Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.6 samosas cost ₹120. What does one samosa cost (in ₹)?
- 2.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 3.6 colour pencil sets cost ₹390. How much do 2 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 4.10 geometry boxes cost ₹1450. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 5.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 6.4 geometry boxes cost ₹580. How much do 10 geometry boxes cost (in ₹)?
- 7.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 8.9 pairs of socks cost ₹675. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 9.A dozen (12) bangles cost ₹180. What does one cost (in ₹)?
- 10.9 plates of idli cost ₹540. How much do 8 plates of idli cost (in ₹)?
- 11.6 notebooks cost ₹180. What does one notebook cost (in ₹)?
- 12.4 cricket balls cost ₹580. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 13.3 storybooks cost ₹510. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
- 14.A dozen (12) pencils cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 15.8 mangoes cost ₹280. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
- 16.9 badminton rackets cost ₹3060. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 17.10 plates of idli cost ₹400. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 18.3 colour pencil sets cost ₹300. How much do 9 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 19.9 water bottles cost ₹1395. How much do 10 water bottles cost (in ₹)?
- 20.2 badminton rackets cost ₹640. How much do 3 badminton rackets cost (in ₹)?
- 21.5 badminton rackets cost ₹2150. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 22.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 23.4 colour pencil sets cost ₹300. How much do 7 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 24.5 colour pencil sets cost ₹300. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 25.9 samosas cost ₹135. What does one samosa cost (in ₹)?
- 26.5 plates of idli cost ₹200. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 27.9 water bottles cost ₹1800. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
- 28.6 colour pencil sets cost ₹720. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 29.4 T-shirts cost ₹840. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 30.6 pairs of socks cost ₹480. How much do 3 pairs of socks cost (in ₹)?
- 31.4 pens cost ₹84. How much do 7 pens cost (in ₹)?
- 32.7 colour pencil sets cost ₹525. How much do 10 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 33.5 pairs of socks cost ₹250. How much do 4 pairs of socks cost (in ₹)?
- 34.4 lunch boxes cost ₹1020. How much do 10 lunch boxes cost (in ₹)?
- 35.10 water bottles cost ₹1350. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
- 36.9 lunch boxes cost ₹1395. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 37.2 footballs cost ₹700. How much do 5 footballs cost (in ₹)?
- 38.3 geometry boxes cost ₹270. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 39.2 colour pencil sets cost ₹170. How much do 5 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 40.2 colour pencil sets cost ₹240. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
Answer key
- 20
- 6
- 130
- 145
- 6
- 1450
- 5
- 75
- 15
- 480
- 30
- 145
- 340
- 7
- 245
- 340
- 40
- 900
- 1550
- 960
- 430
- 8
- 525
- 60
- 15
- 40
- 1200
- 120
- 210
- 240
- 147
- 750
- 200
- 2550
- 540
- 155
- 1750
- 90
- 425
- 120
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids