Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.5 water bottles cost ₹950. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
- 2.A dozen (12) pencils cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 3.2 lunch boxes cost ₹500. How much do 7 lunch boxes cost (in ₹)?
- 4.2 samosas cost ₹28. How much do 5 samosas cost (in ₹)?
- 5.2 water bottles cost ₹440. How much do 10 water bottles cost (in ₹)?
- 6.A dozen (12) bananas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 7.10 footballs cost ₹2600. What does one football cost (in ₹)?
- 8.6 samosas cost ₹84. What does one samosa cost (in ₹)?
- 9.2 badminton rackets cost ₹1040. How much do 10 badminton rackets cost (in ₹)?
- 10.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 11.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 12.5 school bags cost ₹3550. What does one school bag cost (in ₹)?
- 13.3 plates of idli cost ₹90. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 14.4 geometry boxes cost ₹360. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 15.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 16.10 badminton rackets cost ₹5700. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 17.10 water bottles cost ₹2350. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 18.7 school bags cost ₹4130. What does one school bag cost (in ₹)?
- 19.8 water bottles cost ₹1400. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
- 20.A dozen (12) bangles cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 21.2 school bags cost ₹1390. How much do 9 school bags cost (in ₹)?
- 22.3 pens cost ₹66. What does one pen cost (in ₹)?
- 23.7 school bags cost ₹4795. What does one school bag cost (in ₹)?
- 24.2 pairs of socks cost ₹100. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 25.5 footballs cost ₹1350. What does one football cost (in ₹)?
- 26.A dozen (12) bananas cost ₹36. What does one cost (in ₹)?
- 27.9 T-shirts cost ₹2700. How much do 7 T-shirts cost (in ₹)?
- 28.4 samosas cost ₹80. How much do 5 samosas cost (in ₹)?
- 29.8 plates of idli cost ₹400. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 30.7 storybooks cost ₹1015. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
- 31.9 geometry boxes cost ₹765. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 32.8 geometry boxes cost ₹720. How much do 4 geometry boxes cost (in ₹)?
- 33.9 lunch boxes cost ₹1575. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 34.9 plates of idli cost ₹540. How much do 4 plates of idli cost (in ₹)?
- 35.4 samosas cost ₹68. What does one samosa cost (in ₹)?
- 36.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 37.4 school bags cost ₹2680. How much do 8 school bags cost (in ₹)?
- 38.9 colour pencil sets cost ₹630. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 39.9 T-shirts cost ₹2565. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 40.4 pens cost ₹48. How much do 7 pens cost (in ₹)?
Answer key
- 760
- 7
- 1750
- 70
- 2200
- 5
- 260
- 14
- 5200
- 5
- 9
- 710
- 30
- 90
- 8
- 570
- 235
- 590
- 1050
- 9
- 6255
- 22
- 685
- 50
- 270
- 3
- 2100
- 100
- 50
- 290
- 85
- 360
- 175
- 240
- 17
- 7
- 5360
- 70
- 285
- 84
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids