← Subtracting money lesson New set →

Subtracting Money Worksheet

Money maths lesson 7: Subtracting money · Set 182 · 40 sums
TalentJR

The method (Column take-away): Write the bigger amount on top, ones under ones. Take away the ones. If the top digit is smaller, borrow 1 ten (10 ones). Take away the tens. Check by adding the answer back.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A pencil costs ₹4 and a biscuit packet costs ₹18. How many rupees more does the biscuit packet cost?
  2. 2.Arjun had ₹83. Arjun spent ₹11 on a sticker sheet. How many rupees are left?
  3. 3.Aditya had ₹45. Aditya spent ₹40 on a crayon box. How many rupees are left?
  4. 4.A banana costs ₹6 and a balloon costs ₹5. How many rupees more does the banana cost?
  5. 5.An ice candy costs ₹10 and a sharpener costs ₹6. How many rupees more does the ice candy cost?
  6. 6.Isha had ₹85. Isha spent ₹4 on an eraser. How many rupees are left?
  7. 7.₹25 − ₹7 =
  8. 8.₹200 − ₹50 =
  9. 9.₹620 − ₹260 =
  10. 10.₹77 − ₹34 =
  11. 11.₹89 − ₹51 =
  12. 12.A kite costs ₹12 and a toffee costs ₹3. How many rupees more does the kite cost?
  13. 13.₹480 − ₹270 =
  14. 14.₹73 − ₹57 =
  15. 15.₹950 − ₹500 =
  16. 16.Kabir had ₹70. Kabir spent ₹23 on a kite. How many rupees are left?
  17. 17.A sharpener costs ₹5 and a biscuit packet costs ₹14. How many rupees more does the biscuit packet cost?
  18. 18.Karan had ₹92. Karan spent ₹17 on a samosa. How many rupees are left?
  19. 19.A juice box costs ₹30 and a balloon costs ₹7. How many rupees more does the juice box cost?
  20. 20.₹360 − ₹20 =
  21. 21.A toffee costs ₹1 and a pencil costs ₹4. How many rupees more does the pencil cost?
  22. 22.₹600 − ₹530 =
  23. 23.₹820 − ₹550 =
  24. 24.Vivaan had ₹56. Vivaan spent ₹15 on a glue stick. How many rupees are left?
  25. 25.An ice candy costs ₹15 and an eraser costs ₹5. How many rupees more does the ice candy cost?
  26. 26.A toffee costs ₹1 and an eraser costs ₹4. How many rupees more does the eraser cost?
  27. 27.A toffee costs ₹3 and a crayon box costs ₹40. How many rupees more does the crayon box cost?
  28. 28.A biscuit packet costs ₹15 and a glue stick costs ₹22. How many rupees more does the glue stick cost?
  29. 29.Aditya had ₹66. Aditya spent ₹3 on a toffee. How many rupees are left?
  30. 30.Gurpreet had ₹100. Gurpreet spent ₹7 on a sharpener. How many rupees are left?
  31. 31.₹52 − ₹46 =
  32. 32.₹29 − ₹19 =
  33. 33.₹76 − ₹65 =
  34. 34.₹23 − ₹6 =
  35. 35.₹320 − ₹150 =
  36. 36.An eraser costs ₹2 and a balloon costs ₹9. How many rupees more does the balloon cost?
  37. 37.Isha had ₹58. Isha spent ₹6 on a sticker sheet. How many rupees are left?
  38. 38.₹250 − ₹170 =
  39. 39.₹45 − ₹18 =
  40. 40.₹550 − ₹520 =

Answer key

  1. 14
  2. 72
  3. 5
  4. 1
  5. 4
  6. 81
  7. 18
  8. 150
  9. 360
  10. 43
  11. 38
  12. 9
  13. 210
  14. 16
  15. 450
  16. 47
  17. 9
  18. 75
  19. 23
  20. 340
  21. 3
  22. 70
  23. 270
  24. 41
  25. 10
  26. 3
  27. 37
  28. 7
  29. 63
  30. 93
  31. 6
  32. 10
  33. 11
  34. 17
  35. 170
  36. 7
  37. 52
  38. 80
  39. 27
  40. 30

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids