← Subtracting money lesson New set →

Subtracting Money Worksheet

Money maths lesson 7: Subtracting money · Set 93 · 40 sums
TalentJR

The method (Column take-away): Write the bigger amount on top, ones under ones. Take away the ones. If the top digit is smaller, borrow 1 ten (10 ones). Take away the tens. Check by adding the answer back.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A kite costs ₹13 and an eraser costs ₹2. How many rupees more does the kite cost?
  2. 2.Aditya had ₹58. Aditya spent ₹35 on a notebook. How many rupees are left?
  3. 3.₹43 − ₹9 =
  4. 4.Dev had ₹37. Dev spent ₹30 on a notebook. How many rupees are left?
  5. 5.₹690 − ₹490 =
  6. 6.₹70 − ₹65 =
  7. 7.A sharpener costs ₹9 and an eraser costs ₹2. How many rupees more does the sharpener cost?
  8. 8.Ananya had ₹80. Ananya spent ₹5 on a balloon. How many rupees are left?
  9. 9.₹720 − ₹620 =
  10. 10.₹460 − ₹250 =
  11. 11.Aarav had ₹54. Aarav spent ₹25 on a notebook. How many rupees are left?
  12. 12.₹59 − ₹47 =
  13. 13.₹530 − ₹330 =
  14. 14.A pencil costs ₹4 and an eraser costs ₹2. How many rupees more does the pencil cost?
  15. 15.₹600 − ₹390 =
  16. 16.₹500 − ₹300 =
  17. 17.₹37 − ₹14 =
  18. 18.Tara had ₹65. Tara spent ₹14 on a ruler. How many rupees are left?
  19. 19.₹210 − ₹150 =
  20. 20.₹56 − ₹50 =
  21. 21.₹64 − ₹37 =
  22. 22.₹25 − ₹14 =
  23. 23.A sharpener costs ₹6 and a crayon box costs ₹45. How many rupees more does the crayon box cost?
  24. 24.Aditya had ₹72. Aditya spent ₹11 on a sticker sheet. How many rupees are left?
  25. 25.Karan had ₹25. Karan spent ₹4 on a sharpener. How many rupees are left?
  26. 26.₹770 − ₹660 =
  27. 27.₹45 − ₹11 =
  28. 28.₹33 − ₹20 =
  29. 29.₹28 − ₹24 =
  30. 30.₹960 − ₹560 =
  31. 31.₹67 − ₹15 =
  32. 32.₹56 − ₹28 =
  33. 33.A glue stick costs ₹21 and a juice box costs ₹25. How many rupees more does the juice box cost?
  34. 34.A biscuit packet costs ₹18 and a toffee costs ₹1. How many rupees more does the biscuit packet cost?
  35. 35.₹96 − ₹77 =
  36. 36.₹410 − ₹320 =
  37. 37.₹41 − ₹30 =
  38. 38.₹920 − ₹830 =
  39. 39.A pencil costs ₹4 and an ice candy costs ₹9. How many rupees more does the ice candy cost?
  40. 40.₹600 − ₹100 =

Answer key

  1. 11
  2. 23
  3. 34
  4. 7
  5. 200
  6. 5
  7. 7
  8. 75
  9. 100
  10. 210
  11. 29
  12. 12
  13. 200
  14. 2
  15. 210
  16. 200
  17. 23
  18. 51
  19. 60
  20. 6
  21. 27
  22. 11
  23. 39
  24. 61
  25. 21
  26. 110
  27. 34
  28. 13
  29. 4
  30. 400
  31. 52
  32. 28
  33. 4
  34. 17
  35. 19
  36. 90
  37. 11
  38. 90
  39. 5
  40. 500

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids