Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 12 pens cost ₹660, how much do 7 pens cost (in ₹)?
- 2.A car goes 189 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
- 3.If 7 kg of rice costs ₹497, how many kg can you buy for ₹284?
- 4.If 3 mangoes cost ₹45, how much do 11 mangoes cost (in ₹)?
- 5.If 2 notebooks cost ₹88, how much do 4 notebooks cost (in ₹)?
- 6.6 painters can paint a school in 22 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 7.4 painters can paint a school in 21 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
- 8.If 10 kites cost ₹470, how much do 13 kites cost (in ₹)?
- 9.4 painters can paint a school in 22 days. How many days would 8 painters take, working at the same speed?
- 10.If 4 cricket balls cost ₹28, how much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
- 11.If 5 kg of rice costs ₹425, how many kg can you buy for ₹255?
- 12.A hostel has enough food for 3 students for 9 days. How many days will the same food last for 9 students?
- 13.A car goes 198 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 20 litres (in km)?
- 14.A car goes 144 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 24 litres (in km)?
- 15.12 painters can paint a school in 5 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 16.A car goes 160 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
- 17.If 4 erasers cost ₹116, how much do 6 erasers cost (in ₹)?
- 18.A hostel has enough food for 9 students for 21 days. How many days will the same food last for 7 students?
- 19.If 6 pens cost ₹132, how much do 18 pens cost (in ₹)?
- 20.A hostel has enough food for 8 students for 27 days. How many days will the same food last for 12 students?
- 21.If 6 kg of rice costs ₹486, how many kg can you buy for ₹243?
- 22.If 7 kg of rice costs ₹518, how many kg can you buy for ₹888?
- 23.If 6 notebooks cost ₹252, how much do 17 notebooks cost (in ₹)?
- 24.If 9 kg of rice costs ₹585, how many kg can you buy for ₹260?
- 25.If 7 kg of rice costs ₹560, how many kg can you buy for ₹720?
- 26.3 painters can paint a school in 5 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 27.If 2 kg of rice costs ₹68, how many kg can you buy for ₹136?
- 28.If 9 kg of rice costs ₹270, how many kg can you buy for ₹300?
- 29.If 3 kg of rice costs ₹234, how many kg can you buy for ₹156?
- 30.If 5 erasers cost ₹110, how much do 8 erasers cost (in ₹)?
- 31.4 painters can paint a school in 9 days. How many days would 12 painters take, working at the same speed?
- 32.7 painters can paint a school in 10 days. How many days would 10 painters take, working at the same speed?
- 33.A car goes 72 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 14 litres (in km)?
- 34.If 7 cricket balls cost ₹364, how much do 4 cricket balls cost (in ₹)?
- 35.A car goes 275 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
- 36.If 10 notebooks cost ₹130, how much do 5 notebooks cost (in ₹)?
- 37.A car goes 154 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
- 38.A car goes 40 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 5 litres (in km)?
- 39.If 5 pencil boxes cost ₹60, how much do 9 pencil boxes cost (in ₹)?
- 40.If 11 notebooks cost ₹176, how much do 4 notebooks cost (in ₹)?
Answer key
- 385
- 147
- 4
- 165
- 176
- 44
- 14
- 611
- 11
- 49
- 3
- 3
- 440
- 432
- 12
- 256
- 174
- 27
- 396
- 18
- 3
- 12
- 714
- 4
- 9
- 3
- 4
- 10
- 2
- 176
- 3
- 7
- 336
- 208
- 250
- 65
- 220
- 100
- 108
- 64
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude