Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.3 pens cost ₹39. How much do 4 pens cost (in ₹)?
- 2.5 lunch boxes cost ₹1325. How much do 8 lunch boxes cost (in ₹)?
- 3.10 plates of idli cost ₹500. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 4.5 samosas cost ₹100. What does one samosa cost (in ₹)?
- 5.A dozen (12) bangles cost ₹168. What does one cost (in ₹)?
- 6.7 pairs of socks cost ₹350. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 7.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 8.8 lunch boxes cost ₹1720. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 9.10 water bottles cost ₹1250. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 10.5 colour pencil sets cost ₹525. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 11.5 colour pencil sets cost ₹375. How much do 9 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 12.7 notebooks cost ₹315. What does one notebook cost (in ₹)?
- 13.A dozen (12) bangles cost ₹156. What does one cost (in ₹)?
- 14.2 T-shirts cost ₹630. How much do 10 T-shirts cost (in ₹)?
- 15.A dozen (12) oranges cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 16.7 badminton rackets cost ₹3255. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 17.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 18.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 19.6 notebooks cost ₹300. How much do 7 notebooks cost (in ₹)?
- 20.6 T-shirts cost ₹1530. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 21.2 lunch boxes cost ₹310. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 22.4 badminton rackets cost ₹2080. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 23.4 storybooks cost ₹420. How much do 8 storybooks cost (in ₹)?
- 24.8 geometry boxes cost ₹720. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 25.A dozen (12) oranges cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 26.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 27.2 badminton rackets cost ₹780. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 28.4 T-shirts cost ₹1220. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 29.10 pairs of socks cost ₹750. How much do 5 pairs of socks cost (in ₹)?
- 30.6 lunch boxes cost ₹1530. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 31.8 footballs cost ₹2400. What does one football cost (in ₹)?
- 32.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 33.5 storybooks cost ₹725. How much do 9 storybooks cost (in ₹)?
- 34.A dozen (12) pencils cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 35.3 school bags cost ₹2295. What does one school bag cost (in ₹)?
- 36.7 footballs cost ₹2520. How much do 4 footballs cost (in ₹)?
- 37.10 school bags cost ₹7200. What does one school bag cost (in ₹)?
- 38.3 school bags cost ₹2100. How much do 4 school bags cost (in ₹)?
- 39.9 mangoes cost ₹180. What does one mango cost (in ₹)?
- 40.3 colour pencil sets cost ₹315. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
Answer key
- 52
- 2120
- 50
- 20
- 14
- 50
- 8
- 215
- 125
- 105
- 675
- 45
- 13
- 3150
- 5
- 465
- 8
- 7
- 350
- 255
- 155
- 520
- 840
- 90
- 6
- 9
- 390
- 305
- 375
- 255
- 300
- 5
- 1305
- 8
- 765
- 1440
- 720
- 2800
- 20
- 105
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids