Subtracting Money Worksheet
The method (Column take-away): Write the bigger amount on top, ones under ones. Take away the ones. If the top digit is smaller, borrow 1 ten (10 ones). Take away the tens. Check by adding the answer back.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.₹32 − ₹21 =
- 2.₹71 − ₹7 =
- 3.₹910 − ₹400 =
- 4.Ishaan had ₹85. Ishaan spent ₹2 on a toffee. How many rupees are left?
- 5.₹730 − ₹690 =
- 6.₹940 − ₹180 =
- 7.₹300 − ₹110 =
- 8.₹70 − ₹57 =
- 9.₹72 − ₹59 =
- 10.₹520 − ₹300 =
- 11.A ruler costs ₹8 and a balloon costs ₹9. How many rupees more does the balloon cost?
- 12.₹98 − ₹26 =
- 13.A toffee costs ₹1 and a crayon box costs ₹45. How many rupees more does the crayon box cost?
- 14.₹220 − ₹20 =
- 15.₹780 − ₹90 =
- 16.Isha had ₹85. Isha spent ₹35 on a crayon box. How many rupees are left?
- 17.Gurpreet had ₹66. Gurpreet spent ₹4 on a sharpener. How many rupees are left?
- 18.₹210 − ₹140 =
- 19.A balloon costs ₹7 and a notebook costs ₹45. How many rupees more does the notebook cost?
- 20.Isha had ₹64. Isha spent ₹15 on a kite. How many rupees are left?
- 21.₹790 − ₹100 =
- 22.₹98 − ₹8 =
- 23.A kite costs ₹17 and a biscuit packet costs ₹15. How many rupees more does the kite cost?
- 24.A toffee costs ₹3 and a sticker sheet costs ₹8. How many rupees more does the sticker sheet cost?
- 25.A sticker sheet costs ₹10 and a sharpener costs ₹4. How many rupees more does the sticker sheet cost?
- 26.A juice box costs ₹20 and a samosa costs ₹19. How many rupees more does the juice box cost?
- 27.A pencil costs ₹3 and a sticker sheet costs ₹8. How many rupees more does the sticker sheet cost?
- 28.An ice candy costs ₹12 and a balloon costs ₹6. How many rupees more does the ice candy cost?
- 29.Dev had ₹39. Dev spent ₹6 on a pencil. How many rupees are left?
- 30.₹44 − ₹43 =
- 31.Manav had ₹67. Manav spent ₹4 on an eraser. How many rupees are left?
- 32.Rahul had ₹86. Rahul spent ₹30 on a juice box. How many rupees are left?
- 33.₹55 − ₹9 =
- 34.An ice candy costs ₹15 and a juice box costs ₹25. How many rupees more does the juice box cost?
- 35.₹96 − ₹93 =
- 36.₹40 − ₹31 =
- 37.₹700 − ₹680 =
- 38.A pencil costs ₹4 and a sharpener costs ₹8. How many rupees more does the sharpener cost?
- 39.Lakshmi had ₹75. Lakshmi spent ₹11 on a sticker sheet. How many rupees are left?
- 40.Isha had ₹63. Isha spent ₹35 on a notebook. How many rupees are left?
Answer key
- 11
- 64
- 510
- 83
- 40
- 760
- 190
- 13
- 13
- 220
- 1
- 72
- 44
- 200
- 690
- 50
- 62
- 70
- 38
- 49
- 690
- 90
- 2
- 5
- 6
- 1
- 5
- 6
- 33
- 1
- 63
- 56
- 46
- 10
- 3
- 9
- 20
- 4
- 64
- 28
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids