← Subtracting money lesson New set →

Subtracting Money Worksheet

Money maths lesson 7: Subtracting money · Set 121 · 40 sums
TalentJR

The method (Column take-away): Write the bigger amount on top, ones under ones. Take away the ones. If the top digit is smaller, borrow 1 ten (10 ones). Take away the tens. Check by adding the answer back.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A toffee costs ₹1 and a kite costs ₹20. How many rupees more does the kite cost?
  2. 2.₹28 − ₹7 =
  3. 3.A glue stick costs ₹24 and a crayon box costs ₹35. How many rupees more does the crayon box cost?
  4. 4.Kavya had ₹11. Kavya spent ₹3 on an eraser. How many rupees are left?
  5. 5.A glue stick costs ₹17 and a sharpener costs ₹8. How many rupees more does the glue stick cost?
  6. 6.₹71 − ₹11 =
  7. 7.₹26 − ₹25 =
  8. 8.₹95 − ₹82 =
  9. 9.₹39 − ₹15 =
  10. 10.Ishaan had ₹86. Ishaan spent ₹7 on a balloon. How many rupees are left?
  11. 11.Arjun had ₹40. Arjun spent ₹4 on a sharpener. How many rupees are left?
  12. 12.A ruler costs ₹9 and a sticker sheet costs ₹11. How many rupees more does the sticker sheet cost?
  13. 13.A balloon costs ₹6 and a ruler costs ₹10. How many rupees more does the ruler cost?
  14. 14.A glue stick costs ₹16 and an eraser costs ₹4. How many rupees more does the glue stick cost?
  15. 15.₹85 − ₹7 =
  16. 16.₹84 − ₹31 =
  17. 17.₹31 − ₹10 =
  18. 18.Manav had ₹49. Manav spent ₹4 on a banana. How many rupees are left?
  19. 19.₹950 − ₹910 =
  20. 20.₹67 − ₹11 =
  21. 21.₹900 − ₹620 =
  22. 22.₹850 − ₹220 =
  23. 23.₹41 − ₹8 =
  24. 24.₹260 − ₹180 =
  25. 25.An eraser costs ₹2 and a kite costs ₹20. How many rupees more does the kite cost?
  26. 26.₹81 − ₹62 =
  27. 27.Aarav had ₹12. Aarav spent ₹4 on a banana. How many rupees are left?
  28. 28.Arjun had ₹27. Arjun spent ₹3 on a toffee. How many rupees are left?
  29. 29.₹430 − ₹80 =
  30. 30.₹990 − ₹960 =
  31. 31.₹290 − ₹140 =
  32. 32.Diya had ₹43. Diya spent ₹10 on a biscuit packet. How many rupees are left?
  33. 33.A toffee costs ₹1 and a kite costs ₹24. How many rupees more does the kite cost?
  34. 34.₹27 − ₹12 =
  35. 35.₹35 − ₹14 =
  36. 36.₹43 − ₹40 =
  37. 37.₹950 − ₹480 =
  38. 38.₹60 − ₹39 =
  39. 39.₹870 − ₹750 =
  40. 40.₹71 − ₹28 =

Answer key

  1. 19
  2. 21
  3. 11
  4. 8
  5. 9
  6. 60
  7. 1
  8. 13
  9. 24
  10. 79
  11. 36
  12. 2
  13. 4
  14. 12
  15. 78
  16. 53
  17. 21
  18. 45
  19. 40
  20. 56
  21. 280
  22. 630
  23. 33
  24. 80
  25. 18
  26. 19
  27. 8
  28. 24
  29. 350
  30. 30
  31. 150
  32. 33
  33. 23
  34. 15
  35. 21
  36. 3
  37. 470
  38. 21
  39. 120
  40. 43

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids