← Subtracting money lesson New set →

Subtracting Money Worksheet

Money maths lesson 7: Subtracting money · Set 148 · 40 sums
TalentJR

The method (Column take-away): Write the bigger amount on top, ones under ones. Take away the ones. If the top digit is smaller, borrow 1 ten (10 ones). Take away the tens. Check by adding the answer back.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.₹37 − ₹7 =
  2. 2.₹51 − ₹11 =
  3. 3.A biscuit packet costs ₹16 and a pencil costs ₹8. How many rupees more does the biscuit packet cost?
  4. 4.₹420 − ₹400 =
  5. 5.Dev had ₹100. Dev spent ₹7 on a banana. How many rupees are left?
  6. 6.Farhan had ₹79. Farhan spent ₹10 on a balloon. How many rupees are left?
  7. 7.Tara had ₹44. Tara spent ₹3 on an eraser. How many rupees are left?
  8. 8.A sharpener costs ₹7 and a pencil costs ₹3. How many rupees more does the sharpener cost?
  9. 9.Ananya had ₹28. Ananya spent ₹17 on a glue stick. How many rupees are left?
  10. 10.₹58 − ₹10 =
  11. 11.A banana costs ₹4 and a toffee costs ₹1. How many rupees more does the banana cost?
  12. 12.An ice candy costs ₹13 and a sharpener costs ₹7. How many rupees more does the ice candy cost?
  13. 13.₹710 − ₹690 =
  14. 14.₹73 − ₹30 =
  15. 15.₹99 − ₹66 =
  16. 16.A juice box costs ₹30 and a glue stick costs ₹23. How many rupees more does the juice box cost?
  17. 17.₹25 − ₹23 =
  18. 18.₹31 − ₹30 =
  19. 19.An eraser costs ₹2 and a toffee costs ₹1. How many rupees more does the eraser cost?
  20. 20.An ice candy costs ₹8 and a pencil costs ₹6. How many rupees more does the ice candy cost?
  21. 21.A pencil costs ₹7 and a juice box costs ₹25. How many rupees more does the juice box cost?
  22. 22.₹45 − ₹6 =
  23. 23.Nisha had ₹16. Nisha spent ₹2 on an eraser. How many rupees are left?
  24. 24.A kite costs ₹18 and a ruler costs ₹10. How many rupees more does the kite cost?
  25. 25.₹99 − ₹44 =
  26. 26.A biscuit packet costs ₹11 and a glue stick costs ₹23. How many rupees more does the glue stick cost?
  27. 27.₹500 − ₹170 =
  28. 28.Pooja had ₹69. Pooja spent ₹3 on a pencil. How many rupees are left?
  29. 29.₹640 − ₹540 =
  30. 30.Saanvi had ₹46. Saanvi spent ₹16 on a samosa. How many rupees are left?
  31. 31.₹42 − ₹18 =
  32. 32.An eraser costs ₹2 and a banana costs ₹8. How many rupees more does the banana cost?
  33. 33.An eraser costs ₹4 and a juice box costs ₹20. How many rupees more does the juice box cost?
  34. 34.Joseph had ₹41. Joseph spent ₹4 on an eraser. How many rupees are left?
  35. 35.Kavya had ₹60. Kavya spent ₹21 on a glue stick. How many rupees are left?
  36. 36.₹84 − ₹33 =
  37. 37.Karan had ₹12. Karan spent ₹7 on a sharpener. How many rupees are left?
  38. 38.Aarav had ₹99. Aarav spent ₹5 on a banana. How many rupees are left?
  39. 39.₹89 − ₹68 =
  40. 40.₹22 − ₹9 =

Answer key

  1. 30
  2. 40
  3. 8
  4. 20
  5. 93
  6. 69
  7. 41
  8. 4
  9. 11
  10. 48
  11. 3
  12. 6
  13. 20
  14. 43
  15. 33
  16. 7
  17. 2
  18. 1
  19. 1
  20. 2
  21. 18
  22. 39
  23. 14
  24. 8
  25. 55
  26. 12
  27. 330
  28. 66
  29. 100
  30. 30
  31. 24
  32. 6
  33. 16
  34. 37
  35. 39
  36. 51
  37. 5
  38. 94
  39. 21
  40. 13

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids