← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 129 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A car goes 24 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
  2. 2.A car goes 50 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 27 litres (in km)?
  3. 3.If 4 bottles of juice cost ₹48, how much do 16 bottles of juice cost (in ₹)?
  4. 4.A car goes 64 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
  5. 5.A car goes 42 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
  6. 6.4 painters can paint a school in 9 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
  7. 7.A car goes 34 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 23 litres (in km)?
  8. 8.If 2 kg of rice costs ₹62, how many kg can you buy for ₹279?
  9. 9.A car goes 99 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 15 litres (in km)?
  10. 10.If 5 mangoes cost ₹165, how much do 16 mangoes cost (in ₹)?
  11. 11.If 9 kg of rice costs ₹324, how many kg can you buy for ₹108?
  12. 12.A car goes 40 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
  13. 13.If 4 kg of rice costs ₹152, how many kg can you buy for ₹494?
  14. 14.If 10 notebooks cost ₹500, how much do 11 notebooks cost (in ₹)?
  15. 15.If 5 kg of rice costs ₹260, how many kg can you buy for ₹572?
  16. 16.A car goes 120 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 11 litres (in km)?
  17. 17.If 2 pens cost ₹12, how much do 19 pens cost (in ₹)?
  18. 18.2 painters can paint a school in 10 days. How many days would 10 painters take, working at the same speed?
  19. 19.A hostel has enough food for 9 students for 18 days. How many days will the same food last for 18 students?
  20. 20.If 2 kg of rice costs ₹172, how many kg can you buy for ₹688?
  21. 21.If 5 kg of rice costs ₹420, how many kg can you buy for ₹1092?
  22. 22.If 9 kg of rice costs ₹324, how many kg can you buy for ₹432?
  23. 23.A hostel has enough food for 3 students for 6 days. How many days will the same food last for 9 students?
  24. 24.6 painters can paint a school in 8 days. How many days would 8 painters take, working at the same speed?
  25. 25.A hostel has enough food for 12 students for 15 days. How many days will the same food last for 20 students?
  26. 26.A car goes 57 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 27 litres (in km)?
  27. 27.If 6 kg of rice costs ₹336, how many kg can you buy for ₹392?
  28. 28.If 3 notebooks cost ₹90, how much do 10 notebooks cost (in ₹)?
  29. 29.7 painters can paint a school in 8 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
  30. 30.A car goes 100 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 26 litres (in km)?
  31. 31.If 12 mangoes cost ₹336, how much do 9 mangoes cost (in ₹)?
  32. 32.If 7 kg of rice costs ₹609, how many kg can you buy for ₹435?
  33. 33.3 painters can paint a school in 12 days. How many days would 12 painters take, working at the same speed?
  34. 34.If 2 kg of rice costs ₹144, how many kg can you buy for ₹720?
  35. 35.11 painters can paint a school in 22 days. How many days would 22 painters take, working at the same speed?
  36. 36.If 9 kg of rice costs ₹702, how many kg can you buy for ₹780?
  37. 37.A car goes 46 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 5 litres (in km)?
  38. 38.If 5 kg of rice costs ₹300, how many kg can you buy for ₹120?
  39. 39.If 3 erasers cost ₹15, how much do 20 erasers cost (in ₹)?
  40. 40.If 6 kg of rice costs ₹120, how many kg can you buy for ₹80?

Answer key

  1. 192
  2. 270
  3. 192
  4. 232
  5. 609
  6. 18
  7. 391
  8. 9
  9. 165
  10. 528
  11. 3
  12. 210
  13. 13
  14. 550
  15. 11
  16. 110
  17. 114
  18. 2
  19. 9
  20. 8
  21. 13
  22. 12
  23. 2
  24. 6
  25. 9
  26. 513
  27. 7
  28. 300
  29. 28
  30. 650
  31. 252
  32. 5
  33. 3
  34. 10
  35. 11
  36. 10
  37. 115
  38. 2
  39. 100
  40. 4

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude