← Subtracting money lesson New set →

Subtracting Money Worksheet

Money maths lesson 7: Subtracting money · Set 184 · 40 sums
TalentJR

The method (Column take-away): Write the bigger amount on top, ones under ones. Take away the ones. If the top digit is smaller, borrow 1 ten (10 ones). Take away the tens. Check by adding the answer back.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.₹990 − ₹530 =
  2. 2.A juice box costs ₹20 and a banana costs ₹4. How many rupees more does the juice box cost?
  3. 3.A banana costs ₹6 and a pencil costs ₹8. How many rupees more does the pencil cost?
  4. 4.Nisha had ₹50. Nisha spent ₹45 on a crayon box. How many rupees are left?
  5. 5.A juice box costs ₹25 and a balloon costs ₹7. How many rupees more does the juice box cost?
  6. 6.A banana costs ₹7 and a biscuit packet costs ₹11. How many rupees more does the biscuit packet cost?
  7. 7.A kite costs ₹16 and a sharpener costs ₹8. How many rupees more does the kite cost?
  8. 8.A samosa costs ₹18 and a banana costs ₹4. How many rupees more does the samosa cost?
  9. 9.Rohan had ₹44. Rohan spent ₹24 on a kite. How many rupees are left?
  10. 10.₹99 − ₹55 =
  11. 11.A juice box costs ₹20 and a biscuit packet costs ₹12. How many rupees more does the juice box cost?
  12. 12.Tara had ₹36. Tara spent ₹13 on a kite. How many rupees are left?
  13. 13.A notebook costs ₹30 and a glue stick costs ₹16. How many rupees more does the notebook cost?
  14. 14.A sharpener costs ₹4 and a sticker sheet costs ₹6. How many rupees more does the sticker sheet cost?
  15. 15.₹73 − ₹55 =
  16. 16.₹570 − ₹330 =
  17. 17.₹37 − ₹18 =
  18. 18.A balloon costs ₹7 and a toffee costs ₹1. How many rupees more does the balloon cost?
  19. 19.₹960 − ₹150 =
  20. 20.Sneha had ₹99. Sneha spent ₹12 on a kite. How many rupees are left?
  21. 21.Nisha had ₹46. Nisha spent ₹3 on a pencil. How many rupees are left?
  22. 22.Aarav had ₹88. Aarav spent ₹4 on a sharpener. How many rupees are left?
  23. 23.₹320 − ₹120 =
  24. 24.A banana costs ₹5 and a samosa costs ₹19. How many rupees more does the samosa cost?
  25. 25.A notebook costs ₹25 and a biscuit packet costs ₹19. How many rupees more does the notebook cost?
  26. 26.A pencil costs ₹5 and an eraser costs ₹3. How many rupees more does the pencil cost?
  27. 27.₹990 − ₹700 =
  28. 28.₹96 − ₹26 =
  29. 29.₹880 − ₹320 =
  30. 30.Dev had ₹55. Dev spent ₹9 on a sticker sheet. How many rupees are left?
  31. 31.A crayon box costs ₹35 and a biscuit packet costs ₹12. How many rupees more does the crayon box cost?
  32. 32.₹32 − ₹11 =
  33. 33.₹46 − ₹44 =
  34. 34.A kite costs ₹24 and a samosa costs ₹18. How many rupees more does the kite cost?
  35. 35.₹83 − ₹24 =
  36. 36.A banana costs ₹5 and a biscuit packet costs ₹15. How many rupees more does the biscuit packet cost?
  37. 37.₹44 − ₹37 =
  38. 38.An ice candy costs ₹15 and an eraser costs ₹2. How many rupees more does the ice candy cost?
  39. 39.Zoya had ₹14. Zoya spent ₹13 on an ice candy. How many rupees are left?
  40. 40.₹540 − ₹110 =

Answer key

  1. 460
  2. 16
  3. 2
  4. 5
  5. 18
  6. 4
  7. 8
  8. 14
  9. 20
  10. 44
  11. 8
  12. 23
  13. 14
  14. 2
  15. 18
  16. 240
  17. 19
  18. 6
  19. 810
  20. 87
  21. 43
  22. 84
  23. 200
  24. 14
  25. 6
  26. 2
  27. 290
  28. 70
  29. 560
  30. 46
  31. 23
  32. 21
  33. 2
  34. 6
  35. 59
  36. 10
  37. 7
  38. 13
  39. 1
  40. 430

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids