Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 12 kites cost ₹720, how much do 15 kites cost (in ₹)?
- 2.If 7 pencil boxes cost ₹413, how much do 13 pencil boxes cost (in ₹)?
- 3.7 painters can paint a school in 27 days. How many days would 9 painters take, working at the same speed?
- 4.A car goes 156 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 38 litres (in km)?
- 5.If 4 pencil boxes cost ₹28, how much do 3 pencil boxes cost (in ₹)?
- 6.12 painters can paint a school in 11 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 7.If 10 bottles of juice cost ₹260, how much do 19 bottles of juice cost (in ₹)?
- 8.A car goes 38 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 5 litres (in km)?
- 9.A car goes 190 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 39 litres (in km)?
- 10.If 2 kg of rice costs ₹138, how many kg can you buy for ₹759?
- 11.If 3 kg of rice costs ₹234, how many kg can you buy for ₹936?
- 12.If 3 kg of rice costs ₹129, how many kg can you buy for ₹387?
- 13.If 4 notebooks cost ₹128, how much do 3 notebooks cost (in ₹)?
- 14.A car goes 30 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
- 15.5 painters can paint a school in 8 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 16.A car goes 115 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
- 17.A hostel has enough food for 5 students for 12 days. How many days will the same food last for 12 students?
- 18.A car goes 52 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 26 litres (in km)?
- 19.If 3 kg of rice costs ₹162, how many kg can you buy for ₹756?
- 20.A car goes 108 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
- 21.A hostel has enough food for 7 students for 24 days. How many days will the same food last for 21 students?
- 22.If 5 kg of rice costs ₹160, how many kg can you buy for ₹224?
- 23.If 2 kg of rice costs ₹68, how many kg can you buy for ₹238?
- 24.A hostel has enough food for 9 students for 23 days. How many days will the same food last for 23 students?
- 25.If 4 kg of rice costs ₹84, how many kg can you buy for ₹168?
- 26.If 3 erasers cost ₹42, how much do 7 erasers cost (in ₹)?
- 27.4 painters can paint a school in 24 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 28.If 12 notebooks cost ₹456, how much do 20 notebooks cost (in ₹)?
- 29.A car goes 91 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 8 litres (in km)?
- 30.A hostel has enough food for 3 students for 19 days. How many days will the same food last for 19 students?
- 31.A hostel has enough food for 4 students for 12 days. How many days will the same food last for 3 students?
- 32.7 painters can paint a school in 4 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 33.If 8 notebooks cost ₹120, how much do 7 notebooks cost (in ₹)?
- 34.If 8 cricket balls cost ₹304, how much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
- 35.If 7 notebooks cost ₹182, how much do 11 notebooks cost (in ₹)?
- 36.2 painters can paint a school in 7 days. How many days would 7 painters take, working at the same speed?
- 37.A hostel has enough food for 4 students for 17 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 38.A car goes 80 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
- 39.A hostel has enough food for 11 students for 17 days. How many days will the same food last for 17 students?
- 40.5 painters can paint a school in 28 days. How many days would 7 painters take, working at the same speed?
Answer key
- 900
- 767
- 21
- 494
- 21
- 44
- 494
- 95
- 741
- 11
- 12
- 9
- 96
- 435
- 10
- 483
- 5
- 338
- 14
- 36
- 8
- 7
- 7
- 9
- 8
- 98
- 32
- 760
- 104
- 3
- 16
- 14
- 105
- 228
- 286
- 2
- 34
- 48
- 11
- 20
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude