Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 4 kg of rice costs ₹220, how many kg can you buy for ₹330?
- 2.If 7 kg of rice costs ₹588, how many kg can you buy for ₹672?
- 3.7 painters can paint a school in 17 days. How many days would 17 painters take, working at the same speed?
- 4.If 8 mangoes cost ₹176, how much do 17 mangoes cost (in ₹)?
- 5.If 11 pens cost ₹594, how much do 14 pens cost (in ₹)?
- 6.9 painters can paint a school in 30 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 7.If 4 cricket balls cost ₹124, how much do 20 cricket balls cost (in ₹)?
- 8.2 painters can paint a school in 20 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 9.If 2 kg of rice costs ₹122, how many kg can you buy for ₹732?
- 10.If 7 kg of rice costs ₹210, how many kg can you buy for ₹150?
- 11.If 5 kg of rice costs ₹405, how many kg can you buy for ₹162?
- 12.If 3 kg of rice costs ₹213, how many kg can you buy for ₹568?
- 13.If 6 pens cost ₹324, how much do 16 pens cost (in ₹)?
- 14.If 6 notebooks cost ₹84, how much do 11 notebooks cost (in ₹)?
- 15.A hostel has enough food for 11 students for 23 days. How many days will the same food last for 23 students?
- 16.If 10 cricket balls cost ₹470, how much do 13 cricket balls cost (in ₹)?
- 17.If 5 kg of rice costs ₹120, how many kg can you buy for ₹72?
- 18.A car goes 126 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
- 19.A car goes 220 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 40 litres (in km)?
- 20.A hostel has enough food for 11 students for 9 days. How many days will the same food last for 9 students?
- 21.If 6 notebooks cost ₹270, how much do 5 notebooks cost (in ₹)?
- 22.4 painters can paint a school in 9 days. How many days would 12 painters take, working at the same speed?
- 23.A car goes 150 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 32 litres (in km)?
- 24.If 3 pencil boxes cost ₹78, how much do 17 pencil boxes cost (in ₹)?
- 25.If 2 kg of rice costs ₹52, how many kg can you buy for ₹286?
- 26.If 8 notebooks cost ₹160, how much do 15 notebooks cost (in ₹)?
- 27.A hostel has enough food for 6 students for 9 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 28.If 3 kites cost ₹105, how much do 11 kites cost (in ₹)?
- 29.If 8 cricket balls cost ₹448, how much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
- 30.If 5 notebooks cost ₹145, how much do 10 notebooks cost (in ₹)?
- 31.A hostel has enough food for 5 students for 17 days. How many days will the same food last for 17 students?
- 32.A car goes 30 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 32 litres (in km)?
- 33.If 7 cricket balls cost ₹301, how much do 16 cricket balls cost (in ₹)?
- 34.A hostel has enough food for 6 students for 20 days. How many days will the same food last for 10 students?
- 35.If 2 bottles of juice cost ₹12, how much do 4 bottles of juice cost (in ₹)?
- 36.If 2 kg of rice costs ₹124, how many kg can you buy for ₹930?
- 37.A car goes 110 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 3 litres (in km)?
- 38.If 8 pens cost ₹168, how much do 3 pens cost (in ₹)?
- 39.If 3 pencil boxes cost ₹117, how much do 4 pencil boxes cost (in ₹)?
- 40.A car goes 99 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 8 litres (in km)?
Answer key
- 6
- 8
- 7
- 374
- 756
- 54
- 620
- 8
- 12
- 5
- 2
- 8
- 864
- 154
- 11
- 611
- 3
- 714
- 880
- 11
- 225
- 3
- 480
- 442
- 11
- 300
- 27
- 385
- 168
- 290
- 5
- 320
- 688
- 12
- 24
- 15
- 66
- 63
- 156
- 72
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude