← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 319 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  2. 2.A dozen (12) bangles cost ₹168. What does one cost (in ₹)?
  3. 3.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  4. 4.3 geometry boxes cost ₹270. What does one geometry box cost (in ₹)?
  5. 5.6 mangoes cost ₹180. How much do 5 mangoes cost (in ₹)?
  6. 6.3 lunch boxes cost ₹900. What does one lunch box cost (in ₹)?
  7. 7.A dozen (12) bananas cost ₹36. What does one cost (in ₹)?
  8. 8.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  9. 9.2 school bags cost ₹1210. What does one school bag cost (in ₹)?
  10. 10.A dozen (12) bangles cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  11. 11.A dozen (12) oranges cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  12. 12.A dozen (12) oranges cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  13. 13.A dozen (12) bangles cost ₹144. What does one cost (in ₹)?
  14. 14.8 water bottles cost ₹1440. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
  15. 15.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  16. 16.6 water bottles cost ₹1050. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
  17. 17.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  18. 18.A dozen (12) oranges cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  19. 19.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  20. 20.10 pairs of socks cost ₹550. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  21. 21.4 water bottles cost ₹680. What does one water bottle cost (in ₹)?
  22. 22.5 T-shirts cost ₹1475. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  23. 23.7 water bottles cost ₹1085. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
  24. 24.5 mangoes cost ₹100. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
  25. 25.A dozen (12) bangles cost ₹132. What does one cost (in ₹)?
  26. 26.10 T-shirts cost ₹2200. How much do 4 T-shirts cost (in ₹)?
  27. 27.2 storybooks cost ₹210. How much do 10 storybooks cost (in ₹)?
  28. 28.9 geometry boxes cost ₹1080. What does one geometry box cost (in ₹)?
  29. 29.7 plates of idli cost ₹385. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  30. 30.7 plates of idli cost ₹385. How much do 10 plates of idli cost (in ₹)?
  31. 31.8 mangoes cost ₹240. How much do 3 mangoes cost (in ₹)?
  32. 32.3 water bottles cost ₹525. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
  33. 33.9 geometry boxes cost ₹1125. What does one geometry box cost (in ₹)?
  34. 34.3 lunch boxes cost ₹615. What does one lunch box cost (in ₹)?
  35. 35.3 pens cost ₹30. What does one pen cost (in ₹)?
  36. 36.6 mangoes cost ₹240. What does one mango cost (in ₹)?
  37. 37.4 storybooks cost ₹680. What does one storybook cost (in ₹)?
  38. 38.10 geometry boxes cost ₹1250. How much do 8 geometry boxes cost (in ₹)?
  39. 39.2 badminton rackets cost ₹1050. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  40. 40.8 plates of idli cost ₹480. How much do 2 plates of idli cost (in ₹)?

Answer key

  1. 4
  2. 14
  3. 8
  4. 90
  5. 150
  6. 300
  7. 3
  8. 8
  9. 605
  10. 7
  11. 5
  12. 9
  13. 12
  14. 1080
  15. 7
  16. 1225
  17. 6
  18. 6
  19. 7
  20. 55
  21. 170
  22. 295
  23. 1240
  24. 140
  25. 11
  26. 880
  27. 1050
  28. 120
  29. 55
  30. 550
  31. 90
  32. 875
  33. 125
  34. 205
  35. 10
  36. 40
  37. 170
  38. 1000
  39. 525
  40. 120

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids