹11 =
  20. 20.An eraser costs ₹4 and a sticker sheet costs ₹8. How many rupees more does the sticker sheet cost?
  21. 21.₹64 − ₹18 =
  22. 22.₹680 − ₹620 =
  23. 23.A notebook costs ₹40 and a pencil costs ₹5. How many rupees more does the notebook cost?
  24. 24.Sneha had ₹25. Sneha spent ₹11 on a kite. How many rupees are left?
  25. 25.Gurpreet had ₹30. Gurpreet spent ₹25 on a notebook. How many rupees are left?
  26. 26.Lakshmi had ₹73. Lakshmi spent ₹35 on a crayon box. How many rupees are left?
  27. 27.₹52 − ₹38 =
  28. 28.Rahul had ₹87. Rahul spent ₹8 on a balloon. How many rupees are left?
  29. 29.A balloon costs ₹7 and a samosa costs ₹11. How many rupees more does the samosa cost?
  30. 30.A juice box costs ₹20 and a pencil costs ₹5. How many rupees more does the juice box cost?
  31. 31.₹330 − ₹310 =
  32. 32.₹47 − ₹15 =
  33. 33.A toffee costs ₹2 and a glue stick costs ₹16. How many rupees more does the glue stick cost?
  34. 34.₹470 − ₹20 =
  35. 35.₹760 − ₹130 =
  36. 36.₹870 − ₹700 =
  37. 37.₹800 − ₹410 =
  38. 38.A sticker sheet costs ₹11 and a sharpener costs ₹7. How many rupees more does the sticker sheet cost?
  39. 39.Isha had ₹62. Isha spent ₹35 on a crayon box. How many rupees are left?
  40. 40.₹420 − ₹180 =

Answer key

  1. 45
  2. 1
  3. 2
  4. 23
  5. 3
  6. 53
  7. 29
  8. 72
  9. 32
  10. 19
  11. 240
  12. 17
  13. 280
  14. 9
  15. 4
  16. 10
  17. 4
  18. 32
  19. 21
  20. 4
  21. 46
  22. 60
  23. 35
  24. 14
  25. 5
  26. 38
  27. 14
  28. 79
  29. 4
  30. 15
  31. 20
  32. 32
  33. 14
  34. 450
  35. 630
  36. 170
  37. 390
  38. 4
  39. 27
  40. 240

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids