← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 201 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A car goes 143 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 5 litres (in km)?
  2. 2.8 painters can paint a school in 27 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
  3. 3.If 2 notebooks cost ₹20, how much do 3 notebooks cost (in ₹)?
  4. 4.2 painters can paint a school in 14 days. How many days would 14 painters take, working at the same speed?
  5. 5.A car goes 48 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
  6. 6.A hostel has enough food for 3 students for 5 days. How many days will the same food last for 5 students?
  7. 7.If 3 pencil boxes cost ₹102, how much do 7 pencil boxes cost (in ₹)?
  8. 8.A car goes 200 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
  9. 9.If 6 kg of rice costs ₹186, how many kg can you buy for ₹434?
  10. 10.A hostel has enough food for 4 students for 19 days. How many days will the same food last for 2 students?
  11. 11.A car goes 99 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
  12. 12.A hostel has enough food for 11 students for 7 days. How many days will the same food last for 7 students?
  13. 13.8 painters can paint a school in 25 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
  14. 14.A hostel has enough food for 4 students for 29 days. How many days will the same food last for 2 students?
  15. 15.A hostel has enough food for 7 students for 5 days. How many days will the same food last for 5 students?
  16. 16.If 2 pencil boxes cost ₹30, how much do 12 pencil boxes cost (in ₹)?
  17. 17.If 5 kg of rice costs ₹440, how many kg can you buy for ₹968?
  18. 18.If 5 mangoes cost ₹165, how much do 15 mangoes cost (in ₹)?
  19. 19.If 8 pens cost ₹320, how much do 18 pens cost (in ₹)?
  20. 20.If 10 pencil boxes cost ₹190, how much do 6 pencil boxes cost (in ₹)?
  21. 21.If 5 mangoes cost ₹295, how much do 10 mangoes cost (in ₹)?
  22. 22.If 2 mangoes cost ₹80, how much do 8 mangoes cost (in ₹)?
  23. 23.A car goes 90 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 3 litres (in km)?
  24. 24.A car goes 231 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
  25. 25.If 5 bottles of juice cost ₹180, how much do 2 bottles of juice cost (in ₹)?
  26. 26.A hostel has enough food for 5 students for 18 days. How many days will the same food last for 2 students?
  27. 27.A car goes 126 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
  28. 28.If 4 kg of rice costs ₹280, how many kg can you buy for ₹980?
  29. 29.A car goes 32 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
  30. 30.If 12 cricket balls cost ₹528, how much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
  31. 31.A hostel has enough food for 8 students for 8 days. How many days will the same food last for 4 students?
  32. 32.If 6 kg of rice costs ₹138, how many kg can you buy for ₹115?
  33. 33.If 5 kg of rice costs ₹420, how many kg can you buy for ₹840?
  34. 34.If 4 kg of rice costs ₹352, how many kg can you buy for ₹176?
  35. 35.12 painters can paint a school in 22 days. How many days would 22 painters take, working at the same speed?
  36. 36.If 8 erasers cost ₹24, how much do 18 erasers cost (in ₹)?
  37. 37.3 painters can paint a school in 20 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
  38. 38.If 2 kg of rice costs ₹44, how many kg can you buy for ₹330?
  39. 39.If 8 pens cost ₹352, how much do 3 pens cost (in ₹)?
  40. 40.11 painters can paint a school in 10 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?

Answer key

  1. 65
  2. 36
  3. 30
  4. 2
  5. 204
  6. 3
  7. 238
  8. 850
  9. 14
  10. 38
  11. 374
  12. 11
  13. 50
  14. 58
  15. 7
  16. 180
  17. 11
  18. 495
  19. 720
  20. 114
  21. 590
  22. 320
  23. 30
  24. 441
  25. 72
  26. 45
  27. 735
  28. 14
  29. 272
  30. 308
  31. 16
  32. 5
  33. 10
  34. 2
  35. 12
  36. 54
  37. 15
  38. 15
  39. 132
  40. 55

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude