Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 7 kites cost ₹35, how much do 2 kites cost (in ₹)?
- 2.If 8 pencil boxes cost ₹480, how much do 7 pencil boxes cost (in ₹)?
- 3.If 11 kites cost ₹352, how much do 5 kites cost (in ₹)?
- 4.If 3 pens cost ₹27, how much do 5 pens cost (in ₹)?
- 5.If 9 mangoes cost ₹45, how much do 18 mangoes cost (in ₹)?
- 6.If 7 mangoes cost ₹49, how much do 14 mangoes cost (in ₹)?
- 7.If 7 pencil boxes cost ₹35, how much do 12 pencil boxes cost (in ₹)?
- 8.A car goes 168 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
- 9.If 5 kg of rice costs ₹230, how many kg can you buy for ₹322?
- 10.If 2 mangoes cost ₹116, how much do 15 mangoes cost (in ₹)?
- 11.If 5 kg of rice costs ₹185, how many kg can you buy for ₹148?
- 12.A car goes 70 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
- 13.If 6 mangoes cost ₹240, how much do 20 mangoes cost (in ₹)?
- 14.10 painters can paint a school in 10 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 15.If 6 kg of rice costs ₹228, how many kg can you buy for ₹304?
- 16.If 2 mangoes cost ₹12, how much do 7 mangoes cost (in ₹)?
- 17.If 3 kg of rice costs ₹60, how many kg can you buy for ₹300?
- 18.3 painters can paint a school in 22 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
- 19.A car goes 66 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
- 20.A car goes 200 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
- 21.If 6 erasers cost ₹180, how much do 19 erasers cost (in ₹)?
- 22.A hostel has enough food for 6 students for 22 days. How many days will the same food last for 11 students?
- 23.If 2 kg of rice costs ₹148, how many kg can you buy for ₹740?
- 24.If 2 kg of rice costs ₹124, how many kg can you buy for ₹434?
- 25.If 2 kg of rice costs ₹162, how many kg can you buy for ₹405?
- 26.A hostel has enough food for 7 students for 13 days. How many days will the same food last for 13 students?
- 27.If 10 notebooks cost ₹480, how much do 17 notebooks cost (in ₹)?
- 28.If 10 cricket balls cost ₹110, how much do 15 cricket balls cost (in ₹)?
- 29.If 8 kg of rice costs ₹328, how many kg can you buy for ₹574?
- 30.If 2 erasers cost ₹18, how much do 9 erasers cost (in ₹)?
- 31.If 2 kg of rice costs ₹156, how many kg can you buy for ₹234?
- 32.If 5 bottles of juice cost ₹275, how much do 7 bottles of juice cost (in ₹)?
- 33.If 2 kg of rice costs ₹78, how many kg can you buy for ₹429?
- 34.5 painters can paint a school in 21 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 35.If 8 kg of rice costs ₹312, how many kg can you buy for ₹195?
- 36.If 2 notebooks cost ₹78, how much do 12 notebooks cost (in ₹)?
- 37.A car goes 40 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 37 litres (in km)?
- 38.A car goes 104 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 3 litres (in km)?
- 39.A car goes 63 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 19 litres (in km)?
- 40.A car goes 207 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 38 litres (in km)?
Answer key
- 10
- 420
- 160
- 45
- 90
- 98
- 60
- 384
- 7
- 870
- 4
- 140
- 800
- 50
- 8
- 42
- 15
- 11
- 374
- 700
- 570
- 12
- 10
- 7
- 5
- 7
- 816
- 165
- 14
- 81
- 3
- 385
- 11
- 35
- 5
- 468
- 740
- 39
- 171
- 874
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude