Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A car goes 24 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
- 2.A car goes 50 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 27 litres (in km)?
- 3.If 4 bottles of juice cost ₹48, how much do 16 bottles of juice cost (in ₹)?
- 4.A car goes 64 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
- 5.A car goes 42 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
- 6.4 painters can paint a school in 9 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 7.A car goes 34 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 23 litres (in km)?
- 8.If 2 kg of rice costs ₹62, how many kg can you buy for ₹279?
- 9.A car goes 99 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 15 litres (in km)?
- 10.If 5 mangoes cost ₹165, how much do 16 mangoes cost (in ₹)?
- 11.If 9 kg of rice costs ₹324, how many kg can you buy for ₹108?
- 12.A car goes 40 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
- 13.If 4 kg of rice costs ₹152, how many kg can you buy for ₹494?
- 14.If 10 notebooks cost ₹500, how much do 11 notebooks cost (in ₹)?
- 15.If 5 kg of rice costs ₹260, how many kg can you buy for ₹572?
- 16.A car goes 120 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 11 litres (in km)?
- 17.If 2 pens cost ₹12, how much do 19 pens cost (in ₹)?
- 18.2 painters can paint a school in 10 days. How many days would 10 painters take, working at the same speed?
- 19.A hostel has enough food for 9 students for 18 days. How many days will the same food last for 18 students?
- 20.If 2 kg of rice costs ₹172, how many kg can you buy for ₹688?
- 21.If 5 kg of rice costs ₹420, how many kg can you buy for ₹1092?
- 22.If 9 kg of rice costs ₹324, how many kg can you buy for ₹432?
- 23.A hostel has enough food for 3 students for 6 days. How many days will the same food last for 9 students?
- 24.6 painters can paint a school in 8 days. How many days would 8 painters take, working at the same speed?
- 25.A hostel has enough food for 12 students for 15 days. How many days will the same food last for 20 students?
- 26.A car goes 57 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 27 litres (in km)?
- 27.If 6 kg of rice costs ₹336, how many kg can you buy for ₹392?
- 28.If 3 notebooks cost ₹90, how much do 10 notebooks cost (in ₹)?
- 29.7 painters can paint a school in 8 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 30.A car goes 100 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 26 litres (in km)?
- 31.If 12 mangoes cost ₹336, how much do 9 mangoes cost (in ₹)?
- 32.If 7 kg of rice costs ₹609, how many kg can you buy for ₹435?
- 33.3 painters can paint a school in 12 days. How many days would 12 painters take, working at the same speed?
- 34.If 2 kg of rice costs ₹144, how many kg can you buy for ₹720?
- 35.11 painters can paint a school in 22 days. How many days would 22 painters take, working at the same speed?
- 36.If 9 kg of rice costs ₹702, how many kg can you buy for ₹780?
- 37.A car goes 46 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 5 litres (in km)?
- 38.If 5 kg of rice costs ₹300, how many kg can you buy for ₹120?
- 39.If 3 erasers cost ₹15, how much do 20 erasers cost (in ₹)?
- 40.If 6 kg of rice costs ₹120, how many kg can you buy for ₹80?
Answer key
- 192
- 270
- 192
- 232
- 609
- 18
- 391
- 9
- 165
- 528
- 3
- 210
- 13
- 550
- 11
- 110
- 114
- 2
- 9
- 8
- 13
- 12
- 2
- 6
- 9
- 513
- 7
- 300
- 28
- 650
- 252
- 5
- 3
- 10
- 11
- 10
- 115
- 2
- 100
- 4
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude