Subtracting Money Worksheet
The method (Column take-away): Write the bigger amount on top, ones under ones. Take away the ones. If the top digit is smaller, borrow 1 ten (10 ones). Take away the tens. Check by adding the answer back.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.₹990 − ₹530 =
- 2.A juice box costs ₹20 and a banana costs ₹4. How many rupees more does the juice box cost?
- 3.A banana costs ₹6 and a pencil costs ₹8. How many rupees more does the pencil cost?
- 4.Nisha had ₹50. Nisha spent ₹45 on a crayon box. How many rupees are left?
- 5.A juice box costs ₹25 and a balloon costs ₹7. How many rupees more does the juice box cost?
- 6.A banana costs ₹7 and a biscuit packet costs ₹11. How many rupees more does the biscuit packet cost?
- 7.A kite costs ₹16 and a sharpener costs ₹8. How many rupees more does the kite cost?
- 8.A samosa costs ₹18 and a banana costs ₹4. How many rupees more does the samosa cost?
- 9.Rohan had ₹44. Rohan spent ₹24 on a kite. How many rupees are left?
- 10.₹99 − ₹55 =
- 11.A juice box costs ₹20 and a biscuit packet costs ₹12. How many rupees more does the juice box cost?
- 12.Tara had ₹36. Tara spent ₹13 on a kite. How many rupees are left?
- 13.A notebook costs ₹30 and a glue stick costs ₹16. How many rupees more does the notebook cost?
- 14.A sharpener costs ₹4 and a sticker sheet costs ₹6. How many rupees more does the sticker sheet cost?
- 15.₹73 − ₹55 =
- 16.₹570 − ₹330 =
- 17.₹37 − ₹18 =
- 18.A balloon costs ₹7 and a toffee costs ₹1. How many rupees more does the balloon cost?
- 19.₹960 − ₹150 =
- 20.Sneha had ₹99. Sneha spent ₹12 on a kite. How many rupees are left?
- 21.Nisha had ₹46. Nisha spent ₹3 on a pencil. How many rupees are left?
- 22.Aarav had ₹88. Aarav spent ₹4 on a sharpener. How many rupees are left?
- 23.₹320 − ₹120 =
- 24.A banana costs ₹5 and a samosa costs ₹19. How many rupees more does the samosa cost?
- 25.A notebook costs ₹25 and a biscuit packet costs ₹19. How many rupees more does the notebook cost?
- 26.A pencil costs ₹5 and an eraser costs ₹3. How many rupees more does the pencil cost?
- 27.₹990 − ₹700 =
- 28.₹96 − ₹26 =
- 29.₹880 − ₹320 =
- 30.Dev had ₹55. Dev spent ₹9 on a sticker sheet. How many rupees are left?
- 31.A crayon box costs ₹35 and a biscuit packet costs ₹12. How many rupees more does the crayon box cost?
- 32.₹32 − ₹11 =
- 33.₹46 − ₹44 =
- 34.A kite costs ₹24 and a samosa costs ₹18. How many rupees more does the kite cost?
- 35.₹83 − ₹24 =
- 36.A banana costs ₹5 and a biscuit packet costs ₹15. How many rupees more does the biscuit packet cost?
- 37.₹44 − ₹37 =
- 38.An ice candy costs ₹15 and an eraser costs ₹2. How many rupees more does the ice candy cost?
- 39.Zoya had ₹14. Zoya spent ₹13 on an ice candy. How many rupees are left?
- 40.₹540 − ₹110 =
Answer key
- 460
- 16
- 2
- 5
- 18
- 4
- 8
- 14
- 20
- 44
- 8
- 23
- 14
- 2
- 18
- 240
- 19
- 6
- 810
- 87
- 43
- 84
- 200
- 14
- 6
- 2
- 290
- 70
- 560
- 46
- 23
- 21
- 2
- 6
- 59
- 10
- 7
- 13
- 1
- 430
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids