← Subtracting money lesson New set →

Subtracting Money Worksheet

Money maths lesson 7: Subtracting money · Set 58 · 40 sums
TalentJR

The method (Column take-away): Write the bigger amount on top, ones under ones. Take away the ones. If the top digit is smaller, borrow 1 ten (10 ones). Take away the tens. Check by adding the answer back.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.₹380 − ₹50 =
  2. 2.₹840 − ₹10 =
  3. 3.Dev had ₹7. Dev spent ₹6 on a sticker sheet. How many rupees are left?
  4. 4.₹250 − ₹40 =
  5. 5.₹290 − ₹180 =
  6. 6.A biscuit packet costs ₹19 and a banana costs ₹7. How many rupees more does the biscuit packet cost?
  7. 7.An eraser costs ₹2 and a glue stick costs ₹22. How many rupees more does the glue stick cost?
  8. 8.Rohan had ₹67. Rohan spent ₹7 on a pencil. How many rupees are left?
  9. 9.An eraser costs ₹5 and a biscuit packet costs ₹17. How many rupees more does the biscuit packet cost?
  10. 10.₹72 − ₹57 =
  11. 11.Rohan had ₹30. Rohan spent ₹8 on a sharpener. How many rupees are left?
  12. 12.₹62 − ₹54 =
  13. 13.Joseph had ₹70. Joseph spent ₹8 on a balloon. How many rupees are left?
  14. 14.₹260 − ₹10 =
  15. 15.Tara had ₹34. Tara spent ₹9 on a balloon. How many rupees are left?
  16. 16.Lakshmi had ₹40. Lakshmi spent ₹8 on a balloon. How many rupees are left?
  17. 17.₹62 − ₹36 =
  18. 18.₹69 − ₹5 =
  19. 19.A sharpener costs ₹7 and an eraser costs ₹2. How many rupees more does the sharpener cost?
  20. 20.₹750 − ₹540 =
  21. 21.₹35 − ₹7 =
  22. 22.A biscuit packet costs ₹13 and a toffee costs ₹2. How many rupees more does the biscuit packet cost?
  23. 23.Farhan had ₹36. Farhan spent ₹13 on a samosa. How many rupees are left?
  24. 24.₹40 − ₹29 =
  25. 25.₹24 − ₹8 =
  26. 26.Rohan had ₹33. Rohan spent ₹2 on a toffee. How many rupees are left?
  27. 27.Ananya had ₹70. Ananya spent ₹10 on a ruler. How many rupees are left?
  28. 28.Saanvi had ₹53. Saanvi spent ₹30 on a juice box. How many rupees are left?
  29. 29.₹540 − ₹250 =
  30. 30.₹93 − ₹61 =
  31. 31.Ishaan had ₹32. Ishaan spent ₹7 on a balloon. How many rupees are left?
  32. 32.Priya had ₹57. Priya spent ₹8 on a sticker sheet. How many rupees are left?
  33. 33.Kabir had ₹35. Kabir spent ₹8 on a balloon. How many rupees are left?
  34. 34.Gurpreet had ₹26. Gurpreet spent ₹16 on a samosa. How many rupees are left?
  35. 35.A glue stick costs ₹24 and a pencil costs ₹6. How many rupees more does the glue stick cost?
  36. 36.₹21 − ₹5 =
  37. 37.A pencil costs ₹4 and a kite costs ₹23. How many rupees more does the kite cost?
  38. 38.Vivaan had ₹95. Vivaan spent ₹7 on a balloon. How many rupees are left?
  39. 39.A toffee costs ₹3 and a juice box costs ₹30. How many rupees more does the juice box cost?
  40. 40.Kavya had ₹45. Kavya spent ₹40 on a notebook. How many rupees are left?

Answer key

  1. 330
  2. 830
  3. 1
  4. 210
  5. 110
  6. 12
  7. 20
  8. 60
  9. 12
  10. 15
  11. 22
  12. 8
  13. 62
  14. 250
  15. 25
  16. 32
  17. 26
  18. 64
  19. 5
  20. 210
  21. 28
  22. 11
  23. 23
  24. 11
  25. 16
  26. 31
  27. 60
  28. 23
  29. 290
  30. 32
  31. 25
  32. 49
  33. 27
  34. 10
  35. 18
  36. 16
  37. 19
  38. 88
  39. 27
  40. 5

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids