← Subtracting money lesson New set →

Subtracting Money Worksheet

Money maths lesson 7: Subtracting money · Set 166 · 40 sums
TalentJR

The method (Column take-away): Write the bigger amount on top, ones under ones. Take away the ones. If the top digit is smaller, borrow 1 ten (10 ones). Take away the tens. Check by adding the answer back.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.₹22 − ₹13 =
  2. 2.₹990 − ₹410 =
  3. 3.A sharpener costs ₹6 and a toffee costs ₹2. How many rupees more does the sharpener cost?
  4. 4.A pencil costs ₹7 and a ruler costs ₹8. How many rupees more does the ruler cost?
  5. 5.Gurpreet had ₹45. Gurpreet spent ₹12 on a sticker sheet. How many rupees are left?
  6. 6.A kite costs ₹21 and a pencil costs ₹3. How many rupees more does the kite cost?
  7. 7.Gurpreet had ₹93. Gurpreet spent ₹21 on a glue stick. How many rupees are left?
  8. 8.₹33 − ₹13 =
  9. 9.Rahul had ₹56. Rahul spent ₹4 on a sharpener. How many rupees are left?
  10. 10.₹35 − ₹27 =
  11. 11.₹62 − ₹18 =
  12. 12.A crayon box costs ₹50 and a juice box costs ₹30. How many rupees more does the crayon box cost?
  13. 13.An ice candy costs ₹15 and a juice box costs ₹20. How many rupees more does the juice box cost?
  14. 14.₹63 − ₹23 =
  15. 15.₹55 − ₹43 =
  16. 16.Rahul had ₹14. Rahul spent ₹4 on an eraser. How many rupees are left?
  17. 17.₹21 − ₹20 =
  18. 18.Farhan had ₹78. Farhan spent ₹30 on a notebook. How many rupees are left?
  19. 19.An eraser costs ₹2 and a banana costs ₹8. How many rupees more does the banana cost?
  20. 20.₹790 − ₹30 =
  21. 21.An eraser costs ₹5 and a banana costs ₹6. How many rupees more does the banana cost?
  22. 22.₹49 − ₹27 =
  23. 23.A ruler costs ₹11 and a juice box costs ₹30. How many rupees more does the juice box cost?
  24. 24.₹97 − ₹48 =
  25. 25.₹540 − ₹360 =
  26. 26.₹21 − ₹6 =
  27. 27.₹210 − ₹120 =
  28. 28.₹260 − ₹140 =
  29. 29.Zoya had ₹25. Zoya spent ₹8 on a balloon. How many rupees are left?
  30. 30.Arjun had ₹58. Arjun spent ₹17 on a glue stick. How many rupees are left?
  31. 31.Arjun had ₹45. Arjun spent ₹15 on an ice candy. How many rupees are left?
  32. 32.₹400 − ₹20 =
  33. 33.A sharpener costs ₹8 and a juice box costs ₹25. How many rupees more does the juice box cost?
  34. 34.A pencil costs ₹5 and a sharpener costs ₹6. How many rupees more does the sharpener cost?
  35. 35.₹37 − ₹33 =
  36. 36.A samosa costs ₹10 and a glue stick costs ₹19. How many rupees more does the glue stick cost?
  37. 37.A juice box costs ₹30 and a sharpener costs ₹7. How many rupees more does the juice box cost?
  38. 38.A pencil costs ₹4 and a banana costs ₹5. How many rupees more does the banana cost?
  39. 39.Nisha had ₹73. Nisha spent ₹23 on a glue stick. How many rupees are left?
  40. 40.Riya had ₹73. Riya spent ₹45 on a notebook. How many rupees are left?

Answer key

  1. 9
  2. 580
  3. 4
  4. 1
  5. 33
  6. 18
  7. 72
  8. 20
  9. 52
  10. 8
  11. 44
  12. 20
  13. 5
  14. 40
  15. 12
  16. 10
  17. 1
  18. 48
  19. 6
  20. 760
  21. 1
  22. 22
  23. 19
  24. 49
  25. 180
  26. 15
  27. 90
  28. 120
  29. 17
  30. 41
  31. 30
  32. 380
  33. 17
  34. 1
  35. 4
  36. 9
  37. 23
  38. 1
  39. 50
  40. 28

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids