Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A car goes 143 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 5 litres (in km)?
- 2.8 painters can paint a school in 27 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
- 3.If 2 notebooks cost ₹20, how much do 3 notebooks cost (in ₹)?
- 4.2 painters can paint a school in 14 days. How many days would 14 painters take, working at the same speed?
- 5.A car goes 48 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
- 6.A hostel has enough food for 3 students for 5 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 7.If 3 pencil boxes cost ₹102, how much do 7 pencil boxes cost (in ₹)?
- 8.A car goes 200 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
- 9.If 6 kg of rice costs ₹186, how many kg can you buy for ₹434?
- 10.A hostel has enough food for 4 students for 19 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 11.A car goes 99 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
- 12.A hostel has enough food for 11 students for 7 days. How many days will the same food last for 7 students?
- 13.8 painters can paint a school in 25 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 14.A hostel has enough food for 4 students for 29 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 15.A hostel has enough food for 7 students for 5 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 16.If 2 pencil boxes cost ₹30, how much do 12 pencil boxes cost (in ₹)?
- 17.If 5 kg of rice costs ₹440, how many kg can you buy for ₹968?
- 18.If 5 mangoes cost ₹165, how much do 15 mangoes cost (in ₹)?
- 19.If 8 pens cost ₹320, how much do 18 pens cost (in ₹)?
- 20.If 10 pencil boxes cost ₹190, how much do 6 pencil boxes cost (in ₹)?
- 21.If 5 mangoes cost ₹295, how much do 10 mangoes cost (in ₹)?
- 22.If 2 mangoes cost ₹80, how much do 8 mangoes cost (in ₹)?
- 23.A car goes 90 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 3 litres (in km)?
- 24.A car goes 231 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
- 25.If 5 bottles of juice cost ₹180, how much do 2 bottles of juice cost (in ₹)?
- 26.A hostel has enough food for 5 students for 18 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 27.A car goes 126 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
- 28.If 4 kg of rice costs ₹280, how many kg can you buy for ₹980?
- 29.A car goes 32 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
- 30.If 12 cricket balls cost ₹528, how much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
- 31.A hostel has enough food for 8 students for 8 days. How many days will the same food last for 4 students?
- 32.If 6 kg of rice costs ₹138, how many kg can you buy for ₹115?
- 33.If 5 kg of rice costs ₹420, how many kg can you buy for ₹840?
- 34.If 4 kg of rice costs ₹352, how many kg can you buy for ₹176?
- 35.12 painters can paint a school in 22 days. How many days would 22 painters take, working at the same speed?
- 36.If 8 erasers cost ₹24, how much do 18 erasers cost (in ₹)?
- 37.3 painters can paint a school in 20 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 38.If 2 kg of rice costs ₹44, how many kg can you buy for ₹330?
- 39.If 8 pens cost ₹352, how much do 3 pens cost (in ₹)?
- 40.11 painters can paint a school in 10 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
Answer key
- 65
- 36
- 30
- 2
- 204
- 3
- 238
- 850
- 14
- 38
- 374
- 11
- 50
- 58
- 7
- 180
- 11
- 495
- 720
- 114
- 590
- 320
- 30
- 441
- 72
- 45
- 735
- 14
- 272
- 308
- 16
- 5
- 10
- 2
- 12
- 54
- 15
- 15
- 132
- 55
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude