← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 260 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.10 plates of idli cost ₹500. How much do 8 plates of idli cost (in ₹)?
  2. 2.4 geometry boxes cost ₹340. What does one geometry box cost (in ₹)?
  3. 3.7 T-shirts cost ₹1960. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  4. 4.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  5. 5.7 mangoes cost ₹140. What does one mango cost (in ₹)?
  6. 6.8 badminton rackets cost ₹3480. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  7. 7.6 pens cost ₹66. How much do 3 pens cost (in ₹)?
  8. 8.A dozen (12) pencils cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  9. 9.8 lunch boxes cost ₹1840. How much do 9 lunch boxes cost (in ₹)?
  10. 10.6 footballs cost ₹1680. What does one football cost (in ₹)?
  11. 11.A dozen (12) bangles cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  12. 12.4 water bottles cost ₹640. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
  13. 13.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  14. 14.5 pens cost ₹80. What does one pen cost (in ₹)?
  15. 15.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  16. 16.2 pairs of socks cost ₹150. How much do 6 pairs of socks cost (in ₹)?
  17. 17.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  18. 18.10 geometry boxes cost ₹1300. What does one geometry box cost (in ₹)?
  19. 19.A dozen (12) bananas cost ₹36. What does one cost (in ₹)?
  20. 20.A dozen (12) bananas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  21. 21.2 footballs cost ₹670. What does one football cost (in ₹)?
  22. 22.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
  23. 23.10 water bottles cost ₹1750. What does one water bottle cost (in ₹)?
  24. 24.3 footballs cost ₹795. What does one football cost (in ₹)?
  25. 25.6 cricket balls cost ₹720. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  26. 26.6 water bottles cost ₹1230. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
  27. 27.2 mangoes cost ₹70. How much do 10 mangoes cost (in ₹)?
  28. 28.A dozen (12) guavas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  29. 29.6 mangoes cost ₹150. What does one mango cost (in ₹)?
  30. 30.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  31. 31.10 storybooks cost ₹2000. What does one storybook cost (in ₹)?
  32. 32.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  33. 33.4 plates of idli cost ₹120. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  34. 34.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  35. 35.10 pens cost ₹170. How much do 3 pens cost (in ₹)?
  36. 36.4 plates of idli cost ₹160. How much do 5 plates of idli cost (in ₹)?
  37. 37.9 notebooks cost ₹495. How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
  38. 38.10 samosas cost ₹170. How much do 3 samosas cost (in ₹)?
  39. 39.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  40. 40.8 lunch boxes cost ₹2360. What does one lunch box cost (in ₹)?

Answer key

  1. 400
  2. 85
  3. 280
  4. 9
  5. 20
  6. 435
  7. 33
  8. 8
  9. 2070
  10. 280
  11. 8
  12. 800
  13. 6
  14. 16
  15. 8
  16. 450
  17. 4
  18. 130
  19. 3
  20. 5
  21. 335
  22. 10
  23. 175
  24. 265
  25. 120
  26. 1435
  27. 350
  28. 5
  29. 25
  30. 4
  31. 200
  32. 7
  33. 30
  34. 8
  35. 51
  36. 200
  37. 220
  38. 51
  39. 9
  40. 295

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids