← Subtracting money lesson New set →

Subtracting Money Worksheet

Money maths lesson 7: Subtracting money · Set 153 · 40 sums
TalentJR

The method (Column take-away): Write the bigger amount on top, ones under ones. Take away the ones. If the top digit is smaller, borrow 1 ten (10 ones). Take away the tens. Check by adding the answer back.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.₹84 − ₹11 =
  2. 2.₹69 − ₹55 =
  3. 3.A toffee costs ₹1 and a ruler costs ₹10. How many rupees more does the ruler cost?
  4. 4.A glue stick costs ₹20 and a crayon box costs ₹40. How many rupees more does the crayon box cost?
  5. 5.Rohan had ₹52. Rohan spent ₹5 on an eraser. How many rupees are left?
  6. 6.₹870 − ₹700 =
  7. 7.₹87 − ₹11 =
  8. 8.A sticker sheet costs ₹10 and a crayon box costs ₹30. How many rupees more does the crayon box cost?
  9. 9.Ishaan had ₹14. Ishaan spent ₹12 on a ruler. How many rupees are left?
  10. 10.An ice candy costs ₹9 and a notebook costs ₹30. How many rupees more does the notebook cost?
  11. 11.₹78 − ₹8 =
  12. 12.₹52 − ₹43 =
  13. 13.₹440 − ₹360 =
  14. 14.₹820 − ₹680 =
  15. 15.₹420 − ₹80 =
  16. 16.Kabir had ₹40. Kabir spent ₹15 on an ice candy. How many rupees are left?
  17. 17.Aditya had ₹100. Aditya spent ₹18 on a glue stick. How many rupees are left?
  18. 18.A glue stick costs ₹19 and a kite costs ₹17. How many rupees more does the glue stick cost?
  19. 19.Rahul had ₹38. Rahul spent ₹25 on a juice box. How many rupees are left?
  20. 20.₹530 − ₹320 =
  21. 21.₹31 − ₹14 =
  22. 22.Kabir had ₹92. Kabir spent ₹6 on a pencil. How many rupees are left?
  23. 23.Gurpreet had ₹96. Gurpreet spent ₹3 on a pencil. How many rupees are left?
  24. 24.An ice candy costs ₹15 and a sharpener costs ₹8. How many rupees more does the ice candy cost?
  25. 25.₹870 − ₹40 =
  26. 26.Nisha had ₹78. Nisha spent ₹16 on a biscuit packet. How many rupees are left?
  27. 27.A sticker sheet costs ₹6 and a toffee costs ₹2. How many rupees more does the sticker sheet cost?
  28. 28.Aarav had ₹22. Aarav spent ₹16 on a kite. How many rupees are left?
  29. 29.A glue stick costs ₹18 and an ice candy costs ₹10. How many rupees more does the glue stick cost?
  30. 30.A sharpener costs ₹6 and a pencil costs ₹3. How many rupees more does the sharpener cost?
  31. 31.₹51 − ₹11 =
  32. 32.₹340 − ₹280 =
  33. 33.A ruler costs ₹8 and an ice candy costs ₹9. How many rupees more does the ice candy cost?
  34. 34.An eraser costs ₹2 and a banana costs ₹5. How many rupees more does the banana cost?
  35. 35.A juice box costs ₹25 and a crayon box costs ₹40. How many rupees more does the crayon box cost?
  36. 36.Gurpreet had ₹81. Gurpreet spent ₹8 on a sticker sheet. How many rupees are left?
  37. 37.₹870 − ₹210 =
  38. 38.₹24 − ₹22 =
  39. 39.₹980 − ₹500 =
  40. 40.₹550 − ₹90 =

Answer key

  1. 73
  2. 14
  3. 9
  4. 20
  5. 47
  6. 170
  7. 76
  8. 20
  9. 2
  10. 21
  11. 70
  12. 9
  13. 80
  14. 140
  15. 340
  16. 25
  17. 82
  18. 2
  19. 13
  20. 210
  21. 17
  22. 86
  23. 93
  24. 7
  25. 830
  26. 62
  27. 4
  28. 6
  29. 8
  30. 3
  31. 40
  32. 60
  33. 1
  34. 3
  35. 15
  36. 73
  37. 660
  38. 2
  39. 480
  40. 460

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids