← Subtracting money lesson New set →

Subtracting Money Worksheet

Money maths lesson 7: Subtracting money · Set 178 · 40 sums
TalentJR

The method (Column take-away): Write the bigger amount on top, ones under ones. Take away the ones. If the top digit is smaller, borrow 1 ten (10 ones). Take away the tens. Check by adding the answer back.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.₹49 − ₹42 =
  2. 2.₹59 − ₹36 =
  3. 3.₹78 − ₹54 =
  4. 4.Sneha had ₹33. Sneha spent ₹30 on a juice box. How many rupees are left?
  5. 5.A toffee costs ₹3 and an eraser costs ₹2. How many rupees more does the toffee cost?
  6. 6.A sharpener costs ₹8 and a pencil costs ₹4. How many rupees more does the sharpener cost?
  7. 7.Arjun had ₹87. Arjun spent ₹30 on a juice box. How many rupees are left?
  8. 8.Sneha had ₹49. Sneha spent ₹8 on an ice candy. How many rupees are left?
  9. 9.₹490 − ₹190 =
  10. 10.₹47 − ₹28 =
  11. 11.Meera had ₹82. Meera spent ₹5 on a sharpener. How many rupees are left?
  12. 12.₹300 − ₹220 =
  13. 13.₹440 − ₹100 =
  14. 14.₹800 − ₹450 =
  15. 15.₹86 − ₹30 =
  16. 16.₹43 − ₹28 =
  17. 17.An ice candy costs ₹9 and a kite costs ₹12. How many rupees more does the kite cost?
  18. 18.A sharpener costs ₹4 and a toffee costs ₹3. How many rupees more does the sharpener cost?
  19. 19.Lakshmi had ₹100. Lakshmi spent ₹3 on a toffee. How many rupees are left?
  20. 20.A ruler costs ₹14 and a pencil costs ₹3. How many rupees more does the ruler cost?
  21. 21.A samosa costs ₹15 and a banana costs ₹8. How many rupees more does the samosa cost?
  22. 22.A ruler costs ₹10 and a toffee costs ₹1. How many rupees more does the ruler cost?
  23. 23.₹620 − ₹180 =
  24. 24.Dev had ₹92. Dev spent ₹18 on a glue stick. How many rupees are left?
  25. 25.₹75 − ₹49 =
  26. 26.₹62 − ₹7 =
  27. 27.A balloon costs ₹9 and a toffee costs ₹3. How many rupees more does the balloon cost?
  28. 28.₹93 − ₹48 =
  29. 29.A ruler costs ₹8 and a glue stick costs ₹19. How many rupees more does the glue stick cost?
  30. 30.₹950 − ₹710 =
  31. 31.₹570 − ₹270 =
  32. 32.Aarav had ₹62. Aarav spent ₹25 on a notebook. How many rupees are left?
  33. 33.₹310 − ₹120 =
  34. 34.₹660 − ₹380 =
  35. 35.A toffee costs ₹3 and a samosa costs ₹10. How many rupees more does the samosa cost?
  36. 36.Kavya had ₹81. Kavya spent ₹10 on an ice candy. How many rupees are left?
  37. 37.A kite costs ₹15 and an eraser costs ₹4. How many rupees more does the kite cost?
  38. 38.A sharpener costs ₹5 and a notebook costs ₹25. How many rupees more does the notebook cost?
  39. 39.₹63 − ₹58 =
  40. 40.₹81 − ₹6 =

Answer key

  1. 7
  2. 23
  3. 24
  4. 3
  5. 1
  6. 4
  7. 57
  8. 41
  9. 300
  10. 19
  11. 77
  12. 80
  13. 340
  14. 350
  15. 56
  16. 15
  17. 3
  18. 1
  19. 97
  20. 11
  21. 7
  22. 9
  23. 440
  24. 74
  25. 26
  26. 55
  27. 6
  28. 45
  29. 11
  30. 240
  31. 300
  32. 37
  33. 190
  34. 280
  35. 7
  36. 71
  37. 11
  38. 20
  39. 5
  40. 75

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids