← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 134 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.If 7 kg of rice costs ₹161, how many kg can you buy for ₹138?
  2. 2.If 2 mangoes cost ₹22, how much do 9 mangoes cost (in ₹)?
  3. 3.If 11 pens cost ₹583, how much do 15 pens cost (in ₹)?
  4. 4.If 8 notebooks cost ₹72, how much do 14 notebooks cost (in ₹)?
  5. 5.If 4 pencil boxes cost ₹132, how much do 19 pencil boxes cost (in ₹)?
  6. 6.If 7 kites cost ₹42, how much do 10 kites cost (in ₹)?
  7. 7.A car goes 112 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 32 litres (in km)?
  8. 8.If 12 pencil boxes cost ₹432, how much do 20 pencil boxes cost (in ₹)?
  9. 9.If 6 pencil boxes cost ₹240, how much do 19 pencil boxes cost (in ₹)?
  10. 10.A hostel has enough food for 3 students for 22 days. How many days will the same food last for 11 students?
  11. 11.If 6 notebooks cost ₹114, how much do 17 notebooks cost (in ₹)?
  12. 12.If 7 erasers cost ₹420, how much do 13 erasers cost (in ₹)?
  13. 13.If 7 kg of rice costs ₹434, how many kg can you buy for ₹682?
  14. 14.7 painters can paint a school in 11 days. How many days would 11 painters take, working at the same speed?
  15. 15.A car goes 78 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 26 litres (in km)?
  16. 16.A car goes 96 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 36 litres (in km)?
  17. 17.If 3 kg of rice costs ₹69, how many kg can you buy for ₹253?
  18. 18.If 5 kg of rice costs ₹185, how many kg can you buy for ₹481?
  19. 19.5 painters can paint a school in 16 days. How many days would 16 painters take, working at the same speed?
  20. 20.If 8 notebooks cost ₹248, how much do 17 notebooks cost (in ₹)?
  21. 21.If 11 erasers cost ₹418, how much do 20 erasers cost (in ₹)?
  22. 22.If 9 mangoes cost ₹315, how much do 5 mangoes cost (in ₹)?
  23. 23.If 4 kg of rice costs ₹252, how many kg can you buy for ₹315?
  24. 24.If 8 kg of rice costs ₹392, how many kg can you buy for ₹245?
  25. 25.If 6 bottles of juice cost ₹192, how much do 2 bottles of juice cost (in ₹)?
  26. 26.3 painters can paint a school in 19 days. How many days would 19 painters take, working at the same speed?
  27. 27.If 5 kg of rice costs ₹395, how many kg can you buy for ₹790?
  28. 28.A car goes 162 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 11 litres (in km)?
  29. 29.A hostel has enough food for 11 students for 17 days. How many days will the same food last for 17 students?
  30. 30.If 9 kg of rice costs ₹243, how many kg can you buy for ₹297?
  31. 31.A car goes 60 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 23 litres (in km)?
  32. 32.If 3 pens cost ₹39, how much do 9 pens cost (in ₹)?
  33. 33.A hostel has enough food for 10 students for 4 days. How many days will the same food last for 20 students?
  34. 34.11 painters can paint a school in 7 days. How many days would 7 painters take, working at the same speed?
  35. 35.If 2 kg of rice costs ₹62, how many kg can you buy for ₹310?
  36. 36.A car goes 175 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 28 litres (in km)?
  37. 37.4 painters can paint a school in 27 days. How many days would 9 painters take, working at the same speed?
  38. 38.A hostel has enough food for 6 students for 23 days. How many days will the same food last for 23 students?
  39. 39.If 4 kg of rice costs ₹284, how many kg can you buy for ₹781?
  40. 40.A car goes 100 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 14 litres (in km)?

Answer key

  1. 6
  2. 99
  3. 795
  4. 126
  5. 627
  6. 60
  7. 512
  8. 720
  9. 760
  10. 6
  11. 323
  12. 780
  13. 11
  14. 7
  15. 338
  16. 432
  17. 11
  18. 13
  19. 5
  20. 527
  21. 760
  22. 175
  23. 5
  24. 5
  25. 64
  26. 3
  27. 10
  28. 198
  29. 11
  30. 11
  31. 345
  32. 117
  33. 2
  34. 11
  35. 10
  36. 700
  37. 12
  38. 6
  39. 11
  40. 140

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude