← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 211 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A dozen (12) bangles cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  2. 2.4 geometry boxes cost ₹540. What does one geometry box cost (in ₹)?
  3. 3.6 plates of idli cost ₹360. How much do 5 plates of idli cost (in ₹)?
  4. 4.7 notebooks cost ₹245. How much do 9 notebooks cost (in ₹)?
  5. 5.A dozen (12) bangles cost ₹180. What does one cost (in ₹)?
  6. 6.4 footballs cost ₹1140. What does one football cost (in ₹)?
  7. 7.A dozen (12) bangles cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
  8. 8.8 geometry boxes cost ₹920. What does one geometry box cost (in ₹)?
  9. 9.5 T-shirts cost ₹1550. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  10. 10.4 mangoes cost ₹140. What does one mango cost (in ₹)?
  11. 11.A dozen (12) bangles cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  12. 12.A dozen (12) bangles cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  13. 13.A dozen (12) bananas cost ₹36. What does one cost (in ₹)?
  14. 14.8 water bottles cost ₹960. What does one water bottle cost (in ₹)?
  15. 15.2 cricket balls cost ₹280. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  16. 16.A dozen (12) bangles cost ₹144. What does one cost (in ₹)?
  17. 17.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  18. 18.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  19. 19.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  20. 20.5 footballs cost ₹1925. How much do 10 footballs cost (in ₹)?
  21. 21.4 pens cost ₹100. What does one pen cost (in ₹)?
  22. 22.7 pens cost ₹98. What does one pen cost (in ₹)?
  23. 23.3 footballs cost ₹1335. How much do 4 footballs cost (in ₹)?
  24. 24.6 pairs of socks cost ₹540. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  25. 25.6 geometry boxes cost ₹630. What does one geometry box cost (in ₹)?
  26. 26.2 school bags cost ₹1130. How much do 5 school bags cost (in ₹)?
  27. 27.7 pairs of socks cost ₹490. How much do 6 pairs of socks cost (in ₹)?
  28. 28.2 geometry boxes cost ₹230. How much do 4 geometry boxes cost (in ₹)?
  29. 29.3 geometry boxes cost ₹405. What does one geometry box cost (in ₹)?
  30. 30.10 lunch boxes cost ₹1650. What does one lunch box cost (in ₹)?
  31. 31.10 notebooks cost ₹350. What does one notebook cost (in ₹)?
  32. 32.7 cricket balls cost ₹700. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  33. 33.10 water bottles cost ₹2400. What does one water bottle cost (in ₹)?
  34. 34.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  35. 35.8 cricket balls cost ₹1000. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
  36. 36.A dozen (12) oranges cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  37. 37.5 pairs of socks cost ₹375. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  38. 38.4 footballs cost ₹1480. What does one football cost (in ₹)?
  39. 39.7 lunch boxes cost ₹1995. How much do 2 lunch boxes cost (in ₹)?
  40. 40.4 T-shirts cost ₹1040. What does one T-shirt cost (in ₹)?

Answer key

  1. 5
  2. 135
  3. 300
  4. 315
  5. 15
  6. 285
  7. 10
  8. 115
  9. 310
  10. 35
  11. 8
  12. 9
  13. 3
  14. 120
  15. 140
  16. 12
  17. 9
  18. 9
  19. 7
  20. 3850
  21. 25
  22. 14
  23. 1780
  24. 90
  25. 105
  26. 2825
  27. 420
  28. 460
  29. 135
  30. 165
  31. 35
  32. 100
  33. 240
  34. 6
  35. 1125
  36. 5
  37. 75
  38. 370
  39. 570
  40. 260

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids