Subtracting Money Worksheet
The method (Column take-away): Write the bigger amount on top, ones under ones. Take away the ones. If the top digit is smaller, borrow 1 ten (10 ones). Take away the tens. Check by adding the answer back.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.₹84 − ₹11 =
- 2.₹69 − ₹55 =
- 3.A toffee costs ₹1 and a ruler costs ₹10. How many rupees more does the ruler cost?
- 4.A glue stick costs ₹20 and a crayon box costs ₹40. How many rupees more does the crayon box cost?
- 5.Rohan had ₹52. Rohan spent ₹5 on an eraser. How many rupees are left?
- 6.₹870 − ₹700 =
- 7.₹87 − ₹11 =
- 8.A sticker sheet costs ₹10 and a crayon box costs ₹30. How many rupees more does the crayon box cost?
- 9.Ishaan had ₹14. Ishaan spent ₹12 on a ruler. How many rupees are left?
- 10.An ice candy costs ₹9 and a notebook costs ₹30. How many rupees more does the notebook cost?
- 11.₹78 − ₹8 =
- 12.₹52 − ₹43 =
- 13.₹440 − ₹360 =
- 14.₹820 − ₹680 =
- 15.₹420 − ₹80 =
- 16.Kabir had ₹40. Kabir spent ₹15 on an ice candy. How many rupees are left?
- 17.Aditya had ₹100. Aditya spent ₹18 on a glue stick. How many rupees are left?
- 18.A glue stick costs ₹19 and a kite costs ₹17. How many rupees more does the glue stick cost?
- 19.Rahul had ₹38. Rahul spent ₹25 on a juice box. How many rupees are left?
- 20.₹530 − ₹320 =
- 21.₹31 − ₹14 =
- 22.Kabir had ₹92. Kabir spent ₹6 on a pencil. How many rupees are left?
- 23.Gurpreet had ₹96. Gurpreet spent ₹3 on a pencil. How many rupees are left?
- 24.An ice candy costs ₹15 and a sharpener costs ₹8. How many rupees more does the ice candy cost?
- 25.₹870 − ₹40 =
- 26.Nisha had ₹78. Nisha spent ₹16 on a biscuit packet. How many rupees are left?
- 27.A sticker sheet costs ₹6 and a toffee costs ₹2. How many rupees more does the sticker sheet cost?
- 28.Aarav had ₹22. Aarav spent ₹16 on a kite. How many rupees are left?
- 29.A glue stick costs ₹18 and an ice candy costs ₹10. How many rupees more does the glue stick cost?
- 30.A sharpener costs ₹6 and a pencil costs ₹3. How many rupees more does the sharpener cost?
- 31.₹51 − ₹11 =
- 32.₹340 − ₹280 =
- 33.A ruler costs ₹8 and an ice candy costs ₹9. How many rupees more does the ice candy cost?
- 34.An eraser costs ₹2 and a banana costs ₹5. How many rupees more does the banana cost?
- 35.A juice box costs ₹25 and a crayon box costs ₹40. How many rupees more does the crayon box cost?
- 36.Gurpreet had ₹81. Gurpreet spent ₹8 on a sticker sheet. How many rupees are left?
- 37.₹870 − ₹210 =
- 38.₹24 − ₹22 =
- 39.₹980 − ₹500 =
- 40.₹550 − ₹90 =
Answer key
- 73
- 14
- 9
- 20
- 47
- 170
- 76
- 20
- 2
- 21
- 70
- 9
- 80
- 140
- 340
- 25
- 82
- 2
- 13
- 210
- 17
- 86
- 93
- 7
- 830
- 62
- 4
- 6
- 8
- 3
- 40
- 60
- 1
- 3
- 15
- 73
- 660
- 2
- 480
- 460
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids