Subtracting Money Worksheet
The method (Column take-away): Write the bigger amount on top, ones under ones. Take away the ones. If the top digit is smaller, borrow 1 ten (10 ones). Take away the tens. Check by adding the answer back.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.₹49 − ₹42 =
- 2.₹59 − ₹36 =
- 3.₹78 − ₹54 =
- 4.Sneha had ₹33. Sneha spent ₹30 on a juice box. How many rupees are left?
- 5.A toffee costs ₹3 and an eraser costs ₹2. How many rupees more does the toffee cost?
- 6.A sharpener costs ₹8 and a pencil costs ₹4. How many rupees more does the sharpener cost?
- 7.Arjun had ₹87. Arjun spent ₹30 on a juice box. How many rupees are left?
- 8.Sneha had ₹49. Sneha spent ₹8 on an ice candy. How many rupees are left?
- 9.₹490 − ₹190 =
- 10.₹47 − ₹28 =
- 11.Meera had ₹82. Meera spent ₹5 on a sharpener. How many rupees are left?
- 12.₹300 − ₹220 =
- 13.₹440 − ₹100 =
- 14.₹800 − ₹450 =
- 15.₹86 − ₹30 =
- 16.₹43 − ₹28 =
- 17.An ice candy costs ₹9 and a kite costs ₹12. How many rupees more does the kite cost?
- 18.A sharpener costs ₹4 and a toffee costs ₹3. How many rupees more does the sharpener cost?
- 19.Lakshmi had ₹100. Lakshmi spent ₹3 on a toffee. How many rupees are left?
- 20.A ruler costs ₹14 and a pencil costs ₹3. How many rupees more does the ruler cost?
- 21.A samosa costs ₹15 and a banana costs ₹8. How many rupees more does the samosa cost?
- 22.A ruler costs ₹10 and a toffee costs ₹1. How many rupees more does the ruler cost?
- 23.₹620 − ₹180 =
- 24.Dev had ₹92. Dev spent ₹18 on a glue stick. How many rupees are left?
- 25.₹75 − ₹49 =
- 26.₹62 − ₹7 =
- 27.A balloon costs ₹9 and a toffee costs ₹3. How many rupees more does the balloon cost?
- 28.₹93 − ₹48 =
- 29.A ruler costs ₹8 and a glue stick costs ₹19. How many rupees more does the glue stick cost?
- 30.₹950 − ₹710 =
- 31.₹570 − ₹270 =
- 32.Aarav had ₹62. Aarav spent ₹25 on a notebook. How many rupees are left?
- 33.₹310 − ₹120 =
- 34.₹660 − ₹380 =
- 35.A toffee costs ₹3 and a samosa costs ₹10. How many rupees more does the samosa cost?
- 36.Kavya had ₹81. Kavya spent ₹10 on an ice candy. How many rupees are left?
- 37.A kite costs ₹15 and an eraser costs ₹4. How many rupees more does the kite cost?
- 38.A sharpener costs ₹5 and a notebook costs ₹25. How many rupees more does the notebook cost?
- 39.₹63 − ₹58 =
- 40.₹81 − ₹6 =
Answer key
- 7
- 23
- 24
- 3
- 1
- 4
- 57
- 41
- 300
- 19
- 77
- 80
- 340
- 350
- 56
- 15
- 3
- 1
- 97
- 11
- 7
- 9
- 440
- 74
- 26
- 55
- 6
- 45
- 11
- 240
- 300
- 37
- 190
- 280
- 7
- 71
- 11
- 20
- 5
- 75
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids