← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 210 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  2. 2.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  3. 3.5 T-shirts cost ₹1350. How much do 10 T-shirts cost (in ₹)?
  4. 4.9 geometry boxes cost ₹1035. What does one geometry box cost (in ₹)?
  5. 5.4 water bottles cost ₹640. What does one water bottle cost (in ₹)?
  6. 6.7 mangoes cost ₹175. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
  7. 7.2 pairs of socks cost ₹120. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  8. 8.2 cricket balls cost ₹280. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  9. 9.2 school bags cost ₹1110. How much do 4 school bags cost (in ₹)?
  10. 10.10 storybooks cost ₹1500. What does one storybook cost (in ₹)?
  11. 11.3 school bags cost ₹2385. What does one school bag cost (in ₹)?
  12. 12.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  13. 13.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  14. 14.6 notebooks cost ₹330. What does one notebook cost (in ₹)?
  15. 15.3 water bottles cost ₹510. What does one water bottle cost (in ₹)?
  16. 16.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  17. 17.9 water bottles cost ₹1935. How much do 3 water bottles cost (in ₹)?
  18. 18.3 storybooks cost ₹375. What does one storybook cost (in ₹)?
  19. 19.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  20. 20.6 mangoes cost ₹150. What does one mango cost (in ₹)?
  21. 21.A dozen (12) bangles cost ₹156. What does one cost (in ₹)?
  22. 22.8 lunch boxes cost ₹2200. How much do 9 lunch boxes cost (in ₹)?
  23. 23.9 lunch boxes cost ₹1395. What does one lunch box cost (in ₹)?
  24. 24.A dozen (12) bangles cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  25. 25.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  26. 26.7 lunch boxes cost ₹2100. What does one lunch box cost (in ₹)?
  27. 27.9 storybooks cost ₹1485. What does one storybook cost (in ₹)?
  28. 28.6 footballs cost ₹1680. What does one football cost (in ₹)?
  29. 29.2 plates of idli cost ₹90. How much do 6 plates of idli cost (in ₹)?
  30. 30.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  31. 31.10 geometry boxes cost ₹1500. What does one geometry box cost (in ₹)?
  32. 32.8 water bottles cost ₹1160. What does one water bottle cost (in ₹)?
  33. 33.7 pens cost ₹112. How much do 9 pens cost (in ₹)?
  34. 34.A dozen (12) bangles cost ₹168. What does one cost (in ₹)?
  35. 35.4 cricket balls cost ₹520. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  36. 36.8 school bags cost ₹3680. What does one school bag cost (in ₹)?
  37. 37.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  38. 38.8 school bags cost ₹4200. What does one school bag cost (in ₹)?
  39. 39.3 mangoes cost ₹60. What does one mango cost (in ₹)?
  40. 40.8 cricket balls cost ₹1080. What does one cricket ball cost (in ₹)?

Answer key

  1. 7
  2. 4
  3. 2700
  4. 115
  5. 160
  6. 150
  7. 60
  8. 140
  9. 2220
  10. 150
  11. 795
  12. 8
  13. 8
  14. 55
  15. 170
  16. 4
  17. 645
  18. 125
  19. 6
  20. 25
  21. 13
  22. 2475
  23. 155
  24. 5
  25. 7
  26. 300
  27. 165
  28. 280
  29. 270
  30. 9
  31. 150
  32. 145
  33. 144
  34. 14
  35. 130
  36. 460
  37. 6
  38. 525
  39. 20
  40. 135

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids