← Subtracting money lesson New set →

Subtracting Money Worksheet

Money maths lesson 7: Subtracting money · Set 161 · 40 sums
TalentJR

The method (Column take-away): Write the bigger amount on top, ones under ones. Take away the ones. If the top digit is smaller, borrow 1 ten (10 ones). Take away the tens. Check by adding the answer back.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.₹50 − ₹13 =
  2. 2.₹83 − ₹33 =
  3. 3.₹390 − ₹110 =
  4. 4.Sneha had ₹37. Sneha spent ₹6 on a sticker sheet. How many rupees are left?
  5. 5.A juice box costs ₹20 and a crayon box costs ₹30. How many rupees more does the crayon box cost?
  6. 6.₹68 − ₹12 =
  7. 7.₹64 − ₹14 =
  8. 8.Joseph had ₹77. Joseph spent ₹10 on a sticker sheet. How many rupees are left?
  9. 9.₹61 − ₹19 =
  10. 10.₹68 − ₹48 =
  11. 11.₹20 − ₹7 =
  12. 12.Zoya had ₹70. Zoya spent ₹8 on a sharpener. How many rupees are left?
  13. 13.An ice candy costs ₹9 and a toffee costs ₹3. How many rupees more does the ice candy cost?
  14. 14.₹55 − ₹21 =
  15. 15.₹63 − ₹19 =
  16. 16.₹80 − ₹74 =
  17. 17.A samosa costs ₹10 and a sharpener costs ₹7. How many rupees more does the samosa cost?
  18. 18.A balloon costs ₹10 and a juice box costs ₹30. How many rupees more does the juice box cost?
  19. 19.A glue stick costs ₹21 and a notebook costs ₹40. How many rupees more does the notebook cost?
  20. 20.₹210 − ₹60 =
  21. 21.₹45 − ₹14 =
  22. 22.A toffee costs ₹3 and a glue stick costs ₹19. How many rupees more does the glue stick cost?
  23. 23.Dev had ₹38. Dev spent ₹8 on a pencil. How many rupees are left?
  24. 24.₹53 − ₹51 =
  25. 25.Farhan had ₹55. Farhan spent ₹9 on a ruler. How many rupees are left?
  26. 26.₹670 − ₹350 =
  27. 27.₹87 − ₹54 =
  28. 28.Riya had ₹72. Riya spent ₹7 on a balloon. How many rupees are left?
  29. 29.A kite costs ₹20 and a biscuit packet costs ₹10. How many rupees more does the kite cost?
  30. 30.Saanvi had ₹64. Saanvi spent ₹6 on a balloon. How many rupees are left?
  31. 31.Saanvi had ₹77. Saanvi spent ₹5 on an eraser. How many rupees are left?
  32. 32.A toffee costs ₹1 and a ruler costs ₹14. How many rupees more does the ruler cost?
  33. 33.Aarav had ₹39. Aarav spent ₹17 on a biscuit packet. How many rupees are left?
  34. 34.Dev had ₹70. Dev spent ₹35 on a crayon box. How many rupees are left?
  35. 35.A kite costs ₹12 and a pencil costs ₹8. How many rupees more does the kite cost?
  36. 36.₹52 − ₹30 =
  37. 37.A biscuit packet costs ₹19 and a samosa costs ₹11. How many rupees more does the biscuit packet cost?
  38. 38.A pencil costs ₹3 and a samosa costs ₹12. How many rupees more does the samosa cost?
  39. 39.₹36 − ₹16 =
  40. 40.A samosa costs ₹12 and a banana costs ₹7. How many rupees more does the samosa cost?

Answer key

  1. 37
  2. 50
  3. 280
  4. 31
  5. 10
  6. 56
  7. 50
  8. 67
  9. 42
  10. 20
  11. 13
  12. 62
  13. 6
  14. 34
  15. 44
  16. 6
  17. 3
  18. 20
  19. 19
  20. 150
  21. 31
  22. 16
  23. 30
  24. 2
  25. 46
  26. 320
  27. 33
  28. 65
  29. 10
  30. 58
  31. 72
  32. 13
  33. 22
  34. 35
  35. 4
  36. 22
  37. 8
  38. 9
  39. 20
  40. 5

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids