Subtracting Money Worksheet
The method (Column take-away): Write the bigger amount on top, ones under ones. Take away the ones. If the top digit is smaller, borrow 1 ten (10 ones). Take away the tens. Check by adding the answer back.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.₹210 − ₹130 =
- 2.Aarav had ₹71. Aarav spent ₹45 on a notebook. How many rupees are left?
- 3.Kavya had ₹55. Kavya spent ₹40 on a crayon box. How many rupees are left?
- 4.₹320 − ₹20 =
- 5.Kavya had ₹87. Kavya spent ₹18 on a kite. How many rupees are left?
- 6.A sticker sheet costs ₹6 and a kite costs ₹13. How many rupees more does the kite cost?
- 7.₹750 − ₹70 =
- 8.₹38 − ₹21 =
- 9.Manav had ₹45. Manav spent ₹4 on a sharpener. How many rupees are left?
- 10.₹93 − ₹81 =
- 11.₹68 − ₹18 =
- 12.A glue stick costs ₹23 and a kite costs ₹19. How many rupees more does the glue stick cost?
- 13.₹310 − ₹140 =
- 14.Riya had ₹33. Riya spent ₹12 on an ice candy. How many rupees are left?
- 15.Isha had ₹19. Isha spent ₹15 on a ruler. How many rupees are left?
- 16.A toffee costs ₹2 and an eraser costs ₹3. How many rupees more does the eraser cost?
- 17.₹820 − ₹430 =
- 18.A biscuit packet costs ₹15 and an eraser costs ₹2. How many rupees more does the biscuit packet cost?
- 19.A kite costs ₹13 and a notebook costs ₹45. How many rupees more does the notebook cost?
- 20.A biscuit packet costs ₹11 and a pencil costs ₹5. How many rupees more does the biscuit packet cost?
- 21.₹24 − ₹9 =
- 22.₹24 − ₹22 =
- 23.Arjun had ₹79. Arjun spent ₹5 on a banana. How many rupees are left?
- 24.Aditya had ₹27. Aditya spent ₹7 on a sharpener. How many rupees are left?
- 25.A notebook costs ₹30 and an eraser costs ₹2. How many rupees more does the notebook cost?
- 26.₹47 − ₹18 =
- 27.An eraser costs ₹2 and a kite costs ₹24. How many rupees more does the kite cost?
- 28.Diya had ₹79. Diya spent ₹4 on a sharpener. How many rupees are left?
- 29.A kite costs ₹25 and a crayon box costs ₹50. How many rupees more does the crayon box cost?
- 30.₹74 − ₹64 =
- 31.A sticker sheet costs ₹6 and a sharpener costs ₹5. How many rupees more does the sticker sheet cost?
- 32.An eraser costs ₹5 and a notebook costs ₹40. How many rupees more does the notebook cost?
- 33.A banana costs ₹4 and a sticker sheet costs ₹5. How many rupees more does the sticker sheet cost?
- 34.Aarav had ₹11. Aarav spent ₹5 on a balloon. How many rupees are left?
- 35.₹240 − ₹220 =
- 36.A glue stick costs ₹21 and a toffee costs ₹1. How many rupees more does the glue stick cost?
- 37.Pooja had ₹56. Pooja spent ₹7 on a sticker sheet. How many rupees are left?
- 38.₹53 − ₹19 =
- 39.A pencil costs ₹6 and a toffee costs ₹1. How many rupees more does the pencil cost?
- 40.A juice box costs ₹25 and an ice candy costs ₹13. How many rupees more does the juice box cost?
Answer key
- 80
- 26
- 15
- 300
- 69
- 7
- 680
- 17
- 41
- 12
- 50
- 4
- 170
- 21
- 4
- 1
- 390
- 13
- 32
- 6
- 15
- 2
- 74
- 20
- 28
- 29
- 22
- 75
- 25
- 10
- 1
- 35
- 1
- 6
- 20
- 20
- 49
- 34
- 5
- 12
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids