Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A dozen (12) bangles cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 2.4 geometry boxes cost ₹540. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 3.6 plates of idli cost ₹360. How much do 5 plates of idli cost (in ₹)?
- 4.7 notebooks cost ₹245. How much do 9 notebooks cost (in ₹)?
- 5.A dozen (12) bangles cost ₹180. What does one cost (in ₹)?
- 6.4 footballs cost ₹1140. What does one football cost (in ₹)?
- 7.A dozen (12) bangles cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
- 8.8 geometry boxes cost ₹920. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 9.5 T-shirts cost ₹1550. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 10.4 mangoes cost ₹140. What does one mango cost (in ₹)?
- 11.A dozen (12) bangles cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 12.A dozen (12) bangles cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 13.A dozen (12) bananas cost ₹36. What does one cost (in ₹)?
- 14.8 water bottles cost ₹960. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 15.2 cricket balls cost ₹280. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 16.A dozen (12) bangles cost ₹144. What does one cost (in ₹)?
- 17.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 18.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 19.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 20.5 footballs cost ₹1925. How much do 10 footballs cost (in ₹)?
- 21.4 pens cost ₹100. What does one pen cost (in ₹)?
- 22.7 pens cost ₹98. What does one pen cost (in ₹)?
- 23.3 footballs cost ₹1335. How much do 4 footballs cost (in ₹)?
- 24.6 pairs of socks cost ₹540. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 25.6 geometry boxes cost ₹630. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 26.2 school bags cost ₹1130. How much do 5 school bags cost (in ₹)?
- 27.7 pairs of socks cost ₹490. How much do 6 pairs of socks cost (in ₹)?
- 28.2 geometry boxes cost ₹230. How much do 4 geometry boxes cost (in ₹)?
- 29.3 geometry boxes cost ₹405. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 30.10 lunch boxes cost ₹1650. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 31.10 notebooks cost ₹350. What does one notebook cost (in ₹)?
- 32.7 cricket balls cost ₹700. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 33.10 water bottles cost ₹2400. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 34.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 35.8 cricket balls cost ₹1000. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
- 36.A dozen (12) oranges cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 37.5 pairs of socks cost ₹375. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 38.4 footballs cost ₹1480. What does one football cost (in ₹)?
- 39.7 lunch boxes cost ₹1995. How much do 2 lunch boxes cost (in ₹)?
- 40.4 T-shirts cost ₹1040. What does one T-shirt cost (in ₹)?
Answer key
- 5
- 135
- 300
- 315
- 15
- 285
- 10
- 115
- 310
- 35
- 8
- 9
- 3
- 120
- 140
- 12
- 9
- 9
- 7
- 3850
- 25
- 14
- 1780
- 90
- 105
- 2825
- 420
- 460
- 135
- 165
- 35
- 100
- 240
- 6
- 1125
- 5
- 75
- 370
- 570
- 260
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids