← Subtracting money lesson New set →

Subtracting Money Worksheet

Money maths lesson 7: Subtracting money · Set 119 · 40 sums
TalentJR

The method (Column take-away): Write the bigger amount on top, ones under ones. Take away the ones. If the top digit is smaller, borrow 1 ten (10 ones). Take away the tens. Check by adding the answer back.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.₹210 − ₹130 =
  2. 2.Aarav had ₹71. Aarav spent ₹45 on a notebook. How many rupees are left?
  3. 3.Kavya had ₹55. Kavya spent ₹40 on a crayon box. How many rupees are left?
  4. 4.₹320 − ₹20 =
  5. 5.Kavya had ₹87. Kavya spent ₹18 on a kite. How many rupees are left?
  6. 6.A sticker sheet costs ₹6 and a kite costs ₹13. How many rupees more does the kite cost?
  7. 7.₹750 − ₹70 =
  8. 8.₹38 − ₹21 =
  9. 9.Manav had ₹45. Manav spent ₹4 on a sharpener. How many rupees are left?
  10. 10.₹93 − ₹81 =
  11. 11.₹68 − ₹18 =
  12. 12.A glue stick costs ₹23 and a kite costs ₹19. How many rupees more does the glue stick cost?
  13. 13.₹310 − ₹140 =
  14. 14.Riya had ₹33. Riya spent ₹12 on an ice candy. How many rupees are left?
  15. 15.Isha had ₹19. Isha spent ₹15 on a ruler. How many rupees are left?
  16. 16.A toffee costs ₹2 and an eraser costs ₹3. How many rupees more does the eraser cost?
  17. 17.₹820 − ₹430 =
  18. 18.A biscuit packet costs ₹15 and an eraser costs ₹2. How many rupees more does the biscuit packet cost?
  19. 19.A kite costs ₹13 and a notebook costs ₹45. How many rupees more does the notebook cost?
  20. 20.A biscuit packet costs ₹11 and a pencil costs ₹5. How many rupees more does the biscuit packet cost?
  21. 21.₹24 − ₹9 =
  22. 22.₹24 − ₹22 =
  23. 23.Arjun had ₹79. Arjun spent ₹5 on a banana. How many rupees are left?
  24. 24.Aditya had ₹27. Aditya spent ₹7 on a sharpener. How many rupees are left?
  25. 25.A notebook costs ₹30 and an eraser costs ₹2. How many rupees more does the notebook cost?
  26. 26.₹47 − ₹18 =
  27. 27.An eraser costs ₹2 and a kite costs ₹24. How many rupees more does the kite cost?
  28. 28.Diya had ₹79. Diya spent ₹4 on a sharpener. How many rupees are left?
  29. 29.A kite costs ₹25 and a crayon box costs ₹50. How many rupees more does the crayon box cost?
  30. 30.₹74 − ₹64 =
  31. 31.A sticker sheet costs ₹6 and a sharpener costs ₹5. How many rupees more does the sticker sheet cost?
  32. 32.An eraser costs ₹5 and a notebook costs ₹40. How many rupees more does the notebook cost?
  33. 33.A banana costs ₹4 and a sticker sheet costs ₹5. How many rupees more does the sticker sheet cost?
  34. 34.Aarav had ₹11. Aarav spent ₹5 on a balloon. How many rupees are left?
  35. 35.₹240 − ₹220 =
  36. 36.A glue stick costs ₹21 and a toffee costs ₹1. How many rupees more does the glue stick cost?
  37. 37.Pooja had ₹56. Pooja spent ₹7 on a sticker sheet. How many rupees are left?
  38. 38.₹53 − ₹19 =
  39. 39.A pencil costs ₹6 and a toffee costs ₹1. How many rupees more does the pencil cost?
  40. 40.A juice box costs ₹25 and an ice candy costs ₹13. How many rupees more does the juice box cost?

Answer key

  1. 80
  2. 26
  3. 15
  4. 300
  5. 69
  6. 7
  7. 680
  8. 17
  9. 41
  10. 12
  11. 50
  12. 4
  13. 170
  14. 21
  15. 4
  16. 1
  17. 390
  18. 13
  19. 32
  20. 6
  21. 15
  22. 2
  23. 74
  24. 20
  25. 28
  26. 29
  27. 22
  28. 75
  29. 25
  30. 10
  31. 1
  32. 35
  33. 1
  34. 6
  35. 20
  36. 20
  37. 49
  38. 34
  39. 5
  40. 12

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids