Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 2.A dozen (12) bangles cost ₹168. What does one cost (in ₹)?
- 3.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 4.3 geometry boxes cost ₹270. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 5.6 mangoes cost ₹180. How much do 5 mangoes cost (in ₹)?
- 6.3 lunch boxes cost ₹900. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 7.A dozen (12) bananas cost ₹36. What does one cost (in ₹)?
- 8.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 9.2 school bags cost ₹1210. What does one school bag cost (in ₹)?
- 10.A dozen (12) bangles cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 11.A dozen (12) oranges cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 12.A dozen (12) oranges cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 13.A dozen (12) bangles cost ₹144. What does one cost (in ₹)?
- 14.8 water bottles cost ₹1440. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
- 15.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 16.6 water bottles cost ₹1050. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
- 17.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 18.A dozen (12) oranges cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 19.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 20.10 pairs of socks cost ₹550. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 21.4 water bottles cost ₹680. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 22.5 T-shirts cost ₹1475. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 23.7 water bottles cost ₹1085. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
- 24.5 mangoes cost ₹100. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
- 25.A dozen (12) bangles cost ₹132. What does one cost (in ₹)?
- 26.10 T-shirts cost ₹2200. How much do 4 T-shirts cost (in ₹)?
- 27.2 storybooks cost ₹210. How much do 10 storybooks cost (in ₹)?
- 28.9 geometry boxes cost ₹1080. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 29.7 plates of idli cost ₹385. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 30.7 plates of idli cost ₹385. How much do 10 plates of idli cost (in ₹)?
- 31.8 mangoes cost ₹240. How much do 3 mangoes cost (in ₹)?
- 32.3 water bottles cost ₹525. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
- 33.9 geometry boxes cost ₹1125. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 34.3 lunch boxes cost ₹615. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 35.3 pens cost ₹30. What does one pen cost (in ₹)?
- 36.6 mangoes cost ₹240. What does one mango cost (in ₹)?
- 37.4 storybooks cost ₹680. What does one storybook cost (in ₹)?
- 38.10 geometry boxes cost ₹1250. How much do 8 geometry boxes cost (in ₹)?
- 39.2 badminton rackets cost ₹1050. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 40.8 plates of idli cost ₹480. How much do 2 plates of idli cost (in ₹)?
Answer key
- 4
- 14
- 8
- 90
- 150
- 300
- 3
- 8
- 605
- 7
- 5
- 9
- 12
- 1080
- 7
- 1225
- 6
- 6
- 7
- 55
- 170
- 295
- 1240
- 140
- 11
- 880
- 1050
- 120
- 55
- 550
- 90
- 875
- 125
- 205
- 10
- 40
- 170
- 1000
- 525
- 120
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids