← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 158 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A hostel has enough food for 4 students for 29 days. How many days will the same food last for 2 students?
  2. 2.If 3 kg of rice costs ₹174, how many kg can you buy for ₹812?
  3. 3.A car goes 72 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 11 litres (in km)?
  4. 4.A hostel has enough food for 3 students for 6 days. How many days will the same food last for 6 students?
  5. 5.If 4 kg of rice costs ₹92, how many kg can you buy for ₹184?
  6. 6.5 painters can paint a school in 4 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
  7. 7.A car goes 125 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 3 litres (in km)?
  8. 8.If 3 kites cost ₹48, how much do 20 kites cost (in ₹)?
  9. 9.If 3 kg of rice costs ₹225, how many kg can you buy for ₹1050?
  10. 10.If 7 pens cost ₹413, how much do 14 pens cost (in ₹)?
  11. 11.A hostel has enough food for 4 students for 28 days. How many days will the same food last for 14 students?
  12. 12.If 5 mangoes cost ₹170, how much do 12 mangoes cost (in ₹)?
  13. 13.7 painters can paint a school in 27 days. How many days would 9 painters take, working at the same speed?
  14. 14.If 2 mangoes cost ₹80, how much do 4 mangoes cost (in ₹)?
  15. 15.10 painters can paint a school in 26 days. How many days would 13 painters take, working at the same speed?
  16. 16.7 painters can paint a school in 5 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
  17. 17.A car goes 84 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
  18. 18.If 8 kg of rice costs ₹384, how many kg can you buy for ₹240?
  19. 19.If 2 kg of rice costs ₹46, how many kg can you buy for ₹92?
  20. 20.If 7 kg of rice costs ₹294, how many kg can you buy for ₹336?
  21. 21.A car goes 40 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
  22. 22.3 painters can paint a school in 17 days. How many days would 17 painters take, working at the same speed?
  23. 23.If 7 erasers cost ₹91, how much do 17 erasers cost (in ₹)?
  24. 24.If 6 kg of rice costs ₹168, how many kg can you buy for ₹252?
  25. 25.A car goes 60 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
  26. 26.If 2 kg of rice costs ₹114, how many kg can you buy for ₹798?
  27. 27.A hostel has enough food for 6 students for 16 days. How many days will the same food last for 2 students?
  28. 28.If 6 kg of rice costs ₹402, how many kg can you buy for ₹335?
  29. 29.If 2 cricket balls cost ₹52, how much do 14 cricket balls cost (in ₹)?
  30. 30.If 6 pens cost ₹204, how much do 2 pens cost (in ₹)?
  31. 31.A car goes 72 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
  32. 32.If 7 kg of rice costs ₹546, how many kg can you buy for ₹234?
  33. 33.A car goes 56 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
  34. 34.If 12 bottles of juice cost ₹108, how much do 7 bottles of juice cost (in ₹)?
  35. 35.If 6 pencil boxes cost ₹24, how much do 20 pencil boxes cost (in ₹)?
  36. 36.If 3 mangoes cost ₹18, how much do 18 mangoes cost (in ₹)?
  37. 37.A hostel has enough food for 9 students for 7 days. How many days will the same food last for 7 students?
  38. 38.If 9 kg of rice costs ₹711, how many kg can you buy for ₹237?
  39. 39.If 9 kg of rice costs ₹315, how many kg can you buy for ₹385?
  40. 40.2 painters can paint a school in 22 days. How many days would 11 painters take, working at the same speed?

Answer key

  1. 58
  2. 14
  3. 99
  4. 3
  5. 8
  6. 5
  7. 75
  8. 320
  9. 14
  10. 826
  11. 8
  12. 408
  13. 21
  14. 160
  15. 20
  16. 7
  17. 408
  18. 5
  19. 4
  20. 8
  21. 210
  22. 3
  23. 221
  24. 9
  25. 150
  26. 14
  27. 48
  28. 5
  29. 364
  30. 68
  31. 24
  32. 3
  33. 140
  34. 63
  35. 80
  36. 108
  37. 9
  38. 3
  39. 11
  40. 4

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude