Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.3 badminton rackets cost ₹1395. How much do 6 badminton rackets cost (in ₹)?
- 2.A dozen (12) oranges cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 3.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 4.7 footballs cost ₹3045. What does one football cost (in ₹)?
- 5.A dozen (12) bangles cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 6.3 notebooks cost ₹90. What does one notebook cost (in ₹)?
- 7.2 colour pencil sets cost ₹140. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 8.4 water bottles cost ₹540. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 9.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 10.5 geometry boxes cost ₹700. How much do 8 geometry boxes cost (in ₹)?
- 11.7 samosas cost ₹98. How much do 6 samosas cost (in ₹)?
- 12.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 13.A dozen (12) oranges cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 14.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 15.7 colour pencil sets cost ₹770. How much do 6 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 16.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 17.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 18.3 pairs of socks cost ₹180. How much do 6 pairs of socks cost (in ₹)?
- 19.2 cricket balls cost ₹250. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 20.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 21.4 plates of idli cost ₹140. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 22.4 water bottles cost ₹560. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
- 23.2 footballs cost ₹570. How much do 3 footballs cost (in ₹)?
- 24.2 T-shirts cost ₹640. How much do 8 T-shirts cost (in ₹)?
- 25.A dozen (12) bangles cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 26.3 lunch boxes cost ₹690. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 27.8 geometry boxes cost ₹1040. How much do 7 geometry boxes cost (in ₹)?
- 28.2 cricket balls cost ₹280. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 29.4 T-shirts cost ₹820. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 30.4 geometry boxes cost ₹360. How much do 2 geometry boxes cost (in ₹)?
- 31.4 footballs cost ₹1720. What does one football cost (in ₹)?
- 32.10 mangoes cost ₹300. What does one mango cost (in ₹)?
- 33.A dozen (12) bangles cost ₹132. What does one cost (in ₹)?
- 34.6 footballs cost ₹2340. How much do 8 footballs cost (in ₹)?
- 35.A dozen (12) oranges cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 36.7 lunch boxes cost ₹1225. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
- 37.7 T-shirts cost ₹1925. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
- 38.5 geometry boxes cost ₹550. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 39.A dozen (12) bangles cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 40.6 geometry boxes cost ₹480. What does one geometry box cost (in ₹)?
Answer key
- 2790
- 6
- 8
- 435
- 6
- 30
- 70
- 135
- 7
- 1120
- 84
- 9
- 5
- 6
- 660
- 4
- 7
- 360
- 125
- 5
- 35
- 840
- 855
- 2560
- 7
- 230
- 910
- 140
- 205
- 180
- 430
- 30
- 11
- 3120
- 9
- 525
- 2475
- 110
- 5
- 80
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids