Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.10 painters can paint a school in 17 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 2.A car goes 250 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 27 litres (in km)?
- 3.If 7 kg of rice costs ₹406, how many kg can you buy for ₹464?
- 4.A car goes 140 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 24 litres (in km)?
- 5.If 6 notebooks cost ₹150, how much do 19 notebooks cost (in ₹)?
- 6.2 painters can paint a school in 17 days. How many days would 17 painters take, working at the same speed?
- 7.6 painters can paint a school in 23 days. How many days would 23 painters take, working at the same speed?
- 8.A hostel has enough food for 10 students for 18 days. How many days will the same food last for 20 students?
- 9.If 4 kg of rice costs ₹184, how many kg can you buy for ₹552?
- 10.A car goes 48 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 11 litres (in km)?
- 11.A car goes 64 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
- 12.If 5 mangoes cost ₹55, how much do 18 mangoes cost (in ₹)?
- 13.A car goes 108 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
- 14.4 painters can paint a school in 19 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 15.If 9 pens cost ₹333, how much do 3 pens cost (in ₹)?
- 16.If 6 kg of rice costs ₹162, how many kg can you buy for ₹297?
- 17.A hostel has enough food for 11 students for 6 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 18.If 5 pens cost ₹300, how much do 7 pens cost (in ₹)?
- 19.A car goes 27 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
- 20.If 9 kg of rice costs ₹648, how many kg can you buy for ₹792?
- 21.A hostel has enough food for 7 students for 11 days. How many days will the same food last for 11 students?
- 22.If 3 pens cost ₹135, how much do 7 pens cost (in ₹)?
- 23.A car goes 99 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 12 litres (in km)?
- 24.9 painters can paint a school in 6 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 25.If 10 mangoes cost ₹110, how much do 7 mangoes cost (in ₹)?
- 26.A car goes 209 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 26 litres (in km)?
- 27.A car goes 80 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 33 litres (in km)?
- 28.If 11 pens cost ₹220, how much do 5 pens cost (in ₹)?
- 29.A car goes 190 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 39 litres (in km)?
- 30.A hostel has enough food for 3 students for 7 days. How many days will the same food last for 7 students?
- 31.8 painters can paint a school in 15 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
- 32.A car goes 42 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 39 litres (in km)?
- 33.If 9 kg of rice costs ₹243, how many kg can you buy for ₹54?
- 34.If 7 pencil boxes cost ₹413, how much do 8 pencil boxes cost (in ₹)?
- 35.A car goes 100 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
- 36.If 3 kg of rice costs ₹198, how many kg can you buy for ₹462?
- 37.If 7 mangoes cost ₹350, how much do 9 mangoes cost (in ₹)?
- 38.If 4 erasers cost ₹24, how much do 7 erasers cost (in ₹)?
- 39.If 3 bottles of juice cost ₹30, how much do 18 bottles of juice cost (in ₹)?
- 40.If 4 kg of rice costs ₹80, how many kg can you buy for ₹140?
Answer key
- 34
- 675
- 8
- 336
- 475
- 2
- 6
- 9
- 12
- 176
- 112
- 198
- 420
- 38
- 111
- 11
- 33
- 420
- 90
- 11
- 7
- 315
- 132
- 18
- 77
- 494
- 528
- 100
- 741
- 3
- 20
- 819
- 2
- 472
- 170
- 7
- 450
- 42
- 180
- 7
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude