← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 105 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.3 pens cost ₹39. How much do 4 pens cost (in ₹)?
  2. 2.5 lunch boxes cost ₹1325. How much do 8 lunch boxes cost (in ₹)?
  3. 3.10 plates of idli cost ₹500. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  4. 4.5 samosas cost ₹100. What does one samosa cost (in ₹)?
  5. 5.A dozen (12) bangles cost ₹168. What does one cost (in ₹)?
  6. 6.7 pairs of socks cost ₹350. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  7. 7.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  8. 8.8 lunch boxes cost ₹1720. What does one lunch box cost (in ₹)?
  9. 9.10 water bottles cost ₹1250. What does one water bottle cost (in ₹)?
  10. 10.5 colour pencil sets cost ₹525. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  11. 11.5 colour pencil sets cost ₹375. How much do 9 colour pencil sets cost (in ₹)?
  12. 12.7 notebooks cost ₹315. What does one notebook cost (in ₹)?
  13. 13.A dozen (12) bangles cost ₹156. What does one cost (in ₹)?
  14. 14.2 T-shirts cost ₹630. How much do 10 T-shirts cost (in ₹)?
  15. 15.A dozen (12) oranges cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  16. 16.7 badminton rackets cost ₹3255. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  17. 17.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  18. 18.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  19. 19.6 notebooks cost ₹300. How much do 7 notebooks cost (in ₹)?
  20. 20.6 T-shirts cost ₹1530. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  21. 21.2 lunch boxes cost ₹310. What does one lunch box cost (in ₹)?
  22. 22.4 badminton rackets cost ₹2080. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  23. 23.4 storybooks cost ₹420. How much do 8 storybooks cost (in ₹)?
  24. 24.8 geometry boxes cost ₹720. What does one geometry box cost (in ₹)?
  25. 25.A dozen (12) oranges cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  26. 26.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  27. 27.2 badminton rackets cost ₹780. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  28. 28.4 T-shirts cost ₹1220. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  29. 29.10 pairs of socks cost ₹750. How much do 5 pairs of socks cost (in ₹)?
  30. 30.6 lunch boxes cost ₹1530. What does one lunch box cost (in ₹)?
  31. 31.8 footballs cost ₹2400. What does one football cost (in ₹)?
  32. 32.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  33. 33.5 storybooks cost ₹725. How much do 9 storybooks cost (in ₹)?
  34. 34.A dozen (12) pencils cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  35. 35.3 school bags cost ₹2295. What does one school bag cost (in ₹)?
  36. 36.7 footballs cost ₹2520. How much do 4 footballs cost (in ₹)?
  37. 37.10 school bags cost ₹7200. What does one school bag cost (in ₹)?
  38. 38.3 school bags cost ₹2100. How much do 4 school bags cost (in ₹)?
  39. 39.9 mangoes cost ₹180. What does one mango cost (in ₹)?
  40. 40.3 colour pencil sets cost ₹315. What does one colour pencil set cost (in ₹)?

Answer key

  1. 52
  2. 2120
  3. 50
  4. 20
  5. 14
  6. 50
  7. 8
  8. 215
  9. 125
  10. 105
  11. 675
  12. 45
  13. 13
  14. 3150
  15. 5
  16. 465
  17. 8
  18. 7
  19. 350
  20. 255
  21. 155
  22. 520
  23. 840
  24. 90
  25. 6
  26. 9
  27. 390
  28. 305
  29. 375
  30. 255
  31. 300
  32. 5
  33. 1305
  34. 8
  35. 765
  36. 1440
  37. 720
  38. 2800
  39. 20
  40. 105

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids