Subtracting Money Worksheet
The method (Column take-away): Write the bigger amount on top, ones under ones. Take away the ones. If the top digit is smaller, borrow 1 ten (10 ones). Take away the tens. Check by adding the answer back.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.₹52 − ₹7 =
- 2.A glue stick costs ₹21 and a kite costs ₹20. How many rupees more does the glue stick cost?
- 3.A pencil costs ₹5 and a banana costs ₹7. How many rupees more does the banana cost?
- 4.₹49 − ₹26 =
- 5.₹96 − ₹93 =
- 6.Zoya had ₹57. Zoya spent ₹4 on a sharpener. How many rupees are left?
- 7.₹76 − ₹47 =
- 8.₹91 − ₹19 =
- 9.Joseph had ₹43. Joseph spent ₹11 on a biscuit packet. How many rupees are left?
- 10.Arjun had ₹32. Arjun spent ₹13 on an ice candy. How many rupees are left?
- 11.₹290 − ₹50 =
- 12.Aarav had ₹37. Aarav spent ₹20 on a biscuit packet. How many rupees are left?
- 13.₹460 − ₹180 =
- 14.Lakshmi had ₹32. Lakshmi spent ₹23 on a glue stick. How many rupees are left?
- 15.A pencil costs ₹7 and an eraser costs ₹3. How many rupees more does the pencil cost?
- 16.A samosa costs ₹19 and a balloon costs ₹9. How many rupees more does the samosa cost?
- 17.₹46 − ₹42 =
- 18.₹42 − ₹10 =
- 19.₹32 − ₹11 =
- 20.An eraser costs ₹4 and a sticker sheet costs ₹8. How many rupees more does the sticker sheet cost?
- 21.₹64 − ₹18 =
- 22.₹680 − ₹620 =
- 23.A notebook costs ₹40 and a pencil costs ₹5. How many rupees more does the notebook cost?
- 24.Sneha had ₹25. Sneha spent ₹11 on a kite. How many rupees are left?
- 25.Gurpreet had ₹30. Gurpreet spent ₹25 on a notebook. How many rupees are left?
- 26.Lakshmi had ₹73. Lakshmi spent ₹35 on a crayon box. How many rupees are left?
- 27.₹52 − ₹38 =
- 28.Rahul had ₹87. Rahul spent ₹8 on a balloon. How many rupees are left?
- 29.A balloon costs ₹7 and a samosa costs ₹11. How many rupees more does the samosa cost?
- 30.A juice box costs ₹20 and a pencil costs ₹5. How many rupees more does the juice box cost?
- 31.₹330 − ₹310 =
- 32.₹47 − ₹15 =
- 33.A toffee costs ₹2 and a glue stick costs ₹16. How many rupees more does the glue stick cost?
- 34.₹470 − ₹20 =
- 35.₹760 − ₹130 =
- 36.₹870 − ₹700 =
- 37.₹800 − ₹410 =
- 38.A sticker sheet costs ₹11 and a sharpener costs ₹7. How many rupees more does the sticker sheet cost?
- 39.Isha had ₹62. Isha spent ₹35 on a crayon box. How many rupees are left?
- 40.₹420 − ₹180 =
Answer key
- 45
- 1
- 2
- 23
- 3
- 53
- 29
- 72
- 32
- 19
- 240
- 17
- 280
- 9
- 4
- 10
- 4
- 32
- 21
- 4
- 46
- 60
- 35
- 14
- 5
- 38
- 14
- 79
- 4
- 15
- 20
- 32
- 14
- 450
- 630
- 170
- 390
- 4
- 27
- 240
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids