Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A car goes 56 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
- 2.A car goes 60 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 13 litres (in km)?
- 3.If 7 bottles of juice cost ₹28, how much do 17 bottles of juice cost (in ₹)?
- 4.6 painters can paint a school in 21 days. How many days would 14 painters take, working at the same speed?
- 5.If 4 kg of rice costs ₹92, how many kg can you buy for ₹46?
- 6.A hostel has enough food for 3 students for 14 days. How many days will the same food last for 14 students?
- 7.If 12 kites cost ₹684, how much do 17 kites cost (in ₹)?
- 8.A car goes 24 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 5 litres (in km)?
- 9.If 11 pens cost ₹187, how much do 9 pens cost (in ₹)?
- 10.6 painters can paint a school in 27 days. How many days would 18 painters take, working at the same speed?
- 11.If 5 mangoes cost ₹210, how much do 15 mangoes cost (in ₹)?
- 12.If 9 kg of rice costs ₹423, how many kg can you buy for ₹564?
- 13.9 painters can paint a school in 19 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 14.If 8 pencil boxes cost ₹176, how much do 16 pencil boxes cost (in ₹)?
- 15.A car goes 22 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 24 litres (in km)?
- 16.A hostel has enough food for 3 students for 22 days. How many days will the same food last for 11 students?
- 17.A hostel has enough food for 3 students for 16 days. How many days will the same food last for 12 students?
- 18.If 3 kg of rice costs ₹63, how many kg can you buy for ₹147?
- 19.A car goes 52 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 15 litres (in km)?
- 20.A hostel has enough food for 3 students for 18 days. How many days will the same food last for 18 students?
- 21.If 4 mangoes cost ₹208, how much do 9 mangoes cost (in ₹)?
- 22.If 2 notebooks cost ₹60, how much do 12 notebooks cost (in ₹)?
- 23.If 3 pencil boxes cost ₹12, how much do 9 pencil boxes cost (in ₹)?
- 24.If 4 pencil boxes cost ₹24, how much do 7 pencil boxes cost (in ₹)?
- 25.If 6 notebooks cost ₹354, how much do 19 notebooks cost (in ₹)?
- 26.If 7 kg of rice costs ₹154, how many kg can you buy for ₹176?
- 27.If 4 kg of rice costs ₹136, how many kg can you buy for ₹510?
- 28.A car goes 81 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
- 29.If 5 kg of rice costs ₹425, how many kg can you buy for ₹680?
- 30.A hostel has enough food for 9 students for 15 days. How many days will the same food last for 3 students?
- 31.A hostel has enough food for 5 students for 20 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 32.A car goes 117 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 11 litres (in km)?
- 33.3 painters can paint a school in 25 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 34.If 12 pencil boxes cost ₹264, how much do 17 pencil boxes cost (in ₹)?
- 35.A car goes 161 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 22 litres (in km)?
- 36.If 4 cricket balls cost ₹80, how much do 12 cricket balls cost (in ₹)?
- 37.A car goes 65 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
- 38.A car goes 34 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
- 39.A hostel has enough food for 6 students for 25 days. How many days will the same food last for 10 students?
- 40.If 10 pens cost ₹450, how much do 18 pens cost (in ₹)?
Answer key
- 224
- 130
- 68
- 9
- 2
- 3
- 969
- 40
- 153
- 9
- 630
- 12
- 57
- 352
- 264
- 6
- 4
- 7
- 195
- 3
- 468
- 360
- 36
- 42
- 1121
- 8
- 15
- 63
- 8
- 45
- 50
- 143
- 15
- 374
- 506
- 240
- 91
- 493
- 15
- 810
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude