← Subtracting money lesson New set →

Subtracting Money Worksheet

Money maths lesson 7: Subtracting money · Set 88 · 40 sums
TalentJR

The method (Column take-away): Write the bigger amount on top, ones under ones. Take away the ones. If the top digit is smaller, borrow 1 ten (10 ones). Take away the tens. Check by adding the answer back.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A kite costs ₹15 and a sticker sheet costs ₹8. How many rupees more does the kite cost?
  2. 2.₹73 − ₹72 =
  3. 3.₹87 − ₹61 =
  4. 4.₹230 − ₹30 =
  5. 5.₹540 − ₹280 =
  6. 6.₹41 − ₹13 =
  7. 7.A sticker sheet costs ₹12 and a juice box costs ₹25. How many rupees more does the juice box cost?
  8. 8.A ruler costs ₹13 and a sticker sheet costs ₹9. How many rupees more does the ruler cost?
  9. 9.An ice candy costs ₹11 and a biscuit packet costs ₹13. How many rupees more does the biscuit packet cost?
  10. 10.₹26 − ₹24 =
  11. 11.Saanvi had ₹77. Saanvi spent ₹12 on a kite. How many rupees are left?
  12. 12.₹290 − ₹140 =
  13. 13.A ruler costs ₹15 and a banana costs ₹6. How many rupees more does the ruler cost?
  14. 14.Priya had ₹54. Priya spent ₹40 on a notebook. How many rupees are left?
  15. 15.₹99 − ₹43 =
  16. 16.A biscuit packet costs ₹12 and a ruler costs ₹11. How many rupees more does the biscuit packet cost?
  17. 17.A kite costs ₹13 and a juice box costs ₹25. How many rupees more does the juice box cost?
  18. 18.₹39 − ₹23 =
  19. 19.₹56 − ₹53 =
  20. 20.Rahul had ₹34. Rahul spent ₹4 on a sharpener. How many rupees are left?
  21. 21.₹850 − ₹830 =
  22. 22.₹45 − ₹12 =
  23. 23.₹390 − ₹240 =
  24. 24.₹730 − ₹650 =
  25. 25.Nisha had ₹41. Nisha spent ₹13 on a ruler. How many rupees are left?
  26. 26.₹700 − ₹390 =
  27. 27.₹700 − ₹460 =
  28. 28.A toffee costs ₹1 and a balloon costs ₹7. How many rupees more does the balloon cost?
  29. 29.A toffee costs ₹2 and an eraser costs ₹4. How many rupees more does the eraser cost?
  30. 30.Kabir had ₹31. Kabir spent ₹5 on a pencil. How many rupees are left?
  31. 31.Karan had ₹14. Karan spent ₹12 on a kite. How many rupees are left?
  32. 32.Meera had ₹31. Meera spent ₹11 on a biscuit packet. How many rupees are left?
  33. 33.Lakshmi had ₹65. Lakshmi spent ₹14 on an ice candy. How many rupees are left?
  34. 34.₹610 − ₹110 =
  35. 35.An ice candy costs ₹12 and a sticker sheet costs ₹10. How many rupees more does the ice candy cost?
  36. 36.A notebook costs ₹25 and a crayon box costs ₹35. How many rupees more does the crayon box cost?
  37. 37.₹28 − ₹23 =
  38. 38.A samosa costs ₹18 and a notebook costs ₹30. How many rupees more does the notebook cost?
  39. 39.Meera had ₹25. Meera spent ₹4 on a banana. How many rupees are left?
  40. 40.Ishaan had ₹43. Ishaan spent ₹5 on an eraser. How many rupees are left?

Answer key

  1. 7
  2. 1
  3. 26
  4. 200
  5. 260
  6. 28
  7. 13
  8. 4
  9. 2
  10. 2
  11. 65
  12. 150
  13. 9
  14. 14
  15. 56
  16. 1
  17. 12
  18. 16
  19. 3
  20. 30
  21. 20
  22. 33
  23. 150
  24. 80
  25. 28
  26. 310
  27. 240
  28. 6
  29. 2
  30. 26
  31. 2
  32. 20
  33. 51
  34. 500
  35. 2
  36. 10
  37. 5
  38. 12
  39. 21
  40. 38

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids