← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 124 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.If 4 bottles of juice cost ₹128, how much do 6 bottles of juice cost (in ₹)?
  2. 2.If 5 kg of rice costs ₹425, how many kg can you buy for ₹340?
  3. 3.If 6 pens cost ₹192, how much do 3 pens cost (in ₹)?
  4. 4.8 painters can paint a school in 19 days. How many days would 19 painters take, working at the same speed?
  5. 5.A car goes 220 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
  6. 6.If 12 cricket balls cost ₹180, how much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
  7. 7.A hostel has enough food for 2 students for 25 days. How many days will the same food last for 5 students?
  8. 8.If 11 mangoes cost ₹440, how much do 5 mangoes cost (in ₹)?
  9. 9.If 9 notebooks cost ₹504, how much do 8 notebooks cost (in ₹)?
  10. 10.A hostel has enough food for 3 students for 30 days. How many days will the same food last for 6 students?
  11. 11.If 7 kg of rice costs ₹483, how many kg can you buy for ₹621?
  12. 12.If 3 cricket balls cost ₹84, how much do 18 cricket balls cost (in ₹)?
  13. 13.If 5 kg of rice costs ₹190, how many kg can you buy for ₹228?
  14. 14.If 3 kites cost ₹120, how much do 9 kites cost (in ₹)?
  15. 15.If 4 kg of rice costs ₹320, how many kg can you buy for ₹800?
  16. 16.If 7 pencil boxes cost ₹238, how much do 12 pencil boxes cost (in ₹)?
  17. 17.A hostel has enough food for 11 students for 28 days. How many days will the same food last for 22 students?
  18. 18.If 7 mangoes cost ₹182, how much do 6 mangoes cost (in ₹)?
  19. 19.A car goes 96 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 38 litres (in km)?
  20. 20.If 9 kg of rice costs ₹225, how many kg can you buy for ₹75?
  21. 21.3 painters can paint a school in 4 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
  22. 22.3 painters can paint a school in 11 days. How many days would 11 painters take, working at the same speed?
  23. 23.If 3 notebooks cost ₹105, how much do 6 notebooks cost (in ₹)?
  24. 24.If 2 kites cost ₹26, how much do 5 kites cost (in ₹)?
  25. 25.If 9 bottles of juice cost ₹189, how much do 12 bottles of juice cost (in ₹)?
  26. 26.If 5 mangoes cost ₹185, how much do 6 mangoes cost (in ₹)?
  27. 27.If 7 pens cost ₹371, how much do 12 pens cost (in ₹)?
  28. 28.If 6 kg of rice costs ₹180, how many kg can you buy for ₹90?
  29. 29.If 5 kg of rice costs ₹295, how many kg can you buy for ₹236?
  30. 30.If 3 kg of rice costs ₹141, how many kg can you buy for ₹94?
  31. 31.A car goes 80 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 28 litres (in km)?
  32. 32.If 9 pens cost ₹216, how much do 6 pens cost (in ₹)?
  33. 33.If 7 kg of rice costs ₹574, how many kg can you buy for ₹1066?
  34. 34.A car goes 100 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 14 litres (in km)?
  35. 35.A hostel has enough food for 7 students for 14 days. How many days will the same food last for 14 students?
  36. 36.If 5 kg of rice costs ₹305, how many kg can you buy for ₹610?
  37. 37.7 painters can paint a school in 8 days. How many days would 14 painters take, working at the same speed?
  38. 38.If 8 kites cost ₹296, how much do 19 kites cost (in ₹)?
  39. 39.If 5 notebooks cost ₹295, how much do 17 notebooks cost (in ₹)?
  40. 40.If 4 mangoes cost ₹160, how much do 20 mangoes cost (in ₹)?

Answer key

  1. 192
  2. 4
  3. 96
  4. 8
  5. 770
  6. 75
  7. 10
  8. 200
  9. 448
  10. 15
  11. 9
  12. 504
  13. 6
  14. 360
  15. 10
  16. 408
  17. 14
  18. 156
  19. 304
  20. 3
  21. 6
  22. 3
  23. 210
  24. 65
  25. 252
  26. 222
  27. 636
  28. 3
  29. 4
  30. 2
  31. 280
  32. 144
  33. 13
  34. 140
  35. 7
  36. 10
  37. 4
  38. 703
  39. 1003
  40. 800

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude