← Subtracting money lesson New set →

Subtracting Money Worksheet

Money maths lesson 7: Subtracting money · Set 82 · 40 sums
TalentJR

The method (Column take-away): Write the bigger amount on top, ones under ones. Take away the ones. If the top digit is smaller, borrow 1 ten (10 ones). Take away the tens. Check by adding the answer back.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Tara had ₹37. Tara spent ₹7 on a sharpener. How many rupees are left?
  2. 2.₹67 − ₹39 =
  3. 3.₹40 − ₹28 =
  4. 4.₹41 − ₹6 =
  5. 5.₹70 − ₹63 =
  6. 6.A sharpener costs ₹7 and a banana costs ₹5. How many rupees more does the sharpener cost?
  7. 7.An ice candy costs ₹9 and a notebook costs ₹40. How many rupees more does the notebook cost?
  8. 8.A ruler costs ₹10 and a sticker sheet costs ₹7. How many rupees more does the ruler cost?
  9. 9.₹490 − ₹60 =
  10. 10.Manav had ₹68. Manav spent ₹12 on an ice candy. How many rupees are left?
  11. 11.A toffee costs ₹2 and a ruler costs ₹12. How many rupees more does the ruler cost?
  12. 12.₹34 − ₹5 =
  13. 13.An eraser costs ₹2 and a notebook costs ₹25. How many rupees more does the notebook cost?
  14. 14.A crayon box costs ₹30 and a ruler costs ₹13. How many rupees more does the crayon box cost?
  15. 15.Rahul had ₹64. Rahul spent ₹3 on an eraser. How many rupees are left?
  16. 16.₹340 − ₹330 =
  17. 17.An ice candy costs ₹13 and a ruler costs ₹8. How many rupees more does the ice candy cost?
  18. 18.Farhan had ₹56. Farhan spent ₹25 on a notebook. How many rupees are left?
  19. 19.₹860 − ₹150 =
  20. 20.₹52 − ₹28 =
  21. 21.₹21 − ₹13 =
  22. 22.₹700 − ₹680 =
  23. 23.Lakshmi had ₹25. Lakshmi spent ₹3 on a pencil. How many rupees are left?
  24. 24.₹25 − ₹10 =
  25. 25.₹20 − ₹7 =
  26. 26.Riya had ₹58. Riya spent ₹17 on a kite. How many rupees are left?
  27. 27.₹47 − ₹30 =
  28. 28.₹880 − ₹780 =
  29. 29.Ishaan had ₹54. Ishaan spent ₹5 on a balloon. How many rupees are left?
  30. 30.₹91 − ₹52 =
  31. 31.A kite costs ₹14 and a toffee costs ₹3. How many rupees more does the kite cost?
  32. 32.Isha had ₹21. Isha spent ₹11 on an ice candy. How many rupees are left?
  33. 33.₹67 − ₹12 =
  34. 34.₹62 − ₹29 =
  35. 35.An eraser costs ₹4 and a pencil costs ₹8. How many rupees more does the pencil cost?
  36. 36.₹57 − ₹32 =
  37. 37.₹860 − ₹720 =
  38. 38.₹940 − ₹440 =
  39. 39.A sharpener costs ₹5 and a balloon costs ₹6. How many rupees more does the balloon cost?
  40. 40.Aditya had ₹54. Aditya spent ₹30 on a crayon box. How many rupees are left?

Answer key

  1. 30
  2. 28
  3. 12
  4. 35
  5. 7
  6. 2
  7. 31
  8. 3
  9. 430
  10. 56
  11. 10
  12. 29
  13. 23
  14. 17
  15. 61
  16. 10
  17. 5
  18. 31
  19. 710
  20. 24
  21. 8
  22. 20
  23. 22
  24. 15
  25. 13
  26. 41
  27. 17
  28. 100
  29. 49
  30. 39
  31. 11
  32. 10
  33. 55
  34. 33
  35. 4
  36. 25
  37. 140
  38. 500
  39. 1
  40. 24

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids