Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 3 kites cost ₹15, how much do 18 kites cost (in ₹)?
- 2.7 painters can paint a school in 13 days. How many days would 13 painters take, working at the same speed?
- 3.A car goes 200 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
- 4.If 7 kg of rice costs ₹287, how many kg can you buy for ₹369?
- 5.If 8 kg of rice costs ₹368, how many kg can you buy for ₹414?
- 6.3 painters can paint a school in 25 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 7.A hostel has enough food for 5 students for 10 days. How many days will the same food last for 10 students?
- 8.A car goes 154 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 36 litres (in km)?
- 9.If 8 cricket balls cost ₹424, how much do 18 cricket balls cost (in ₹)?
- 10.A car goes 48 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
- 11.A car goes 198 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
- 12.A car goes 70 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
- 13.A hostel has enough food for 6 students for 30 days. How many days will the same food last for 18 students?
- 14.A car goes 207 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 27 litres (in km)?
- 15.4 painters can paint a school in 13 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 16.A car goes 230 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 39 litres (in km)?
- 17.A car goes 144 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 39 litres (in km)?
- 18.If 9 kg of rice costs ₹783, how many kg can you buy for ₹1305?
- 19.A car goes 84 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 36 litres (in km)?
- 20.If 2 pencil boxes cost ₹56, how much do 11 pencil boxes cost (in ₹)?
- 21.7 painters can paint a school in 23 days. How many days would 23 painters take, working at the same speed?
- 22.12 painters can paint a school in 6 days. How many days would 18 painters take, working at the same speed?
- 23.If 2 kg of rice costs ₹120, how many kg can you buy for ₹540?
- 24.A car goes 90 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
- 25.If 2 pencil boxes cost ₹114, how much do 4 pencil boxes cost (in ₹)?
- 26.A hostel has enough food for 5 students for 8 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 27.A car goes 84 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
- 28.If 7 pens cost ₹385, how much do 17 pens cost (in ₹)?
- 29.A hostel has enough food for 5 students for 12 days. How many days will the same food last for 4 students?
- 30.A hostel has enough food for 3 students for 26 days. How many days will the same food last for 13 students?
- 31.If 12 bottles of juice cost ₹420, how much do 2 bottles of juice cost (in ₹)?
- 32.If 2 bottles of juice cost ₹102, how much do 12 bottles of juice cost (in ₹)?
- 33.A hostel has enough food for 10 students for 5 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 34.A hostel has enough food for 8 students for 30 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 35.If 3 kg of rice costs ₹243, how many kg can you buy for ₹648?
- 36.A car goes 36 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 3 litres (in km)?
- 37.If 7 kg of rice costs ₹350, how many kg can you buy for ₹650?
- 38.If 8 kg of rice costs ₹544, how many kg can you buy for ₹680?
- 39.A car goes 60 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
- 40.A car goes 300 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
Answer key
- 90
- 7
- 580
- 9
- 9
- 15
- 5
- 504
- 954
- 16
- 612
- 98
- 10
- 621
- 26
- 897
- 936
- 15
- 504
- 308
- 7
- 4
- 9
- 510
- 228
- 20
- 476
- 935
- 15
- 6
- 70
- 612
- 10
- 48
- 8
- 54
- 13
- 10
- 340
- 725
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude