Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.10 plates of idli cost ₹500. How much do 8 plates of idli cost (in ₹)?
- 2.4 geometry boxes cost ₹340. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 3.7 T-shirts cost ₹1960. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 4.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 5.7 mangoes cost ₹140. What does one mango cost (in ₹)?
- 6.8 badminton rackets cost ₹3480. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 7.6 pens cost ₹66. How much do 3 pens cost (in ₹)?
- 8.A dozen (12) pencils cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 9.8 lunch boxes cost ₹1840. How much do 9 lunch boxes cost (in ₹)?
- 10.6 footballs cost ₹1680. What does one football cost (in ₹)?
- 11.A dozen (12) bangles cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 12.4 water bottles cost ₹640. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
- 13.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 14.5 pens cost ₹80. What does one pen cost (in ₹)?
- 15.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 16.2 pairs of socks cost ₹150. How much do 6 pairs of socks cost (in ₹)?
- 17.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 18.10 geometry boxes cost ₹1300. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 19.A dozen (12) bananas cost ₹36. What does one cost (in ₹)?
- 20.A dozen (12) bananas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 21.2 footballs cost ₹670. What does one football cost (in ₹)?
- 22.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
- 23.10 water bottles cost ₹1750. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 24.3 footballs cost ₹795. What does one football cost (in ₹)?
- 25.6 cricket balls cost ₹720. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 26.6 water bottles cost ₹1230. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
- 27.2 mangoes cost ₹70. How much do 10 mangoes cost (in ₹)?
- 28.A dozen (12) guavas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 29.6 mangoes cost ₹150. What does one mango cost (in ₹)?
- 30.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 31.10 storybooks cost ₹2000. What does one storybook cost (in ₹)?
- 32.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 33.4 plates of idli cost ₹120. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 34.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 35.10 pens cost ₹170. How much do 3 pens cost (in ₹)?
- 36.4 plates of idli cost ₹160. How much do 5 plates of idli cost (in ₹)?
- 37.9 notebooks cost ₹495. How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
- 38.10 samosas cost ₹170. How much do 3 samosas cost (in ₹)?
- 39.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 40.8 lunch boxes cost ₹2360. What does one lunch box cost (in ₹)?
Answer key
- 400
- 85
- 280
- 9
- 20
- 435
- 33
- 8
- 2070
- 280
- 8
- 800
- 6
- 16
- 8
- 450
- 4
- 130
- 3
- 5
- 335
- 10
- 175
- 265
- 120
- 1435
- 350
- 5
- 25
- 4
- 200
- 7
- 30
- 8
- 51
- 200
- 220
- 51
- 9
- 295
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids