Subtracting Money Worksheet
The method (Column take-away): Write the bigger amount on top, ones under ones. Take away the ones. If the top digit is smaller, borrow 1 ten (10 ones). Take away the tens. Check by adding the answer back.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.₹86 − ₹13 =
- 2.₹34 − ₹32 =
- 3.Priya had ₹72. Priya spent ₹3 on a toffee. How many rupees are left?
- 4.₹60 − ₹49 =
- 5.An eraser costs ₹5 and a crayon box costs ₹45. How many rupees more does the crayon box cost?
- 6.Vivaan had ₹10. Vivaan spent ₹3 on a toffee. How many rupees are left?
- 7.A biscuit packet costs ₹12 and a notebook costs ₹45. How many rupees more does the notebook cost?
- 8.A biscuit packet costs ₹12 and a ruler costs ₹10. How many rupees more does the biscuit packet cost?
- 9.A juice box costs ₹25 and a pencil costs ₹6. How many rupees more does the juice box cost?
- 10.A toffee costs ₹2 and a juice box costs ₹30. How many rupees more does the juice box cost?
- 11.Sneha had ₹32. Sneha spent ₹7 on a banana. How many rupees are left?
- 12.A sharpener costs ₹6 and an ice candy costs ₹9. How many rupees more does the ice candy cost?
- 13.₹43 − ₹26 =
- 14.A sharpener costs ₹8 and a juice box costs ₹20. How many rupees more does the juice box cost?
- 15.₹440 − ₹400 =
- 16.₹20 − ₹10 =
- 17.₹530 − ₹40 =
- 18.Isha had ₹71. Isha spent ₹1 on a toffee. How many rupees are left?
- 19.₹380 − ₹130 =
- 20.Kabir had ₹41. Kabir spent ₹9 on a sticker sheet. How many rupees are left?
- 21.An eraser costs ₹3 and a samosa costs ₹16. How many rupees more does the samosa cost?
- 22.₹470 − ₹280 =
- 23.₹25 − ₹20 =
- 24.₹70 − ₹15 =
- 25.₹780 − ₹430 =
- 26.₹760 − ₹330 =
- 27.₹45 − ₹26 =
- 28.₹80 − ₹44 =
- 29.A biscuit packet costs ₹10 and a glue stick costs ₹21. How many rupees more does the glue stick cost?
- 30.A notebook costs ₹40 and a samosa costs ₹16. How many rupees more does the notebook cost?
- 31.₹20 − ₹14 =
- 32.₹380 − ₹210 =
- 33.₹680 − ₹550 =
- 34.Kavya had ₹24. Kavya spent ₹5 on a sharpener. How many rupees are left?
- 35.₹630 − ₹190 =
- 36.₹240 − ₹120 =
- 37.Tara had ₹40. Tara spent ₹11 on a ruler. How many rupees are left?
- 38.₹870 − ₹40 =
- 39.A notebook costs ₹25 and a pencil costs ₹7. How many rupees more does the notebook cost?
- 40.₹28 − ₹6 =
Answer key
- 73
- 2
- 69
- 11
- 40
- 7
- 33
- 2
- 19
- 28
- 25
- 3
- 17
- 12
- 40
- 10
- 490
- 70
- 250
- 32
- 13
- 190
- 5
- 55
- 350
- 430
- 19
- 36
- 11
- 24
- 6
- 170
- 130
- 19
- 440
- 120
- 29
- 830
- 18
- 22
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids