Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.5 painters can paint a school in 6 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 2.If 11 kites cost ₹561, how much do 6 kites cost (in ₹)?
- 3.If 7 erasers cost ₹273, how much do 13 erasers cost (in ₹)?
- 4.If 4 kg of rice costs ₹88, how many kg can you buy for ₹308?
- 5.If 7 kg of rice costs ₹504, how many kg can you buy for ₹648?
- 6.If 3 mangoes cost ₹63, how much do 5 mangoes cost (in ₹)?
- 7.If 8 cricket balls cost ₹144, how much do 15 cricket balls cost (in ₹)?
- 8.If 2 kg of rice costs ₹78, how many kg can you buy for ₹273?
- 9.A hostel has enough food for 5 students for 7 days. How many days will the same food last for 7 students?
- 10.A car goes 154 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 20 litres (in km)?
- 11.A car goes 105 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 19 litres (in km)?
- 12.A hostel has enough food for 5 students for 30 days. How many days will the same food last for 15 students?
- 13.A car goes 50 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 30 litres (in km)?
- 14.A car goes 34 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 15 litres (in km)?
- 15.2 painters can paint a school in 17 days. How many days would 17 painters take, working at the same speed?
- 16.A car goes 170 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
- 17.If 8 mangoes cost ₹440, how much do 3 mangoes cost (in ₹)?
- 18.A car goes 66 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
- 19.If 8 erasers cost ₹384, how much do 13 erasers cost (in ₹)?
- 20.If 8 kg of rice costs ₹352, how many kg can you buy for ₹616?
- 21.A hostel has enough food for 10 students for 21 days. How many days will the same food last for 6 students?
- 22.If 8 kg of rice costs ₹568, how many kg can you buy for ₹355?
- 23.6 painters can paint a school in 7 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 24.If 8 cricket balls cost ₹208, how much do 4 cricket balls cost (in ₹)?
- 25.A hostel has enough food for 9 students for 5 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 26.A car goes 120 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
- 27.If 6 kg of rice costs ₹186, how many kg can you buy for ₹279?
- 28.If 8 pens cost ₹272, how much do 2 pens cost (in ₹)?
- 29.A hostel has enough food for 12 students for 6 days. How many days will the same food last for 8 students?
- 30.9 painters can paint a school in 9 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 31.If 6 bottles of juice cost ₹156, how much do 7 bottles of juice cost (in ₹)?
- 32.If 3 kg of rice costs ₹234, how many kg can you buy for ₹468?
- 33.9 painters can paint a school in 11 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 34.If 9 bottles of juice cost ₹27, how much do 8 bottles of juice cost (in ₹)?
- 35.If 2 kg of rice costs ₹44, how many kg can you buy for ₹66?
- 36.If 6 kg of rice costs ₹306, how many kg can you buy for ₹561?
- 37.A hostel has enough food for 5 students for 11 days. How many days will the same food last for 11 students?
- 38.If 7 kg of rice costs ₹441, how many kg can you buy for ₹378?
- 39.If 12 notebooks cost ₹180, how much do 4 notebooks cost (in ₹)?
- 40.A car goes 84 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
Answer key
- 10
- 306
- 507
- 14
- 9
- 105
- 270
- 7
- 5
- 440
- 399
- 10
- 750
- 255
- 2
- 578
- 165
- 220
- 624
- 14
- 35
- 5
- 14
- 104
- 9
- 160
- 9
- 68
- 9
- 27
- 182
- 6
- 33
- 24
- 3
- 11
- 5
- 6
- 60
- 42
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude