← Subtracting money lesson New set →

Subtracting Money Worksheet

Money maths lesson 7: Subtracting money · Set 42 · 40 sums
TalentJR

The method (Column take-away): Write the bigger amount on top, ones under ones. Take away the ones. If the top digit is smaller, borrow 1 ten (10 ones). Take away the tens. Check by adding the answer back.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.₹32 − ₹21 =
  2. 2.₹71 − ₹7 =
  3. 3.₹910 − ₹400 =
  4. 4.Ishaan had ₹85. Ishaan spent ₹2 on a toffee. How many rupees are left?
  5. 5.₹730 − ₹690 =
  6. 6.₹940 − ₹180 =
  7. 7.₹300 − ₹110 =
  8. 8.₹70 − ₹57 =
  9. 9.₹72 − ₹59 =
  10. 10.₹520 − ₹300 =
  11. 11.A ruler costs ₹8 and a balloon costs ₹9. How many rupees more does the balloon cost?
  12. 12.₹98 − ₹26 =
  13. 13.A toffee costs ₹1 and a crayon box costs ₹45. How many rupees more does the crayon box cost?
  14. 14.₹220 − ₹20 =
  15. 15.₹780 − ₹90 =
  16. 16.Isha had ₹85. Isha spent ₹35 on a crayon box. How many rupees are left?
  17. 17.Gurpreet had ₹66. Gurpreet spent ₹4 on a sharpener. How many rupees are left?
  18. 18.₹210 − ₹140 =
  19. 19.A balloon costs ₹7 and a notebook costs ₹45. How many rupees more does the notebook cost?
  20. 20.Isha had ₹64. Isha spent ₹15 on a kite. How many rupees are left?
  21. 21.₹790 − ₹100 =
  22. 22.₹98 − ₹8 =
  23. 23.A kite costs ₹17 and a biscuit packet costs ₹15. How many rupees more does the kite cost?
  24. 24.A toffee costs ₹3 and a sticker sheet costs ₹8. How many rupees more does the sticker sheet cost?
  25. 25.A sticker sheet costs ₹10 and a sharpener costs ₹4. How many rupees more does the sticker sheet cost?
  26. 26.A juice box costs ₹20 and a samosa costs ₹19. How many rupees more does the juice box cost?
  27. 27.A pencil costs ₹3 and a sticker sheet costs ₹8. How many rupees more does the sticker sheet cost?
  28. 28.An ice candy costs ₹12 and a balloon costs ₹6. How many rupees more does the ice candy cost?
  29. 29.Dev had ₹39. Dev spent ₹6 on a pencil. How many rupees are left?
  30. 30.₹44 − ₹43 =
  31. 31.Manav had ₹67. Manav spent ₹4 on an eraser. How many rupees are left?
  32. 32.Rahul had ₹86. Rahul spent ₹30 on a juice box. How many rupees are left?
  33. 33.₹55 − ₹9 =
  34. 34.An ice candy costs ₹15 and a juice box costs ₹25. How many rupees more does the juice box cost?
  35. 35.₹96 − ₹93 =
  36. 36.₹40 − ₹31 =
  37. 37.₹700 − ₹680 =
  38. 38.A pencil costs ₹4 and a sharpener costs ₹8. How many rupees more does the sharpener cost?
  39. 39.Lakshmi had ₹75. Lakshmi spent ₹11 on a sticker sheet. How many rupees are left?
  40. 40.Isha had ₹63. Isha spent ₹35 on a notebook. How many rupees are left?

Answer key

  1. 11
  2. 64
  3. 510
  4. 83
  5. 40
  6. 760
  7. 190
  8. 13
  9. 13
  10. 220
  11. 1
  12. 72
  13. 44
  14. 200
  15. 690
  16. 50
  17. 62
  18. 70
  19. 38
  20. 49
  21. 690
  22. 90
  23. 2
  24. 5
  25. 6
  26. 1
  27. 5
  28. 6
  29. 33
  30. 1
  31. 63
  32. 56
  33. 46
  34. 10
  35. 3
  36. 9
  37. 20
  38. 4
  39. 64
  40. 28

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids