← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 137 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.If 7 cricket balls cost ₹196, how much do 18 cricket balls cost (in ₹)?
  2. 2.If 7 kg of rice costs ₹336, how many kg can you buy for ₹240?
  3. 3.A hostel has enough food for 3 students for 4 days. How many days will the same food last for 6 students?
  4. 4.A car goes 104 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 24 litres (in km)?
  5. 5.If 9 cricket balls cost ₹315, how much do 11 cricket balls cost (in ₹)?
  6. 6.A car goes 50 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
  7. 7.If 8 cricket balls cost ₹128, how much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
  8. 8.A car goes 100 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 33 litres (in km)?
  9. 9.A car goes 152 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 25 litres (in km)?
  10. 10.If 10 pencil boxes cost ₹460, how much do 12 pencil boxes cost (in ₹)?
  11. 11.If 4 kites cost ₹64, how much do 16 kites cost (in ₹)?
  12. 12.If 3 erasers cost ₹114, how much do 8 erasers cost (in ₹)?
  13. 13.A car goes 36 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 12 litres (in km)?
  14. 14.10 painters can paint a school in 12 days. How many days would 15 painters take, working at the same speed?
  15. 15.A car goes 72 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 32 litres (in km)?
  16. 16.10 painters can paint a school in 28 days. How many days would 20 painters take, working at the same speed?
  17. 17.If 5 notebooks cost ₹15, how much do 18 notebooks cost (in ₹)?
  18. 18.A car goes 110 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 9 litres (in km)?
  19. 19.If 7 kg of rice costs ₹623, how many kg can you buy for ₹445?
  20. 20.If 7 kg of rice costs ₹357, how many kg can you buy for ₹714?
  21. 21.2 painters can paint a school in 12 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
  22. 22.If 8 kg of rice costs ₹208, how many kg can you buy for ₹312?
  23. 23.A car goes 45 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 39 litres (in km)?
  24. 24.If 2 kg of rice costs ₹70, how many kg can you buy for ₹525?
  25. 25.A hostel has enough food for 6 students for 19 days. How many days will the same food last for 2 students?
  26. 26.A hostel has enough food for 3 students for 20 days. How many days will the same food last for 4 students?
  27. 27.4 painters can paint a school in 7 days. How many days would 7 painters take, working at the same speed?
  28. 28.If 11 pens cost ₹473, how much do 5 pens cost (in ₹)?
  29. 29.If 12 erasers cost ₹564, how much do 19 erasers cost (in ₹)?
  30. 30.If 7 kg of rice costs ₹175, how many kg can you buy for ₹250?
  31. 31.A car goes 81 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 8 litres (in km)?
  32. 32.If 2 kg of rice costs ₹50, how many kg can you buy for ₹75?
  33. 33.A car goes 32 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 31 litres (in km)?
  34. 34.A car goes 95 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
  35. 35.If 4 kites cost ₹20, how much do 13 kites cost (in ₹)?
  36. 36.A car goes 160 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 19 litres (in km)?
  37. 37.If 6 pencil boxes cost ₹336, how much do 20 pencil boxes cost (in ₹)?
  38. 38.If 9 kg of rice costs ₹315, how many kg can you buy for ₹525?
  39. 39.If 9 pencil boxes cost ₹531, how much do 18 pencil boxes cost (in ₹)?
  40. 40.If 7 kg of rice costs ₹406, how many kg can you buy for ₹174?

Answer key

  1. 504
  2. 5
  3. 2
  4. 312
  5. 385
  6. 150
  7. 96
  8. 330
  9. 475
  10. 552
  11. 256
  12. 304
  13. 144
  14. 8
  15. 384
  16. 14
  17. 54
  18. 90
  19. 5
  20. 14
  21. 8
  22. 12
  23. 585
  24. 15
  25. 57
  26. 15
  27. 4
  28. 215
  29. 893
  30. 10
  31. 72
  32. 3
  33. 496
  34. 38
  35. 65
  36. 304
  37. 1120
  38. 15
  39. 1062
  40. 3

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude