← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 178 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.If 7 kites cost ₹35, how much do 2 kites cost (in ₹)?
  2. 2.If 8 pencil boxes cost ₹480, how much do 7 pencil boxes cost (in ₹)?
  3. 3.If 11 kites cost ₹352, how much do 5 kites cost (in ₹)?
  4. 4.If 3 pens cost ₹27, how much do 5 pens cost (in ₹)?
  5. 5.If 9 mangoes cost ₹45, how much do 18 mangoes cost (in ₹)?
  6. 6.If 7 mangoes cost ₹49, how much do 14 mangoes cost (in ₹)?
  7. 7.If 7 pencil boxes cost ₹35, how much do 12 pencil boxes cost (in ₹)?
  8. 8.A car goes 168 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
  9. 9.If 5 kg of rice costs ₹230, how many kg can you buy for ₹322?
  10. 10.If 2 mangoes cost ₹116, how much do 15 mangoes cost (in ₹)?
  11. 11.If 5 kg of rice costs ₹185, how many kg can you buy for ₹148?
  12. 12.A car goes 70 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
  13. 13.If 6 mangoes cost ₹240, how much do 20 mangoes cost (in ₹)?
  14. 14.10 painters can paint a school in 10 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
  15. 15.If 6 kg of rice costs ₹228, how many kg can you buy for ₹304?
  16. 16.If 2 mangoes cost ₹12, how much do 7 mangoes cost (in ₹)?
  17. 17.If 3 kg of rice costs ₹60, how many kg can you buy for ₹300?
  18. 18.3 painters can paint a school in 22 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
  19. 19.A car goes 66 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
  20. 20.A car goes 200 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
  21. 21.If 6 erasers cost ₹180, how much do 19 erasers cost (in ₹)?
  22. 22.A hostel has enough food for 6 students for 22 days. How many days will the same food last for 11 students?
  23. 23.If 2 kg of rice costs ₹148, how many kg can you buy for ₹740?
  24. 24.If 2 kg of rice costs ₹124, how many kg can you buy for ₹434?
  25. 25.If 2 kg of rice costs ₹162, how many kg can you buy for ₹405?
  26. 26.A hostel has enough food for 7 students for 13 days. How many days will the same food last for 13 students?
  27. 27.If 10 notebooks cost ₹480, how much do 17 notebooks cost (in ₹)?
  28. 28.If 10 cricket balls cost ₹110, how much do 15 cricket balls cost (in ₹)?
  29. 29.If 8 kg of rice costs ₹328, how many kg can you buy for ₹574?
  30. 30.If 2 erasers cost ₹18, how much do 9 erasers cost (in ₹)?
  31. 31.If 2 kg of rice costs ₹156, how many kg can you buy for ₹234?
  32. 32.If 5 bottles of juice cost ₹275, how much do 7 bottles of juice cost (in ₹)?
  33. 33.If 2 kg of rice costs ₹78, how many kg can you buy for ₹429?
  34. 34.5 painters can paint a school in 21 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
  35. 35.If 8 kg of rice costs ₹312, how many kg can you buy for ₹195?
  36. 36.If 2 notebooks cost ₹78, how much do 12 notebooks cost (in ₹)?
  37. 37.A car goes 40 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 37 litres (in km)?
  38. 38.A car goes 104 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 3 litres (in km)?
  39. 39.A car goes 63 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 19 litres (in km)?
  40. 40.A car goes 207 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 38 litres (in km)?

Answer key

  1. 10
  2. 420
  3. 160
  4. 45
  5. 90
  6. 98
  7. 60
  8. 384
  9. 7
  10. 870
  11. 4
  12. 140
  13. 800
  14. 50
  15. 8
  16. 42
  17. 15
  18. 11
  19. 374
  20. 700
  21. 570
  22. 12
  23. 10
  24. 7
  25. 5
  26. 7
  27. 816
  28. 165
  29. 14
  30. 81
  31. 3
  32. 385
  33. 11
  34. 35
  35. 5
  36. 468
  37. 740
  38. 39
  39. 171
  40. 874

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude