Subtracting Money Worksheet
The method (Column take-away): Write the bigger amount on top, ones under ones. Take away the ones. If the top digit is smaller, borrow 1 ten (10 ones). Take away the tens. Check by adding the answer back.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A pencil costs ₹4 and a biscuit packet costs ₹18. How many rupees more does the biscuit packet cost?
- 2.Arjun had ₹83. Arjun spent ₹11 on a sticker sheet. How many rupees are left?
- 3.Aditya had ₹45. Aditya spent ₹40 on a crayon box. How many rupees are left?
- 4.A banana costs ₹6 and a balloon costs ₹5. How many rupees more does the banana cost?
- 5.An ice candy costs ₹10 and a sharpener costs ₹6. How many rupees more does the ice candy cost?
- 6.Isha had ₹85. Isha spent ₹4 on an eraser. How many rupees are left?
- 7.₹25 − ₹7 =
- 8.₹200 − ₹50 =
- 9.₹620 − ₹260 =
- 10.₹77 − ₹34 =
- 11.₹89 − ₹51 =
- 12.A kite costs ₹12 and a toffee costs ₹3. How many rupees more does the kite cost?
- 13.₹480 − ₹270 =
- 14.₹73 − ₹57 =
- 15.₹950 − ₹500 =
- 16.Kabir had ₹70. Kabir spent ₹23 on a kite. How many rupees are left?
- 17.A sharpener costs ₹5 and a biscuit packet costs ₹14. How many rupees more does the biscuit packet cost?
- 18.Karan had ₹92. Karan spent ₹17 on a samosa. How many rupees are left?
- 19.A juice box costs ₹30 and a balloon costs ₹7. How many rupees more does the juice box cost?
- 20.₹360 − ₹20 =
- 21.A toffee costs ₹1 and a pencil costs ₹4. How many rupees more does the pencil cost?
- 22.₹600 − ₹530 =
- 23.₹820 − ₹550 =
- 24.Vivaan had ₹56. Vivaan spent ₹15 on a glue stick. How many rupees are left?
- 25.An ice candy costs ₹15 and an eraser costs ₹5. How many rupees more does the ice candy cost?
- 26.A toffee costs ₹1 and an eraser costs ₹4. How many rupees more does the eraser cost?
- 27.A toffee costs ₹3 and a crayon box costs ₹40. How many rupees more does the crayon box cost?
- 28.A biscuit packet costs ₹15 and a glue stick costs ₹22. How many rupees more does the glue stick cost?
- 29.Aditya had ₹66. Aditya spent ₹3 on a toffee. How many rupees are left?
- 30.Gurpreet had ₹100. Gurpreet spent ₹7 on a sharpener. How many rupees are left?
- 31.₹52 − ₹46 =
- 32.₹29 − ₹19 =
- 33.₹76 − ₹65 =
- 34.₹23 − ₹6 =
- 35.₹320 − ₹150 =
- 36.An eraser costs ₹2 and a balloon costs ₹9. How many rupees more does the balloon cost?
- 37.Isha had ₹58. Isha spent ₹6 on a sticker sheet. How many rupees are left?
- 38.₹250 − ₹170 =
- 39.₹45 − ₹18 =
- 40.₹550 − ₹520 =
Answer key
- 14
- 72
- 5
- 1
- 4
- 81
- 18
- 150
- 360
- 43
- 38
- 9
- 210
- 16
- 450
- 47
- 9
- 75
- 23
- 340
- 3
- 70
- 270
- 41
- 10
- 3
- 37
- 7
- 63
- 93
- 6
- 10
- 11
- 17
- 170
- 7
- 52
- 80
- 27
- 30
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids