← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 162 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.If 12 erasers cost ₹444, how much do 19 erasers cost (in ₹)?
  2. 2.A car goes 112 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 23 litres (in km)?
  3. 3.7 painters can paint a school in 17 days. How many days would 17 painters take, working at the same speed?
  4. 4.If 2 pens cost ₹100, how much do 18 pens cost (in ₹)?
  5. 5.5 painters can paint a school in 30 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
  6. 6.A car goes 72 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 22 litres (in km)?
  7. 7.If 7 kg of rice costs ₹203, how many kg can you buy for ₹435?
  8. 8.A hostel has enough food for 10 students for 20 days. How many days will the same food last for 20 students?
  9. 9.If 3 notebooks cost ₹51, how much do 10 notebooks cost (in ₹)?
  10. 10.If 9 kg of rice costs ₹306, how many kg can you buy for ₹204?
  11. 11.If 3 pencil boxes cost ₹93, how much do 10 pencil boxes cost (in ₹)?
  12. 12.If 7 kg of rice costs ₹189, how many kg can you buy for ₹54?
  13. 13.If 9 bottles of juice cost ₹135, how much do 16 bottles of juice cost (in ₹)?
  14. 14.If 8 kg of rice costs ₹280, how many kg can you buy for ₹525?
  15. 15.If 3 kg of rice costs ₹240, how many kg can you buy for ₹480?
  16. 16.If 8 kg of rice costs ₹176, how many kg can you buy for ₹44?
  17. 17.If 2 notebooks cost ₹82, how much do 13 notebooks cost (in ₹)?
  18. 18.A hostel has enough food for 4 students for 16 days. How many days will the same food last for 8 students?
  19. 19.If 8 mangoes cost ₹304, how much do 12 mangoes cost (in ₹)?
  20. 20.A car goes 110 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 9 litres (in km)?
  21. 21.If 5 kg of rice costs ₹280, how many kg can you buy for ₹840?
  22. 22.5 painters can paint a school in 27 days. How many days would 15 painters take, working at the same speed?
  23. 23.If 8 erasers cost ₹112, how much do 9 erasers cost (in ₹)?
  24. 24.If 6 kg of rice costs ₹264, how many kg can you buy for ₹616?
  25. 25.A car goes 216 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 23 litres (in km)?
  26. 26.If 5 kg of rice costs ₹375, how many kg can you buy for ₹1050?
  27. 27.If 7 kites cost ₹287, how much do 13 kites cost (in ₹)?
  28. 28.A car goes 80 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
  29. 29.A hostel has enough food for 5 students for 10 days. How many days will the same food last for 10 students?
  30. 30.A car goes 75 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
  31. 31.11 painters can paint a school in 25 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
  32. 32.If 6 kg of rice costs ₹240, how many kg can you buy for ₹160?
  33. 33.If 3 bottles of juice cost ₹129, how much do 15 bottles of juice cost (in ₹)?
  34. 34.If 4 pens cost ₹164, how much do 17 pens cost (in ₹)?
  35. 35.A hostel has enough food for 12 students for 8 days. How many days will the same food last for 4 students?
  36. 36.If 9 pens cost ₹450, how much do 16 pens cost (in ₹)?
  37. 37.If 7 kg of rice costs ₹364, how many kg can you buy for ₹208?
  38. 38.If 12 pens cost ₹264, how much do 18 pens cost (in ₹)?
  39. 39.If 4 notebooks cost ₹208, how much do 7 notebooks cost (in ₹)?
  40. 40.A car goes 209 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 27 litres (in km)?

Answer key

  1. 703
  2. 322
  3. 7
  4. 900
  5. 25
  6. 396
  7. 15
  8. 10
  9. 170
  10. 6
  11. 310
  12. 2
  13. 240
  14. 15
  15. 6
  16. 2
  17. 533
  18. 8
  19. 456
  20. 90
  21. 15
  22. 9
  23. 126
  24. 14
  25. 552
  26. 14
  27. 533
  28. 464
  29. 5
  30. 525
  31. 55
  32. 4
  33. 645
  34. 697
  35. 24
  36. 800
  37. 4
  38. 396
  39. 364
  40. 513

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude