Subtracting Money Worksheet
The method (Column take-away): Write the bigger amount on top, ones under ones. Take away the ones. If the top digit is smaller, borrow 1 ten (10 ones). Take away the tens. Check by adding the answer back.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A kite costs ₹15 and a sticker sheet costs ₹8. How many rupees more does the kite cost?
- 2.₹73 − ₹72 =
- 3.₹87 − ₹61 =
- 4.₹230 − ₹30 =
- 5.₹540 − ₹280 =
- 6.₹41 − ₹13 =
- 7.A sticker sheet costs ₹12 and a juice box costs ₹25. How many rupees more does the juice box cost?
- 8.A ruler costs ₹13 and a sticker sheet costs ₹9. How many rupees more does the ruler cost?
- 9.An ice candy costs ₹11 and a biscuit packet costs ₹13. How many rupees more does the biscuit packet cost?
- 10.₹26 − ₹24 =
- 11.Saanvi had ₹77. Saanvi spent ₹12 on a kite. How many rupees are left?
- 12.₹290 − ₹140 =
- 13.A ruler costs ₹15 and a banana costs ₹6. How many rupees more does the ruler cost?
- 14.Priya had ₹54. Priya spent ₹40 on a notebook. How many rupees are left?
- 15.₹99 − ₹43 =
- 16.A biscuit packet costs ₹12 and a ruler costs ₹11. How many rupees more does the biscuit packet cost?
- 17.A kite costs ₹13 and a juice box costs ₹25. How many rupees more does the juice box cost?
- 18.₹39 − ₹23 =
- 19.₹56 − ₹53 =
- 20.Rahul had ₹34. Rahul spent ₹4 on a sharpener. How many rupees are left?
- 21.₹850 − ₹830 =
- 22.₹45 − ₹12 =
- 23.₹390 − ₹240 =
- 24.₹730 − ₹650 =
- 25.Nisha had ₹41. Nisha spent ₹13 on a ruler. How many rupees are left?
- 26.₹700 − ₹390 =
- 27.₹700 − ₹460 =
- 28.A toffee costs ₹1 and a balloon costs ₹7. How many rupees more does the balloon cost?
- 29.A toffee costs ₹2 and an eraser costs ₹4. How many rupees more does the eraser cost?
- 30.Kabir had ₹31. Kabir spent ₹5 on a pencil. How many rupees are left?
- 31.Karan had ₹14. Karan spent ₹12 on a kite. How many rupees are left?
- 32.Meera had ₹31. Meera spent ₹11 on a biscuit packet. How many rupees are left?
- 33.Lakshmi had ₹65. Lakshmi spent ₹14 on an ice candy. How many rupees are left?
- 34.₹610 − ₹110 =
- 35.An ice candy costs ₹12 and a sticker sheet costs ₹10. How many rupees more does the ice candy cost?
- 36.A notebook costs ₹25 and a crayon box costs ₹35. How many rupees more does the crayon box cost?
- 37.₹28 − ₹23 =
- 38.A samosa costs ₹18 and a notebook costs ₹30. How many rupees more does the notebook cost?
- 39.Meera had ₹25. Meera spent ₹4 on a banana. How many rupees are left?
- 40.Ishaan had ₹43. Ishaan spent ₹5 on an eraser. How many rupees are left?
Answer key
- 7
- 1
- 26
- 200
- 260
- 28
- 13
- 4
- 2
- 2
- 65
- 150
- 9
- 14
- 56
- 1
- 12
- 16
- 3
- 30
- 20
- 33
- 150
- 80
- 28
- 310
- 240
- 6
- 2
- 26
- 2
- 20
- 51
- 500
- 2
- 10
- 5
- 12
- 21
- 38
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids