Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 4 bottles of juice cost ₹128, how much do 6 bottles of juice cost (in ₹)?
- 2.If 5 kg of rice costs ₹425, how many kg can you buy for ₹340?
- 3.If 6 pens cost ₹192, how much do 3 pens cost (in ₹)?
- 4.8 painters can paint a school in 19 days. How many days would 19 painters take, working at the same speed?
- 5.A car goes 220 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
- 6.If 12 cricket balls cost ₹180, how much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
- 7.A hostel has enough food for 2 students for 25 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 8.If 11 mangoes cost ₹440, how much do 5 mangoes cost (in ₹)?
- 9.If 9 notebooks cost ₹504, how much do 8 notebooks cost (in ₹)?
- 10.A hostel has enough food for 3 students for 30 days. How many days will the same food last for 6 students?
- 11.If 7 kg of rice costs ₹483, how many kg can you buy for ₹621?
- 12.If 3 cricket balls cost ₹84, how much do 18 cricket balls cost (in ₹)?
- 13.If 5 kg of rice costs ₹190, how many kg can you buy for ₹228?
- 14.If 3 kites cost ₹120, how much do 9 kites cost (in ₹)?
- 15.If 4 kg of rice costs ₹320, how many kg can you buy for ₹800?
- 16.If 7 pencil boxes cost ₹238, how much do 12 pencil boxes cost (in ₹)?
- 17.A hostel has enough food for 11 students for 28 days. How many days will the same food last for 22 students?
- 18.If 7 mangoes cost ₹182, how much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 19.A car goes 96 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 38 litres (in km)?
- 20.If 9 kg of rice costs ₹225, how many kg can you buy for ₹75?
- 21.3 painters can paint a school in 4 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 22.3 painters can paint a school in 11 days. How many days would 11 painters take, working at the same speed?
- 23.If 3 notebooks cost ₹105, how much do 6 notebooks cost (in ₹)?
- 24.If 2 kites cost ₹26, how much do 5 kites cost (in ₹)?
- 25.If 9 bottles of juice cost ₹189, how much do 12 bottles of juice cost (in ₹)?
- 26.If 5 mangoes cost ₹185, how much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 27.If 7 pens cost ₹371, how much do 12 pens cost (in ₹)?
- 28.If 6 kg of rice costs ₹180, how many kg can you buy for ₹90?
- 29.If 5 kg of rice costs ₹295, how many kg can you buy for ₹236?
- 30.If 3 kg of rice costs ₹141, how many kg can you buy for ₹94?
- 31.A car goes 80 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 28 litres (in km)?
- 32.If 9 pens cost ₹216, how much do 6 pens cost (in ₹)?
- 33.If 7 kg of rice costs ₹574, how many kg can you buy for ₹1066?
- 34.A car goes 100 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 14 litres (in km)?
- 35.A hostel has enough food for 7 students for 14 days. How many days will the same food last for 14 students?
- 36.If 5 kg of rice costs ₹305, how many kg can you buy for ₹610?
- 37.7 painters can paint a school in 8 days. How many days would 14 painters take, working at the same speed?
- 38.If 8 kites cost ₹296, how much do 19 kites cost (in ₹)?
- 39.If 5 notebooks cost ₹295, how much do 17 notebooks cost (in ₹)?
- 40.If 4 mangoes cost ₹160, how much do 20 mangoes cost (in ₹)?
Answer key
- 192
- 4
- 96
- 8
- 770
- 75
- 10
- 200
- 448
- 15
- 9
- 504
- 6
- 360
- 10
- 408
- 14
- 156
- 304
- 3
- 6
- 3
- 210
- 65
- 252
- 222
- 636
- 3
- 4
- 2
- 280
- 144
- 13
- 140
- 7
- 10
- 4
- 703
- 1003
- 800
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude