← Subtracting money lesson New set →

Subtracting Money Worksheet

Money maths lesson 7: Subtracting money · Set 215 · 40 sums
TalentJR

The method (Column take-away): Write the bigger amount on top, ones under ones. Take away the ones. If the top digit is smaller, borrow 1 ten (10 ones). Take away the tens. Check by adding the answer back.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.₹670 − ₹510 =
  2. 2.A pencil costs ₹6 and a biscuit packet costs ₹10. How many rupees more does the biscuit packet cost?
  3. 3.₹21 − ₹14 =
  4. 4.₹250 − ₹90 =
  5. 5.₹990 − ₹340 =
  6. 6.₹460 − ₹170 =
  7. 7.₹61 − ₹7 =
  8. 8.₹680 − ₹250 =
  9. 9.₹20 − ₹13 =
  10. 10.Arjun had ₹87. Arjun spent ₹45 on a crayon box. How many rupees are left?
  11. 11.₹32 − ₹6 =
  12. 12.₹46 − ₹38 =
  13. 13.₹660 − ₹470 =
  14. 14.₹530 − ₹120 =
  15. 15.₹95 − ₹39 =
  16. 16.A ruler costs ₹15 and a pencil costs ₹8. How many rupees more does the ruler cost?
  17. 17.₹690 − ₹570 =
  18. 18.A ruler costs ₹15 and a samosa costs ₹12. How many rupees more does the ruler cost?
  19. 19.₹59 − ₹10 =
  20. 20.Aditya had ₹88. Aditya spent ₹6 on a sticker sheet. How many rupees are left?
  21. 21.A toffee costs ₹3 and a juice box costs ₹20. How many rupees more does the juice box cost?
  22. 22.₹93 − ₹43 =
  23. 23.₹660 − ₹160 =
  24. 24.Karan had ₹58. Karan spent ₹11 on a biscuit packet. How many rupees are left?
  25. 25.₹260 − ₹20 =
  26. 26.₹67 − ₹10 =
  27. 27.₹600 − ₹150 =
  28. 28.A banana costs ₹4 and an ice candy costs ₹10. How many rupees more does the ice candy cost?
  29. 29.Nisha had ₹26. Nisha spent ₹6 on a balloon. How many rupees are left?
  30. 30.₹260 − ₹50 =
  31. 31.Vivaan had ₹12. Vivaan spent ₹11 on a sticker sheet. How many rupees are left?
  32. 32.₹500 − ₹270 =
  33. 33.₹730 − ₹70 =
  34. 34.A crayon box costs ₹40 and a samosa costs ₹19. How many rupees more does the crayon box cost?
  35. 35.₹88 − ₹67 =
  36. 36.Farhan had ₹20. Farhan spent ₹9 on a balloon. How many rupees are left?
  37. 37.A juice box costs ₹30 and a sharpener costs ₹4. How many rupees more does the juice box cost?
  38. 38.A toffee costs ₹3 and a ruler costs ₹15. How many rupees more does the ruler cost?
  39. 39.₹45 − ₹22 =
  40. 40.₹56 − ₹38 =

Answer key

  1. 160
  2. 4
  3. 7
  4. 160
  5. 650
  6. 290
  7. 54
  8. 430
  9. 7
  10. 42
  11. 26
  12. 8
  13. 190
  14. 410
  15. 56
  16. 7
  17. 120
  18. 3
  19. 49
  20. 82
  21. 17
  22. 50
  23. 500
  24. 47
  25. 240
  26. 57
  27. 450
  28. 6
  29. 20
  30. 210
  31. 1
  32. 230
  33. 660
  34. 21
  35. 21
  36. 11
  37. 26
  38. 12
  39. 23
  40. 18

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids