← Subtracting money lesson New set →

Subtracting Money Worksheet

Money maths lesson 7: Subtracting money · Set 164 · 40 sums
TalentJR

The method (Column take-away): Write the bigger amount on top, ones under ones. Take away the ones. If the top digit is smaller, borrow 1 ten (10 ones). Take away the tens. Check by adding the answer back.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.₹86 − ₹13 =
  2. 2.₹34 − ₹32 =
  3. 3.Priya had ₹72. Priya spent ₹3 on a toffee. How many rupees are left?
  4. 4.₹60 − ₹49 =
  5. 5.An eraser costs ₹5 and a crayon box costs ₹45. How many rupees more does the crayon box cost?
  6. 6.Vivaan had ₹10. Vivaan spent ₹3 on a toffee. How many rupees are left?
  7. 7.A biscuit packet costs ₹12 and a notebook costs ₹45. How many rupees more does the notebook cost?
  8. 8.A biscuit packet costs ₹12 and a ruler costs ₹10. How many rupees more does the biscuit packet cost?
  9. 9.A juice box costs ₹25 and a pencil costs ₹6. How many rupees more does the juice box cost?
  10. 10.A toffee costs ₹2 and a juice box costs ₹30. How many rupees more does the juice box cost?
  11. 11.Sneha had ₹32. Sneha spent ₹7 on a banana. How many rupees are left?
  12. 12.A sharpener costs ₹6 and an ice candy costs ₹9. How many rupees more does the ice candy cost?
  13. 13.₹43 − ₹26 =
  14. 14.A sharpener costs ₹8 and a juice box costs ₹20. How many rupees more does the juice box cost?
  15. 15.₹440 − ₹400 =
  16. 16.₹20 − ₹10 =
  17. 17.₹530 − ₹40 =
  18. 18.Isha had ₹71. Isha spent ₹1 on a toffee. How many rupees are left?
  19. 19.₹380 − ₹130 =
  20. 20.Kabir had ₹41. Kabir spent ₹9 on a sticker sheet. How many rupees are left?
  21. 21.An eraser costs ₹3 and a samosa costs ₹16. How many rupees more does the samosa cost?
  22. 22.₹470 − ₹280 =
  23. 23.₹25 − ₹20 =
  24. 24.₹70 − ₹15 =
  25. 25.₹780 − ₹430 =
  26. 26.₹760 − ₹330 =
  27. 27.₹45 − ₹26 =
  28. 28.₹80 − ₹44 =
  29. 29.A biscuit packet costs ₹10 and a glue stick costs ₹21. How many rupees more does the glue stick cost?
  30. 30.A notebook costs ₹40 and a samosa costs ₹16. How many rupees more does the notebook cost?
  31. 31.₹20 − ₹14 =
  32. 32.₹380 − ₹210 =
  33. 33.₹680 − ₹550 =
  34. 34.Kavya had ₹24. Kavya spent ₹5 on a sharpener. How many rupees are left?
  35. 35.₹630 − ₹190 =
  36. 36.₹240 − ₹120 =
  37. 37.Tara had ₹40. Tara spent ₹11 on a ruler. How many rupees are left?
  38. 38.₹870 − ₹40 =
  39. 39.A notebook costs ₹25 and a pencil costs ₹7. How many rupees more does the notebook cost?
  40. 40.₹28 − ₹6 =

Answer key

  1. 73
  2. 2
  3. 69
  4. 11
  5. 40
  6. 7
  7. 33
  8. 2
  9. 19
  10. 28
  11. 25
  12. 3
  13. 17
  14. 12
  15. 40
  16. 10
  17. 490
  18. 70
  19. 250
  20. 32
  21. 13
  22. 190
  23. 5
  24. 55
  25. 350
  26. 430
  27. 19
  28. 36
  29. 11
  30. 24
  31. 6
  32. 170
  33. 130
  34. 19
  35. 440
  36. 120
  37. 29
  38. 830
  39. 18
  40. 22

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids