Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 7 cricket balls cost ₹196, how much do 18 cricket balls cost (in ₹)?
- 2.If 7 kg of rice costs ₹336, how many kg can you buy for ₹240?
- 3.A hostel has enough food for 3 students for 4 days. How many days will the same food last for 6 students?
- 4.A car goes 104 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 24 litres (in km)?
- 5.If 9 cricket balls cost ₹315, how much do 11 cricket balls cost (in ₹)?
- 6.A car goes 50 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
- 7.If 8 cricket balls cost ₹128, how much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
- 8.A car goes 100 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 33 litres (in km)?
- 9.A car goes 152 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 25 litres (in km)?
- 10.If 10 pencil boxes cost ₹460, how much do 12 pencil boxes cost (in ₹)?
- 11.If 4 kites cost ₹64, how much do 16 kites cost (in ₹)?
- 12.If 3 erasers cost ₹114, how much do 8 erasers cost (in ₹)?
- 13.A car goes 36 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 12 litres (in km)?
- 14.10 painters can paint a school in 12 days. How many days would 15 painters take, working at the same speed?
- 15.A car goes 72 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 32 litres (in km)?
- 16.10 painters can paint a school in 28 days. How many days would 20 painters take, working at the same speed?
- 17.If 5 notebooks cost ₹15, how much do 18 notebooks cost (in ₹)?
- 18.A car goes 110 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 9 litres (in km)?
- 19.If 7 kg of rice costs ₹623, how many kg can you buy for ₹445?
- 20.If 7 kg of rice costs ₹357, how many kg can you buy for ₹714?
- 21.2 painters can paint a school in 12 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 22.If 8 kg of rice costs ₹208, how many kg can you buy for ₹312?
- 23.A car goes 45 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 39 litres (in km)?
- 24.If 2 kg of rice costs ₹70, how many kg can you buy for ₹525?
- 25.A hostel has enough food for 6 students for 19 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 26.A hostel has enough food for 3 students for 20 days. How many days will the same food last for 4 students?
- 27.4 painters can paint a school in 7 days. How many days would 7 painters take, working at the same speed?
- 28.If 11 pens cost ₹473, how much do 5 pens cost (in ₹)?
- 29.If 12 erasers cost ₹564, how much do 19 erasers cost (in ₹)?
- 30.If 7 kg of rice costs ₹175, how many kg can you buy for ₹250?
- 31.A car goes 81 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 8 litres (in km)?
- 32.If 2 kg of rice costs ₹50, how many kg can you buy for ₹75?
- 33.A car goes 32 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 31 litres (in km)?
- 34.A car goes 95 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
- 35.If 4 kites cost ₹20, how much do 13 kites cost (in ₹)?
- 36.A car goes 160 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 19 litres (in km)?
- 37.If 6 pencil boxes cost ₹336, how much do 20 pencil boxes cost (in ₹)?
- 38.If 9 kg of rice costs ₹315, how many kg can you buy for ₹525?
- 39.If 9 pencil boxes cost ₹531, how much do 18 pencil boxes cost (in ₹)?
- 40.If 7 kg of rice costs ₹406, how many kg can you buy for ₹174?
Answer key
- 504
- 5
- 2
- 312
- 385
- 150
- 96
- 330
- 475
- 552
- 256
- 304
- 144
- 8
- 384
- 14
- 54
- 90
- 5
- 14
- 8
- 12
- 585
- 15
- 57
- 15
- 4
- 215
- 893
- 10
- 72
- 3
- 496
- 38
- 65
- 304
- 1120
- 15
- 1062
- 3
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude