← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 160 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.5 water bottles cost ₹950. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
  2. 2.A dozen (12) pencils cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  3. 3.2 lunch boxes cost ₹500. How much do 7 lunch boxes cost (in ₹)?
  4. 4.2 samosas cost ₹28. How much do 5 samosas cost (in ₹)?
  5. 5.2 water bottles cost ₹440. How much do 10 water bottles cost (in ₹)?
  6. 6.A dozen (12) bananas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  7. 7.10 footballs cost ₹2600. What does one football cost (in ₹)?
  8. 8.6 samosas cost ₹84. What does one samosa cost (in ₹)?
  9. 9.2 badminton rackets cost ₹1040. How much do 10 badminton rackets cost (in ₹)?
  10. 10.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  11. 11.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  12. 12.5 school bags cost ₹3550. What does one school bag cost (in ₹)?
  13. 13.3 plates of idli cost ₹90. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  14. 14.4 geometry boxes cost ₹360. What does one geometry box cost (in ₹)?
  15. 15.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  16. 16.10 badminton rackets cost ₹5700. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  17. 17.10 water bottles cost ₹2350. What does one water bottle cost (in ₹)?
  18. 18.7 school bags cost ₹4130. What does one school bag cost (in ₹)?
  19. 19.8 water bottles cost ₹1400. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
  20. 20.A dozen (12) bangles cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  21. 21.2 school bags cost ₹1390. How much do 9 school bags cost (in ₹)?
  22. 22.3 pens cost ₹66. What does one pen cost (in ₹)?
  23. 23.7 school bags cost ₹4795. What does one school bag cost (in ₹)?
  24. 24.2 pairs of socks cost ₹100. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  25. 25.5 footballs cost ₹1350. What does one football cost (in ₹)?
  26. 26.A dozen (12) bananas cost ₹36. What does one cost (in ₹)?
  27. 27.9 T-shirts cost ₹2700. How much do 7 T-shirts cost (in ₹)?
  28. 28.4 samosas cost ₹80. How much do 5 samosas cost (in ₹)?
  29. 29.8 plates of idli cost ₹400. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  30. 30.7 storybooks cost ₹1015. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
  31. 31.9 geometry boxes cost ₹765. What does one geometry box cost (in ₹)?
  32. 32.8 geometry boxes cost ₹720. How much do 4 geometry boxes cost (in ₹)?
  33. 33.9 lunch boxes cost ₹1575. What does one lunch box cost (in ₹)?
  34. 34.9 plates of idli cost ₹540. How much do 4 plates of idli cost (in ₹)?
  35. 35.4 samosas cost ₹68. What does one samosa cost (in ₹)?
  36. 36.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  37. 37.4 school bags cost ₹2680. How much do 8 school bags cost (in ₹)?
  38. 38.9 colour pencil sets cost ₹630. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  39. 39.9 T-shirts cost ₹2565. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  40. 40.4 pens cost ₹48. How much do 7 pens cost (in ₹)?

Answer key

  1. 760
  2. 7
  3. 1750
  4. 70
  5. 2200
  6. 5
  7. 260
  8. 14
  9. 5200
  10. 5
  11. 9
  12. 710
  13. 30
  14. 90
  15. 8
  16. 570
  17. 235
  18. 590
  19. 1050
  20. 9
  21. 6255
  22. 22
  23. 685
  24. 50
  25. 270
  26. 3
  27. 2100
  28. 100
  29. 50
  30. 290
  31. 85
  32. 360
  33. 175
  34. 240
  35. 17
  36. 7
  37. 5360
  38. 70
  39. 285
  40. 84

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids