Subtracting Money Worksheet
The method (Column take-away): Write the bigger amount on top, ones under ones. Take away the ones. If the top digit is smaller, borrow 1 ten (10 ones). Take away the tens. Check by adding the answer back.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.₹37 − ₹7 =
- 2.₹51 − ₹11 =
- 3.A biscuit packet costs ₹16 and a pencil costs ₹8. How many rupees more does the biscuit packet cost?
- 4.₹420 − ₹400 =
- 5.Dev had ₹100. Dev spent ₹7 on a banana. How many rupees are left?
- 6.Farhan had ₹79. Farhan spent ₹10 on a balloon. How many rupees are left?
- 7.Tara had ₹44. Tara spent ₹3 on an eraser. How many rupees are left?
- 8.A sharpener costs ₹7 and a pencil costs ₹3. How many rupees more does the sharpener cost?
- 9.Ananya had ₹28. Ananya spent ₹17 on a glue stick. How many rupees are left?
- 10.₹58 − ₹10 =
- 11.A banana costs ₹4 and a toffee costs ₹1. How many rupees more does the banana cost?
- 12.An ice candy costs ₹13 and a sharpener costs ₹7. How many rupees more does the ice candy cost?
- 13.₹710 − ₹690 =
- 14.₹73 − ₹30 =
- 15.₹99 − ₹66 =
- 16.A juice box costs ₹30 and a glue stick costs ₹23. How many rupees more does the juice box cost?
- 17.₹25 − ₹23 =
- 18.₹31 − ₹30 =
- 19.An eraser costs ₹2 and a toffee costs ₹1. How many rupees more does the eraser cost?
- 20.An ice candy costs ₹8 and a pencil costs ₹6. How many rupees more does the ice candy cost?
- 21.A pencil costs ₹7 and a juice box costs ₹25. How many rupees more does the juice box cost?
- 22.₹45 − ₹6 =
- 23.Nisha had ₹16. Nisha spent ₹2 on an eraser. How many rupees are left?
- 24.A kite costs ₹18 and a ruler costs ₹10. How many rupees more does the kite cost?
- 25.₹99 − ₹44 =
- 26.A biscuit packet costs ₹11 and a glue stick costs ₹23. How many rupees more does the glue stick cost?
- 27.₹500 − ₹170 =
- 28.Pooja had ₹69. Pooja spent ₹3 on a pencil. How many rupees are left?
- 29.₹640 − ₹540 =
- 30.Saanvi had ₹46. Saanvi spent ₹16 on a samosa. How many rupees are left?
- 31.₹42 − ₹18 =
- 32.An eraser costs ₹2 and a banana costs ₹8. How many rupees more does the banana cost?
- 33.An eraser costs ₹4 and a juice box costs ₹20. How many rupees more does the juice box cost?
- 34.Joseph had ₹41. Joseph spent ₹4 on an eraser. How many rupees are left?
- 35.Kavya had ₹60. Kavya spent ₹21 on a glue stick. How many rupees are left?
- 36.₹84 − ₹33 =
- 37.Karan had ₹12. Karan spent ₹7 on a sharpener. How many rupees are left?
- 38.Aarav had ₹99. Aarav spent ₹5 on a banana. How many rupees are left?
- 39.₹89 − ₹68 =
- 40.₹22 − ₹9 =
Answer key
- 30
- 40
- 8
- 20
- 93
- 69
- 41
- 4
- 11
- 48
- 3
- 6
- 20
- 43
- 33
- 7
- 2
- 1
- 1
- 2
- 18
- 39
- 14
- 8
- 55
- 12
- 330
- 66
- 100
- 30
- 24
- 6
- 16
- 37
- 39
- 51
- 5
- 94
- 21
- 13
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids