Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A hostel has enough food for 4 students for 29 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 2.If 3 kg of rice costs ₹174, how many kg can you buy for ₹812?
- 3.A car goes 72 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 11 litres (in km)?
- 4.A hostel has enough food for 3 students for 6 days. How many days will the same food last for 6 students?
- 5.If 4 kg of rice costs ₹92, how many kg can you buy for ₹184?
- 6.5 painters can paint a school in 4 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 7.A car goes 125 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 3 litres (in km)?
- 8.If 3 kites cost ₹48, how much do 20 kites cost (in ₹)?
- 9.If 3 kg of rice costs ₹225, how many kg can you buy for ₹1050?
- 10.If 7 pens cost ₹413, how much do 14 pens cost (in ₹)?
- 11.A hostel has enough food for 4 students for 28 days. How many days will the same food last for 14 students?
- 12.If 5 mangoes cost ₹170, how much do 12 mangoes cost (in ₹)?
- 13.7 painters can paint a school in 27 days. How many days would 9 painters take, working at the same speed?
- 14.If 2 mangoes cost ₹80, how much do 4 mangoes cost (in ₹)?
- 15.10 painters can paint a school in 26 days. How many days would 13 painters take, working at the same speed?
- 16.7 painters can paint a school in 5 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 17.A car goes 84 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
- 18.If 8 kg of rice costs ₹384, how many kg can you buy for ₹240?
- 19.If 2 kg of rice costs ₹46, how many kg can you buy for ₹92?
- 20.If 7 kg of rice costs ₹294, how many kg can you buy for ₹336?
- 21.A car goes 40 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
- 22.3 painters can paint a school in 17 days. How many days would 17 painters take, working at the same speed?
- 23.If 7 erasers cost ₹91, how much do 17 erasers cost (in ₹)?
- 24.If 6 kg of rice costs ₹168, how many kg can you buy for ₹252?
- 25.A car goes 60 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
- 26.If 2 kg of rice costs ₹114, how many kg can you buy for ₹798?
- 27.A hostel has enough food for 6 students for 16 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 28.If 6 kg of rice costs ₹402, how many kg can you buy for ₹335?
- 29.If 2 cricket balls cost ₹52, how much do 14 cricket balls cost (in ₹)?
- 30.If 6 pens cost ₹204, how much do 2 pens cost (in ₹)?
- 31.A car goes 72 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
- 32.If 7 kg of rice costs ₹546, how many kg can you buy for ₹234?
- 33.A car goes 56 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
- 34.If 12 bottles of juice cost ₹108, how much do 7 bottles of juice cost (in ₹)?
- 35.If 6 pencil boxes cost ₹24, how much do 20 pencil boxes cost (in ₹)?
- 36.If 3 mangoes cost ₹18, how much do 18 mangoes cost (in ₹)?
- 37.A hostel has enough food for 9 students for 7 days. How many days will the same food last for 7 students?
- 38.If 9 kg of rice costs ₹711, how many kg can you buy for ₹237?
- 39.If 9 kg of rice costs ₹315, how many kg can you buy for ₹385?
- 40.2 painters can paint a school in 22 days. How many days would 11 painters take, working at the same speed?
Answer key
- 58
- 14
- 99
- 3
- 8
- 5
- 75
- 320
- 14
- 826
- 8
- 408
- 21
- 160
- 20
- 7
- 408
- 5
- 4
- 8
- 210
- 3
- 221
- 9
- 150
- 14
- 48
- 5
- 364
- 68
- 24
- 3
- 140
- 63
- 80
- 108
- 9
- 3
- 11
- 4
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude