← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 55 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.6 samosas cost ₹120. What does one samosa cost (in ₹)?
  2. 2.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  3. 3.6 colour pencil sets cost ₹390. How much do 2 colour pencil sets cost (in ₹)?
  4. 4.10 geometry boxes cost ₹1450. What does one geometry box cost (in ₹)?
  5. 5.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  6. 6.4 geometry boxes cost ₹580. How much do 10 geometry boxes cost (in ₹)?
  7. 7.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  8. 8.9 pairs of socks cost ₹675. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  9. 9.A dozen (12) bangles cost ₹180. What does one cost (in ₹)?
  10. 10.9 plates of idli cost ₹540. How much do 8 plates of idli cost (in ₹)?
  11. 11.6 notebooks cost ₹180. What does one notebook cost (in ₹)?
  12. 12.4 cricket balls cost ₹580. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  13. 13.3 storybooks cost ₹510. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
  14. 14.A dozen (12) pencils cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  15. 15.8 mangoes cost ₹280. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
  16. 16.9 badminton rackets cost ₹3060. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  17. 17.10 plates of idli cost ₹400. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  18. 18.3 colour pencil sets cost ₹300. How much do 9 colour pencil sets cost (in ₹)?
  19. 19.9 water bottles cost ₹1395. How much do 10 water bottles cost (in ₹)?
  20. 20.2 badminton rackets cost ₹640. How much do 3 badminton rackets cost (in ₹)?
  21. 21.5 badminton rackets cost ₹2150. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  22. 22.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  23. 23.4 colour pencil sets cost ₹300. How much do 7 colour pencil sets cost (in ₹)?
  24. 24.5 colour pencil sets cost ₹300. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  25. 25.9 samosas cost ₹135. What does one samosa cost (in ₹)?
  26. 26.5 plates of idli cost ₹200. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  27. 27.9 water bottles cost ₹1800. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
  28. 28.6 colour pencil sets cost ₹720. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  29. 29.4 T-shirts cost ₹840. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  30. 30.6 pairs of socks cost ₹480. How much do 3 pairs of socks cost (in ₹)?
  31. 31.4 pens cost ₹84. How much do 7 pens cost (in ₹)?
  32. 32.7 colour pencil sets cost ₹525. How much do 10 colour pencil sets cost (in ₹)?
  33. 33.5 pairs of socks cost ₹250. How much do 4 pairs of socks cost (in ₹)?
  34. 34.4 lunch boxes cost ₹1020. How much do 10 lunch boxes cost (in ₹)?
  35. 35.10 water bottles cost ₹1350. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
  36. 36.9 lunch boxes cost ₹1395. What does one lunch box cost (in ₹)?
  37. 37.2 footballs cost ₹700. How much do 5 footballs cost (in ₹)?
  38. 38.3 geometry boxes cost ₹270. What does one geometry box cost (in ₹)?
  39. 39.2 colour pencil sets cost ₹170. How much do 5 colour pencil sets cost (in ₹)?
  40. 40.2 colour pencil sets cost ₹240. What does one colour pencil set cost (in ₹)?

Answer key

  1. 20
  2. 6
  3. 130
  4. 145
  5. 6
  6. 1450
  7. 5
  8. 75
  9. 15
  10. 480
  11. 30
  12. 145
  13. 340
  14. 7
  15. 245
  16. 340
  17. 40
  18. 900
  19. 1550
  20. 960
  21. 430
  22. 8
  23. 525
  24. 60
  25. 15
  26. 40
  27. 1200
  28. 120
  29. 210
  30. 240
  31. 147
  32. 750
  33. 200
  34. 2550
  35. 540
  36. 155
  37. 1750
  38. 90
  39. 425
  40. 120

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids