Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 12 erasers cost ₹444, how much do 19 erasers cost (in ₹)?
- 2.A car goes 112 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 23 litres (in km)?
- 3.7 painters can paint a school in 17 days. How many days would 17 painters take, working at the same speed?
- 4.If 2 pens cost ₹100, how much do 18 pens cost (in ₹)?
- 5.5 painters can paint a school in 30 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
- 6.A car goes 72 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 22 litres (in km)?
- 7.If 7 kg of rice costs ₹203, how many kg can you buy for ₹435?
- 8.A hostel has enough food for 10 students for 20 days. How many days will the same food last for 20 students?
- 9.If 3 notebooks cost ₹51, how much do 10 notebooks cost (in ₹)?
- 10.If 9 kg of rice costs ₹306, how many kg can you buy for ₹204?
- 11.If 3 pencil boxes cost ₹93, how much do 10 pencil boxes cost (in ₹)?
- 12.If 7 kg of rice costs ₹189, how many kg can you buy for ₹54?
- 13.If 9 bottles of juice cost ₹135, how much do 16 bottles of juice cost (in ₹)?
- 14.If 8 kg of rice costs ₹280, how many kg can you buy for ₹525?
- 15.If 3 kg of rice costs ₹240, how many kg can you buy for ₹480?
- 16.If 8 kg of rice costs ₹176, how many kg can you buy for ₹44?
- 17.If 2 notebooks cost ₹82, how much do 13 notebooks cost (in ₹)?
- 18.A hostel has enough food for 4 students for 16 days. How many days will the same food last for 8 students?
- 19.If 8 mangoes cost ₹304, how much do 12 mangoes cost (in ₹)?
- 20.A car goes 110 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 9 litres (in km)?
- 21.If 5 kg of rice costs ₹280, how many kg can you buy for ₹840?
- 22.5 painters can paint a school in 27 days. How many days would 15 painters take, working at the same speed?
- 23.If 8 erasers cost ₹112, how much do 9 erasers cost (in ₹)?
- 24.If 6 kg of rice costs ₹264, how many kg can you buy for ₹616?
- 25.A car goes 216 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 23 litres (in km)?
- 26.If 5 kg of rice costs ₹375, how many kg can you buy for ₹1050?
- 27.If 7 kites cost ₹287, how much do 13 kites cost (in ₹)?
- 28.A car goes 80 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
- 29.A hostel has enough food for 5 students for 10 days. How many days will the same food last for 10 students?
- 30.A car goes 75 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
- 31.11 painters can paint a school in 25 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 32.If 6 kg of rice costs ₹240, how many kg can you buy for ₹160?
- 33.If 3 bottles of juice cost ₹129, how much do 15 bottles of juice cost (in ₹)?
- 34.If 4 pens cost ₹164, how much do 17 pens cost (in ₹)?
- 35.A hostel has enough food for 12 students for 8 days. How many days will the same food last for 4 students?
- 36.If 9 pens cost ₹450, how much do 16 pens cost (in ₹)?
- 37.If 7 kg of rice costs ₹364, how many kg can you buy for ₹208?
- 38.If 12 pens cost ₹264, how much do 18 pens cost (in ₹)?
- 39.If 4 notebooks cost ₹208, how much do 7 notebooks cost (in ₹)?
- 40.A car goes 209 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 27 litres (in km)?
Answer key
- 703
- 322
- 7
- 900
- 25
- 396
- 15
- 10
- 170
- 6
- 310
- 2
- 240
- 15
- 6
- 2
- 533
- 8
- 456
- 90
- 15
- 9
- 126
- 14
- 552
- 14
- 533
- 464
- 5
- 525
- 55
- 4
- 645
- 697
- 24
- 800
- 4
- 396
- 364
- 513
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude