Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 2.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 3.5 T-shirts cost ₹1350. How much do 10 T-shirts cost (in ₹)?
- 4.9 geometry boxes cost ₹1035. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 5.4 water bottles cost ₹640. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 6.7 mangoes cost ₹175. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 7.2 pairs of socks cost ₹120. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 8.2 cricket balls cost ₹280. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 9.2 school bags cost ₹1110. How much do 4 school bags cost (in ₹)?
- 10.10 storybooks cost ₹1500. What does one storybook cost (in ₹)?
- 11.3 school bags cost ₹2385. What does one school bag cost (in ₹)?
- 12.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 13.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 14.6 notebooks cost ₹330. What does one notebook cost (in ₹)?
- 15.3 water bottles cost ₹510. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 16.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 17.9 water bottles cost ₹1935. How much do 3 water bottles cost (in ₹)?
- 18.3 storybooks cost ₹375. What does one storybook cost (in ₹)?
- 19.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 20.6 mangoes cost ₹150. What does one mango cost (in ₹)?
- 21.A dozen (12) bangles cost ₹156. What does one cost (in ₹)?
- 22.8 lunch boxes cost ₹2200. How much do 9 lunch boxes cost (in ₹)?
- 23.9 lunch boxes cost ₹1395. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 24.A dozen (12) bangles cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 25.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 26.7 lunch boxes cost ₹2100. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 27.9 storybooks cost ₹1485. What does one storybook cost (in ₹)?
- 28.6 footballs cost ₹1680. What does one football cost (in ₹)?
- 29.2 plates of idli cost ₹90. How much do 6 plates of idli cost (in ₹)?
- 30.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 31.10 geometry boxes cost ₹1500. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 32.8 water bottles cost ₹1160. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 33.7 pens cost ₹112. How much do 9 pens cost (in ₹)?
- 34.A dozen (12) bangles cost ₹168. What does one cost (in ₹)?
- 35.4 cricket balls cost ₹520. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 36.8 school bags cost ₹3680. What does one school bag cost (in ₹)?
- 37.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 38.8 school bags cost ₹4200. What does one school bag cost (in ₹)?
- 39.3 mangoes cost ₹60. What does one mango cost (in ₹)?
- 40.8 cricket balls cost ₹1080. What does one cricket ball cost (in ₹)?
Answer key
- 7
- 4
- 2700
- 115
- 160
- 150
- 60
- 140
- 2220
- 150
- 795
- 8
- 8
- 55
- 170
- 4
- 645
- 125
- 6
- 25
- 13
- 2475
- 155
- 5
- 7
- 300
- 165
- 280
- 270
- 9
- 150
- 145
- 144
- 14
- 130
- 460
- 6
- 525
- 20
- 135
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids