← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 259 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.3 badminton rackets cost ₹1395. How much do 6 badminton rackets cost (in ₹)?
  2. 2.A dozen (12) oranges cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  3. 3.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  4. 4.7 footballs cost ₹3045. What does one football cost (in ₹)?
  5. 5.A dozen (12) bangles cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  6. 6.3 notebooks cost ₹90. What does one notebook cost (in ₹)?
  7. 7.2 colour pencil sets cost ₹140. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  8. 8.4 water bottles cost ₹540. What does one water bottle cost (in ₹)?
  9. 9.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  10. 10.5 geometry boxes cost ₹700. How much do 8 geometry boxes cost (in ₹)?
  11. 11.7 samosas cost ₹98. How much do 6 samosas cost (in ₹)?
  12. 12.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  13. 13.A dozen (12) oranges cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  14. 14.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  15. 15.7 colour pencil sets cost ₹770. How much do 6 colour pencil sets cost (in ₹)?
  16. 16.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  17. 17.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  18. 18.3 pairs of socks cost ₹180. How much do 6 pairs of socks cost (in ₹)?
  19. 19.2 cricket balls cost ₹250. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  20. 20.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  21. 21.4 plates of idli cost ₹140. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  22. 22.4 water bottles cost ₹560. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
  23. 23.2 footballs cost ₹570. How much do 3 footballs cost (in ₹)?
  24. 24.2 T-shirts cost ₹640. How much do 8 T-shirts cost (in ₹)?
  25. 25.A dozen (12) bangles cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  26. 26.3 lunch boxes cost ₹690. What does one lunch box cost (in ₹)?
  27. 27.8 geometry boxes cost ₹1040. How much do 7 geometry boxes cost (in ₹)?
  28. 28.2 cricket balls cost ₹280. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  29. 29.4 T-shirts cost ₹820. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  30. 30.4 geometry boxes cost ₹360. How much do 2 geometry boxes cost (in ₹)?
  31. 31.4 footballs cost ₹1720. What does one football cost (in ₹)?
  32. 32.10 mangoes cost ₹300. What does one mango cost (in ₹)?
  33. 33.A dozen (12) bangles cost ₹132. What does one cost (in ₹)?
  34. 34.6 footballs cost ₹2340. How much do 8 footballs cost (in ₹)?
  35. 35.A dozen (12) oranges cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  36. 36.7 lunch boxes cost ₹1225. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
  37. 37.7 T-shirts cost ₹1925. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
  38. 38.5 geometry boxes cost ₹550. What does one geometry box cost (in ₹)?
  39. 39.A dozen (12) bangles cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  40. 40.6 geometry boxes cost ₹480. What does one geometry box cost (in ₹)?

Answer key

  1. 2790
  2. 6
  3. 8
  4. 435
  5. 6
  6. 30
  7. 70
  8. 135
  9. 7
  10. 1120
  11. 84
  12. 9
  13. 5
  14. 6
  15. 660
  16. 4
  17. 7
  18. 360
  19. 125
  20. 5
  21. 35
  22. 840
  23. 855
  24. 2560
  25. 7
  26. 230
  27. 910
  28. 140
  29. 205
  30. 180
  31. 430
  32. 30
  33. 11
  34. 3120
  35. 9
  36. 525
  37. 2475
  38. 110
  39. 5
  40. 80

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids