Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 8 pencil boxes cost ₹112, how much do 10 pencil boxes cost (in ₹)?
- 2.If 7 kg of rice costs ₹140, how many kg can you buy for ₹260?
- 3.A car goes 72 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
- 4.7 painters can paint a school in 19 days. How many days would 19 painters take, working at the same speed?
- 5.8 painters can paint a school in 16 days. How many days would 16 painters take, working at the same speed?
- 6.If 4 pens cost ₹60, how much do 11 pens cost (in ₹)?
- 7.If 5 kg of rice costs ₹315, how many kg can you buy for ₹378?
- 8.If 4 pens cost ₹168, how much do 20 pens cost (in ₹)?
- 9.A car goes 27 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 11 litres (in km)?
- 10.10 painters can paint a school in 5 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 11.If 5 erasers cost ₹280, how much do 18 erasers cost (in ₹)?
- 12.A car goes 45 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 11 litres (in km)?
- 13.A car goes 88 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
- 14.A car goes 240 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 13 litres (in km)?
- 15.If 5 kites cost ₹160, how much do 9 kites cost (in ₹)?
- 16.If 3 kg of rice costs ₹66, how many kg can you buy for ₹154?
- 17.A car goes 36 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 38 litres (in km)?
- 18.3 painters can paint a school in 18 days. How many days would 18 painters take, working at the same speed?
- 19.A car goes 126 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 3 litres (in km)?
- 20.12 painters can paint a school in 8 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 21.If 4 bottles of juice cost ₹160, how much do 18 bottles of juice cost (in ₹)?
- 22.If 6 kg of rice costs ₹402, how many kg can you buy for ₹737?
- 23.A car goes 46 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
- 24.If 4 kg of rice costs ₹344, how many kg can you buy for ₹1032?
- 25.A car goes 138 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 18 litres (in km)?
- 26.If 3 kg of rice costs ₹192, how many kg can you buy for ₹768?
- 27.A car goes 96 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 36 litres (in km)?
- 28.If 2 pens cost ₹64, how much do 11 pens cost (in ₹)?
- 29.If 2 pens cost ₹100, how much do 10 pens cost (in ₹)?
- 30.A hostel has enough food for 4 students for 30 days. How many days will the same food last for 20 students?
- 31.A car goes 84 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 11 litres (in km)?
- 32.If 4 cricket balls cost ₹64, how much do 13 cricket balls cost (in ₹)?
- 33.If 4 cricket balls cost ₹228, how much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
- 34.If 3 kg of rice costs ₹192, how many kg can you buy for ₹128?
- 35.If 5 kites cost ₹120, how much do 2 kites cost (in ₹)?
- 36.A car goes 80 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 33 litres (in km)?
- 37.If 9 kg of rice costs ₹351, how many kg can you buy for ₹390?
- 38.If 12 notebooks cost ₹456, how much do 10 notebooks cost (in ₹)?
- 39.If 2 kg of rice costs ₹158, how many kg can you buy for ₹395?
- 40.If 7 cricket balls cost ₹280, how much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
Answer key
- 140
- 13
- 306
- 7
- 8
- 165
- 6
- 840
- 99
- 25
- 1008
- 165
- 44
- 260
- 288
- 7
- 456
- 3
- 54
- 48
- 720
- 11
- 161
- 12
- 414
- 12
- 576
- 352
- 500
- 6
- 154
- 208
- 513
- 2
- 48
- 660
- 10
- 380
- 5
- 240
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude