Subtracting Money Worksheet
The method (Column take-away): Write the bigger amount on top, ones under ones. Take away the ones. If the top digit is smaller, borrow 1 ten (10 ones). Take away the tens. Check by adding the answer back.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.₹22 − ₹13 =
- 2.₹990 − ₹410 =
- 3.A sharpener costs ₹6 and a toffee costs ₹2. How many rupees more does the sharpener cost?
- 4.A pencil costs ₹7 and a ruler costs ₹8. How many rupees more does the ruler cost?
- 5.Gurpreet had ₹45. Gurpreet spent ₹12 on a sticker sheet. How many rupees are left?
- 6.A kite costs ₹21 and a pencil costs ₹3. How many rupees more does the kite cost?
- 7.Gurpreet had ₹93. Gurpreet spent ₹21 on a glue stick. How many rupees are left?
- 8.₹33 − ₹13 =
- 9.Rahul had ₹56. Rahul spent ₹4 on a sharpener. How many rupees are left?
- 10.₹35 − ₹27 =
- 11.₹62 − ₹18 =
- 12.A crayon box costs ₹50 and a juice box costs ₹30. How many rupees more does the crayon box cost?
- 13.An ice candy costs ₹15 and a juice box costs ₹20. How many rupees more does the juice box cost?
- 14.₹63 − ₹23 =
- 15.₹55 − ₹43 =
- 16.Rahul had ₹14. Rahul spent ₹4 on an eraser. How many rupees are left?
- 17.₹21 − ₹20 =
- 18.Farhan had ₹78. Farhan spent ₹30 on a notebook. How many rupees are left?
- 19.An eraser costs ₹2 and a banana costs ₹8. How many rupees more does the banana cost?
- 20.₹790 − ₹30 =
- 21.An eraser costs ₹5 and a banana costs ₹6. How many rupees more does the banana cost?
- 22.₹49 − ₹27 =
- 23.A ruler costs ₹11 and a juice box costs ₹30. How many rupees more does the juice box cost?
- 24.₹97 − ₹48 =
- 25.₹540 − ₹360 =
- 26.₹21 − ₹6 =
- 27.₹210 − ₹120 =
- 28.₹260 − ₹140 =
- 29.Zoya had ₹25. Zoya spent ₹8 on a balloon. How many rupees are left?
- 30.Arjun had ₹58. Arjun spent ₹17 on a glue stick. How many rupees are left?
- 31.Arjun had ₹45. Arjun spent ₹15 on an ice candy. How many rupees are left?
- 32.₹400 − ₹20 =
- 33.A sharpener costs ₹8 and a juice box costs ₹25. How many rupees more does the juice box cost?
- 34.A pencil costs ₹5 and a sharpener costs ₹6. How many rupees more does the sharpener cost?
- 35.₹37 − ₹33 =
- 36.A samosa costs ₹10 and a glue stick costs ₹19. How many rupees more does the glue stick cost?
- 37.A juice box costs ₹30 and a sharpener costs ₹7. How many rupees more does the juice box cost?
- 38.A pencil costs ₹4 and a banana costs ₹5. How many rupees more does the banana cost?
- 39.Nisha had ₹73. Nisha spent ₹23 on a glue stick. How many rupees are left?
- 40.Riya had ₹73. Riya spent ₹45 on a notebook. How many rupees are left?
Answer key
- 9
- 580
- 4
- 1
- 33
- 18
- 72
- 20
- 52
- 8
- 44
- 20
- 5
- 40
- 12
- 10
- 1
- 48
- 6
- 760
- 1
- 22
- 19
- 49
- 180
- 15
- 90
- 120
- 17
- 41
- 30
- 380
- 17
- 1
- 4
- 9
- 23
- 1
- 50
- 28
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids