Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 6 kg of rice costs ₹144, how many kg can you buy for ₹360?
- 2.10 painters can paint a school in 18 days. How many days would 12 painters take, working at the same speed?
- 3.If 2 kg of rice costs ₹156, how many kg can you buy for ₹234?
- 4.If 5 kg of rice costs ₹405, how many kg can you buy for ₹567?
- 5.If 9 kg of rice costs ₹207, how many kg can you buy for ₹253?
- 6.If 9 kg of rice costs ₹594, how many kg can you buy for ₹462?
- 7.A hostel has enough food for 2 students for 8 days. How many days will the same food last for 8 students?
- 8.If 3 kg of rice costs ₹168, how many kg can you buy for ₹280?
- 9.If 7 kg of rice costs ₹567, how many kg can you buy for ₹243?
- 10.A car goes 168 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 30 litres (in km)?
- 11.A car goes 32 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 39 litres (in km)?
- 12.6 painters can paint a school in 6 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 13.If 5 kg of rice costs ₹300, how many kg can you buy for ₹480?
- 14.A car goes 18 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 24 litres (in km)?
- 15.If 7 kg of rice costs ₹245, how many kg can you buy for ₹140?
- 16.A hostel has enough food for 9 students for 11 days. How many days will the same food last for 3 students?
- 17.A car goes 72 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 31 litres (in km)?
- 18.A car goes 80 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 33 litres (in km)?
- 19.If 4 kg of rice costs ₹336, how many kg can you buy for ₹420?
- 20.If 8 kg of rice costs ₹648, how many kg can you buy for ₹486?
- 21.A car goes 132 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 27 litres (in km)?
- 22.If 9 cricket balls cost ₹81, how much do 11 cricket balls cost (in ₹)?
- 23.If 2 erasers cost ₹80, how much do 16 erasers cost (in ₹)?
- 24.A hostel has enough food for 10 students for 7 days. How many days will the same food last for 7 students?
- 25.A car goes 112 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
- 26.If 5 kites cost ₹100, how much do 15 kites cost (in ₹)?
- 27.If 4 mangoes cost ₹64, how much do 12 mangoes cost (in ₹)?
- 28.If 3 kg of rice costs ₹165, how many kg can you buy for ₹440?
- 29.A car goes 81 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 4 litres (in km)?
- 30.A car goes 108 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 14 litres (in km)?
- 31.If 2 kg of rice costs ₹74, how many kg can you buy for ₹481?
- 32.12 painters can paint a school in 13 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 33.A car goes 180 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 5 litres (in km)?
- 34.If 8 kg of rice costs ₹496, how many kg can you buy for ₹620?
- 35.If 2 kg of rice costs ₹178, how many kg can you buy for ₹890?
- 36.A car goes 16 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
- 37.If 2 mangoes cost ₹58, how much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 38.If 8 kg of rice costs ₹624, how many kg can you buy for ₹546?
- 39.A car goes 22 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 13 litres (in km)?
- 40.A hostel has enough food for 8 students for 6 days. How many days will the same food last for 12 students?
Answer key
- 15
- 15
- 3
- 7
- 11
- 7
- 2
- 5
- 3
- 420
- 312
- 18
- 8
- 216
- 4
- 33
- 248
- 660
- 5
- 6
- 324
- 99
- 640
- 10
- 294
- 300
- 192
- 8
- 36
- 168
- 13
- 52
- 100
- 10
- 10
- 280
- 174
- 7
- 143
- 4
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude