← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 108 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.If 12 pens cost ₹660, how much do 7 pens cost (in ₹)?
  2. 2.A car goes 189 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
  3. 3.If 7 kg of rice costs ₹497, how many kg can you buy for ₹284?
  4. 4.If 3 mangoes cost ₹45, how much do 11 mangoes cost (in ₹)?
  5. 5.If 2 notebooks cost ₹88, how much do 4 notebooks cost (in ₹)?
  6. 6.6 painters can paint a school in 22 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
  7. 7.4 painters can paint a school in 21 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
  8. 8.If 10 kites cost ₹470, how much do 13 kites cost (in ₹)?
  9. 9.4 painters can paint a school in 22 days. How many days would 8 painters take, working at the same speed?
  10. 10.If 4 cricket balls cost ₹28, how much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
  11. 11.If 5 kg of rice costs ₹425, how many kg can you buy for ₹255?
  12. 12.A hostel has enough food for 3 students for 9 days. How many days will the same food last for 9 students?
  13. 13.A car goes 198 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 20 litres (in km)?
  14. 14.A car goes 144 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 24 litres (in km)?
  15. 15.12 painters can paint a school in 5 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
  16. 16.A car goes 160 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
  17. 17.If 4 erasers cost ₹116, how much do 6 erasers cost (in ₹)?
  18. 18.A hostel has enough food for 9 students for 21 days. How many days will the same food last for 7 students?
  19. 19.If 6 pens cost ₹132, how much do 18 pens cost (in ₹)?
  20. 20.A hostel has enough food for 8 students for 27 days. How many days will the same food last for 12 students?
  21. 21.If 6 kg of rice costs ₹486, how many kg can you buy for ₹243?
  22. 22.If 7 kg of rice costs ₹518, how many kg can you buy for ₹888?
  23. 23.If 6 notebooks cost ₹252, how much do 17 notebooks cost (in ₹)?
  24. 24.If 9 kg of rice costs ₹585, how many kg can you buy for ₹260?
  25. 25.If 7 kg of rice costs ₹560, how many kg can you buy for ₹720?
  26. 26.3 painters can paint a school in 5 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
  27. 27.If 2 kg of rice costs ₹68, how many kg can you buy for ₹136?
  28. 28.If 9 kg of rice costs ₹270, how many kg can you buy for ₹300?
  29. 29.If 3 kg of rice costs ₹234, how many kg can you buy for ₹156?
  30. 30.If 5 erasers cost ₹110, how much do 8 erasers cost (in ₹)?
  31. 31.4 painters can paint a school in 9 days. How many days would 12 painters take, working at the same speed?
  32. 32.7 painters can paint a school in 10 days. How many days would 10 painters take, working at the same speed?
  33. 33.A car goes 72 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 14 litres (in km)?
  34. 34.If 7 cricket balls cost ₹364, how much do 4 cricket balls cost (in ₹)?
  35. 35.A car goes 275 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
  36. 36.If 10 notebooks cost ₹130, how much do 5 notebooks cost (in ₹)?
  37. 37.A car goes 154 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
  38. 38.A car goes 40 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 5 litres (in km)?
  39. 39.If 5 pencil boxes cost ₹60, how much do 9 pencil boxes cost (in ₹)?
  40. 40.If 11 notebooks cost ₹176, how much do 4 notebooks cost (in ₹)?

Answer key

  1. 385
  2. 147
  3. 4
  4. 165
  5. 176
  6. 44
  7. 14
  8. 611
  9. 11
  10. 49
  11. 3
  12. 3
  13. 440
  14. 432
  15. 12
  16. 256
  17. 174
  18. 27
  19. 396
  20. 18
  21. 3
  22. 12
  23. 714
  24. 4
  25. 9
  26. 3
  27. 4
  28. 10
  29. 2
  30. 176
  31. 3
  32. 7
  33. 336
  34. 208
  35. 250
  36. 65
  37. 220
  38. 100
  39. 108
  40. 64

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude