← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 212 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.If 6 kg of rice costs ₹144, how many kg can you buy for ₹360?
  2. 2.10 painters can paint a school in 18 days. How many days would 12 painters take, working at the same speed?
  3. 3.If 2 kg of rice costs ₹156, how many kg can you buy for ₹234?
  4. 4.If 5 kg of rice costs ₹405, how many kg can you buy for ₹567?
  5. 5.If 9 kg of rice costs ₹207, how many kg can you buy for ₹253?
  6. 6.If 9 kg of rice costs ₹594, how many kg can you buy for ₹462?
  7. 7.A hostel has enough food for 2 students for 8 days. How many days will the same food last for 8 students?
  8. 8.If 3 kg of rice costs ₹168, how many kg can you buy for ₹280?
  9. 9.If 7 kg of rice costs ₹567, how many kg can you buy for ₹243?
  10. 10.A car goes 168 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 30 litres (in km)?
  11. 11.A car goes 32 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 39 litres (in km)?
  12. 12.6 painters can paint a school in 6 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
  13. 13.If 5 kg of rice costs ₹300, how many kg can you buy for ₹480?
  14. 14.A car goes 18 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 24 litres (in km)?
  15. 15.If 7 kg of rice costs ₹245, how many kg can you buy for ₹140?
  16. 16.A hostel has enough food for 9 students for 11 days. How many days will the same food last for 3 students?
  17. 17.A car goes 72 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 31 litres (in km)?
  18. 18.A car goes 80 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 33 litres (in km)?
  19. 19.If 4 kg of rice costs ₹336, how many kg can you buy for ₹420?
  20. 20.If 8 kg of rice costs ₹648, how many kg can you buy for ₹486?
  21. 21.A car goes 132 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 27 litres (in km)?
  22. 22.If 9 cricket balls cost ₹81, how much do 11 cricket balls cost (in ₹)?
  23. 23.If 2 erasers cost ₹80, how much do 16 erasers cost (in ₹)?
  24. 24.A hostel has enough food for 10 students for 7 days. How many days will the same food last for 7 students?
  25. 25.A car goes 112 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
  26. 26.If 5 kites cost ₹100, how much do 15 kites cost (in ₹)?
  27. 27.If 4 mangoes cost ₹64, how much do 12 mangoes cost (in ₹)?
  28. 28.If 3 kg of rice costs ₹165, how many kg can you buy for ₹440?
  29. 29.A car goes 81 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 4 litres (in km)?
  30. 30.A car goes 108 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 14 litres (in km)?
  31. 31.If 2 kg of rice costs ₹74, how many kg can you buy for ₹481?
  32. 32.12 painters can paint a school in 13 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
  33. 33.A car goes 180 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 5 litres (in km)?
  34. 34.If 8 kg of rice costs ₹496, how many kg can you buy for ₹620?
  35. 35.If 2 kg of rice costs ₹178, how many kg can you buy for ₹890?
  36. 36.A car goes 16 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
  37. 37.If 2 mangoes cost ₹58, how much do 6 mangoes cost (in ₹)?
  38. 38.If 8 kg of rice costs ₹624, how many kg can you buy for ₹546?
  39. 39.A car goes 22 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 13 litres (in km)?
  40. 40.A hostel has enough food for 8 students for 6 days. How many days will the same food last for 12 students?

Answer key

  1. 15
  2. 15
  3. 3
  4. 7
  5. 11
  6. 7
  7. 2
  8. 5
  9. 3
  10. 420
  11. 312
  12. 18
  13. 8
  14. 216
  15. 4
  16. 33
  17. 248
  18. 660
  19. 5
  20. 6
  21. 324
  22. 99
  23. 640
  24. 10
  25. 294
  26. 300
  27. 192
  28. 8
  29. 36
  30. 168
  31. 13
  32. 52
  33. 100
  34. 10
  35. 10
  36. 280
  37. 174
  38. 7
  39. 143
  40. 4

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude