← Subtracting money lesson New set →

Subtracting Money Worksheet

Money maths lesson 7: Subtracting money · Set 189 · 40 sums
TalentJR

The method (Column take-away): Write the bigger amount on top, ones under ones. Take away the ones. If the top digit is smaller, borrow 1 ten (10 ones). Take away the tens. Check by adding the answer back.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.₹92 − ₹32 =
  2. 2.Gurpreet had ₹29. Gurpreet spent ₹21 on a kite. How many rupees are left?
  3. 3.Gurpreet had ₹40. Gurpreet spent ₹3 on a pencil. How many rupees are left?
  4. 4.A sharpener costs ₹4 and a kite costs ₹11. How many rupees more does the kite cost?
  5. 5.₹59 − ₹33 =
  6. 6.₹750 − ₹480 =
  7. 7.₹45 − ₹19 =
  8. 8.₹58 − ₹5 =
  9. 9.₹340 − ₹10 =
  10. 10.₹62 − ₹10 =
  11. 11.₹950 − ₹20 =
  12. 12.₹750 − ₹100 =
  13. 13.₹87 − ₹13 =
  14. 14.Arjun had ₹96. Arjun spent ₹8 on an ice candy. How many rupees are left?
  15. 15.₹58 − ₹40 =
  16. 16.₹25 − ₹24 =
  17. 17.₹93 − ₹24 =
  18. 18.₹290 − ₹140 =
  19. 19.₹61 − ₹19 =
  20. 20.A balloon costs ₹10 and an eraser costs ₹2. How many rupees more does the balloon cost?
  21. 21.₹95 − ₹62 =
  22. 22.Kabir had ₹31. Kabir spent ₹1 on a toffee. How many rupees are left?
  23. 23.₹24 − ₹15 =
  24. 24.₹64 − ₹49 =
  25. 25.Farhan had ₹48. Farhan spent ₹8 on a banana. How many rupees are left?
  26. 26.₹40 − ₹20 =
  27. 27.₹610 − ₹530 =
  28. 28.A sharpener costs ₹4 and a balloon costs ₹6. How many rupees more does the balloon cost?
  29. 29.₹38 − ₹14 =
  30. 30.₹41 − ₹26 =
  31. 31.An ice candy costs ₹12 and a juice box costs ₹20. How many rupees more does the juice box cost?
  32. 32.A glue stick costs ₹23 and a sticker sheet costs ₹7. How many rupees more does the glue stick cost?
  33. 33.₹21 − ₹6 =
  34. 34.₹46 − ₹43 =
  35. 35.A pencil costs ₹3 and a ruler costs ₹13. How many rupees more does the ruler cost?
  36. 36.₹92 − ₹5 =
  37. 37.₹710 − ₹120 =
  38. 38.A juice box costs ₹30 and a banana costs ₹6. How many rupees more does the juice box cost?
  39. 39.A samosa costs ₹14 and a pencil costs ₹5. How many rupees more does the samosa cost?
  40. 40.₹84 − ₹28 =

Answer key

  1. 60
  2. 8
  3. 37
  4. 7
  5. 26
  6. 270
  7. 26
  8. 53
  9. 330
  10. 52
  11. 930
  12. 650
  13. 74
  14. 88
  15. 18
  16. 1
  17. 69
  18. 150
  19. 42
  20. 8
  21. 33
  22. 30
  23. 9
  24. 15
  25. 40
  26. 20
  27. 80
  28. 2
  29. 24
  30. 15
  31. 8
  32. 16
  33. 15
  34. 3
  35. 10
  36. 87
  37. 590
  38. 24
  39. 9
  40. 56

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids