Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 7 kg of rice costs ₹161, how many kg can you buy for ₹138?
- 2.If 2 mangoes cost ₹22, how much do 9 mangoes cost (in ₹)?
- 3.If 11 pens cost ₹583, how much do 15 pens cost (in ₹)?
- 4.If 8 notebooks cost ₹72, how much do 14 notebooks cost (in ₹)?
- 5.If 4 pencil boxes cost ₹132, how much do 19 pencil boxes cost (in ₹)?
- 6.If 7 kites cost ₹42, how much do 10 kites cost (in ₹)?
- 7.A car goes 112 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 32 litres (in km)?
- 8.If 12 pencil boxes cost ₹432, how much do 20 pencil boxes cost (in ₹)?
- 9.If 6 pencil boxes cost ₹240, how much do 19 pencil boxes cost (in ₹)?
- 10.A hostel has enough food for 3 students for 22 days. How many days will the same food last for 11 students?
- 11.If 6 notebooks cost ₹114, how much do 17 notebooks cost (in ₹)?
- 12.If 7 erasers cost ₹420, how much do 13 erasers cost (in ₹)?
- 13.If 7 kg of rice costs ₹434, how many kg can you buy for ₹682?
- 14.7 painters can paint a school in 11 days. How many days would 11 painters take, working at the same speed?
- 15.A car goes 78 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 26 litres (in km)?
- 16.A car goes 96 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 36 litres (in km)?
- 17.If 3 kg of rice costs ₹69, how many kg can you buy for ₹253?
- 18.If 5 kg of rice costs ₹185, how many kg can you buy for ₹481?
- 19.5 painters can paint a school in 16 days. How many days would 16 painters take, working at the same speed?
- 20.If 8 notebooks cost ₹248, how much do 17 notebooks cost (in ₹)?
- 21.If 11 erasers cost ₹418, how much do 20 erasers cost (in ₹)?
- 22.If 9 mangoes cost ₹315, how much do 5 mangoes cost (in ₹)?
- 23.If 4 kg of rice costs ₹252, how many kg can you buy for ₹315?
- 24.If 8 kg of rice costs ₹392, how many kg can you buy for ₹245?
- 25.If 6 bottles of juice cost ₹192, how much do 2 bottles of juice cost (in ₹)?
- 26.3 painters can paint a school in 19 days. How many days would 19 painters take, working at the same speed?
- 27.If 5 kg of rice costs ₹395, how many kg can you buy for ₹790?
- 28.A car goes 162 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 11 litres (in km)?
- 29.A hostel has enough food for 11 students for 17 days. How many days will the same food last for 17 students?
- 30.If 9 kg of rice costs ₹243, how many kg can you buy for ₹297?
- 31.A car goes 60 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 23 litres (in km)?
- 32.If 3 pens cost ₹39, how much do 9 pens cost (in ₹)?
- 33.A hostel has enough food for 10 students for 4 days. How many days will the same food last for 20 students?
- 34.11 painters can paint a school in 7 days. How many days would 7 painters take, working at the same speed?
- 35.If 2 kg of rice costs ₹62, how many kg can you buy for ₹310?
- 36.A car goes 175 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 28 litres (in km)?
- 37.4 painters can paint a school in 27 days. How many days would 9 painters take, working at the same speed?
- 38.A hostel has enough food for 6 students for 23 days. How many days will the same food last for 23 students?
- 39.If 4 kg of rice costs ₹284, how many kg can you buy for ₹781?
- 40.A car goes 100 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 14 litres (in km)?
Answer key
- 6
- 99
- 795
- 126
- 627
- 60
- 512
- 720
- 760
- 6
- 323
- 780
- 11
- 7
- 338
- 432
- 11
- 13
- 5
- 527
- 760
- 175
- 5
- 5
- 64
- 3
- 10
- 198
- 11
- 11
- 345
- 117
- 2
- 11
- 10
- 700
- 12
- 6
- 11
- 140
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude