Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 10 pens cost ₹540, how much do 17 pens cost (in ₹)?
- 2.If 5 mangoes cost ₹140, how much do 11 mangoes cost (in ₹)?
- 3.A car goes 120 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 37 litres (in km)?
- 4.If 12 notebooks cost ₹504, how much do 6 notebooks cost (in ₹)?
- 5.If 4 mangoes cost ₹156, how much do 12 mangoes cost (in ₹)?
- 6.A car goes 176 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 12 litres (in km)?
- 7.A car goes 119 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 40 litres (in km)?
- 8.If 10 pencil boxes cost ₹180, how much do 20 pencil boxes cost (in ₹)?
- 9.If 4 kg of rice costs ₹268, how many kg can you buy for ₹670?
- 10.A car goes 90 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 26 litres (in km)?
- 11.A car goes 144 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 13 litres (in km)?
- 12.If 2 kg of rice costs ₹96, how many kg can you buy for ₹144?
- 13.If 9 notebooks cost ₹207, how much do 5 notebooks cost (in ₹)?
- 14.If 7 kg of rice costs ₹175, how many kg can you buy for ₹100?
- 15.If 11 mangoes cost ₹561, how much do 14 mangoes cost (in ₹)?
- 16.If 9 kg of rice costs ₹738, how many kg can you buy for ₹984?
- 17.A hostel has enough food for 12 students for 23 days. How many days will the same food last for 6 students?
- 18.If 6 mangoes cost ₹252, how much do 17 mangoes cost (in ₹)?
- 19.If 4 kites cost ₹224, how much do 14 kites cost (in ₹)?
- 20.If 2 kg of rice costs ₹42, how many kg can you buy for ₹210?
- 21.If 6 kg of rice costs ₹210, how many kg can you buy for ₹70?
- 22.A hostel has enough food for 4 students for 16 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 23.A car goes 150 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
- 24.If 7 cricket balls cost ₹147, how much do 4 cricket balls cost (in ₹)?
- 25.If 7 mangoes cost ₹203, how much do 3 mangoes cost (in ₹)?
- 26.If 2 kites cost ₹104, how much do 3 kites cost (in ₹)?
- 27.A car goes 135 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 36 litres (in km)?
- 28.If 2 notebooks cost ₹56, how much do 13 notebooks cost (in ₹)?
- 29.A car goes 162 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 4 litres (in km)?
- 30.A hostel has enough food for 5 students for 24 days. How many days will the same food last for 6 students?
- 31.If 9 kg of rice costs ₹477, how many kg can you buy for ₹689?
- 32.5 painters can paint a school in 6 days. How many days would 15 painters take, working at the same speed?
- 33.11 painters can paint a school in 24 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
- 34.If 7 kg of rice costs ₹196, how many kg can you buy for ₹252?
- 35.If 12 erasers cost ₹60, how much do 11 erasers cost (in ₹)?
- 36.If 3 kg of rice costs ₹249, how many kg can you buy for ₹664?
- 37.A car goes 132 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
- 38.A car goes 216 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 12 litres (in km)?
- 39.4 painters can paint a school in 30 days. How many days would 12 painters take, working at the same speed?
- 40.A car goes 45 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
Answer key
- 918
- 308
- 888
- 252
- 468
- 192
- 680
- 360
- 10
- 468
- 208
- 3
- 115
- 4
- 714
- 12
- 46
- 714
- 784
- 10
- 2
- 32
- 255
- 84
- 87
- 156
- 540
- 364
- 72
- 20
- 13
- 2
- 44
- 9
- 55
- 8
- 24
- 288
- 10
- 189
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude