Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A car goes 253 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
- 2.If 12 pens cost ₹192, how much do 11 pens cost (in ₹)?
- 3.5 painters can paint a school in 15 days. How many days would 15 painters take, working at the same speed?
- 4.If 9 pencil boxes cost ₹90, how much do 3 pencil boxes cost (in ₹)?
- 5.A car goes 276 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
- 6.A car goes 72 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 39 litres (in km)?
- 7.4 painters can paint a school in 20 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 8.If 2 pens cost ₹32, how much do 8 pens cost (in ₹)?
- 9.A car goes 120 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 31 litres (in km)?
- 10.6 painters can paint a school in 23 days. How many days would 23 painters take, working at the same speed?
- 11.If 4 erasers cost ₹236, how much do 7 erasers cost (in ₹)?
- 12.If 2 kites cost ₹52, how much do 12 kites cost (in ₹)?
- 13.A car goes 130 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 33 litres (in km)?
- 14.If 5 kg of rice costs ₹200, how many kg can you buy for ₹280?
- 15.A hostel has enough food for 12 students for 5 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 16.A hostel has enough food for 9 students for 28 days. How many days will the same food last for 6 students?
- 17.A car goes 200 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 14 litres (in km)?
- 18.A car goes 110 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 13 litres (in km)?
- 19.A hostel has enough food for 2 students for 18 days. How many days will the same food last for 4 students?
- 20.If 4 kg of rice costs ₹308, how many kg can you buy for ₹770?
- 21.A car goes 60 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 4 litres (in km)?
- 22.If 6 pens cost ₹294, how much do 10 pens cost (in ₹)?
- 23.If 4 pens cost ₹172, how much do 2 pens cost (in ₹)?
- 24.If 4 notebooks cost ₹116, how much do 5 notebooks cost (in ₹)?
- 25.If 4 notebooks cost ₹60, how much do 18 notebooks cost (in ₹)?
- 26.If 11 cricket balls cost ₹561, how much do 8 cricket balls cost (in ₹)?
- 27.12 painters can paint a school in 5 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 28.If 2 kg of rice costs ₹168, how many kg can you buy for ₹1260?
- 29.10 painters can paint a school in 4 days. How many days would 8 painters take, working at the same speed?
- 30.A car goes 133 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 37 litres (in km)?
- 31.A hostel has enough food for 12 students for 25 days. How many days will the same food last for 10 students?
- 32.If 7 kg of rice costs ₹259, how many kg can you buy for ₹296?
- 33.A car goes 120 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
- 34.If 3 kg of rice costs ₹138, how many kg can you buy for ₹230?
- 35.A hostel has enough food for 4 students for 28 days. How many days will the same food last for 7 students?
- 36.A car goes 64 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 12 litres (in km)?
- 37.If 2 mangoes cost ₹48, how much do 14 mangoes cost (in ₹)?
- 38.If 4 pens cost ₹144, how much do 10 pens cost (in ₹)?
- 39.If 3 notebooks cost ₹75, how much do 11 notebooks cost (in ₹)?
- 40.If 5 kg of rice costs ₹190, how many kg can you buy for ₹76?
Answer key
- 46
- 176
- 5
- 30
- 368
- 702
- 16
- 128
- 620
- 6
- 413
- 312
- 429
- 7
- 12
- 42
- 280
- 130
- 9
- 10
- 80
- 490
- 86
- 145
- 270
- 408
- 30
- 15
- 5
- 703
- 30
- 8
- 24
- 5
- 16
- 96
- 336
- 360
- 275
- 2
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude