Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A car goes 81 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 30 litres (in km)?
- 2.A hostel has enough food for 2 students for 5 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 3.A car goes 275 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 27 litres (in km)?
- 4.12 painters can paint a school in 6 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
- 5.A car goes 156 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
- 6.If 7 kg of rice costs ₹343, how many kg can you buy for ₹735?
- 7.If 8 kites cost ₹432, how much do 4 kites cost (in ₹)?
- 8.A hostel has enough food for 7 students for 14 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 9.If 7 erasers cost ₹35, how much do 11 erasers cost (in ₹)?
- 10.If 9 kg of rice costs ₹558, how many kg can you buy for ₹806?
- 11.12 painters can paint a school in 5 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 12.If 3 cricket balls cost ₹147, how much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
- 13.A car goes 55 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 36 litres (in km)?
- 14.A car goes 96 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
- 15.If 4 erasers cost ₹240, how much do 11 erasers cost (in ₹)?
- 16.If 9 kg of rice costs ₹666, how many kg can you buy for ₹962?
- 17.A hostel has enough food for 5 students for 20 days. How many days will the same food last for 10 students?
- 18.If 5 kg of rice costs ₹350, how many kg can you buy for ₹630?
- 19.If 12 notebooks cost ₹624, how much do 20 notebooks cost (in ₹)?
- 20.A hostel has enough food for 5 students for 18 days. How many days will the same food last for 10 students?
- 21.10 painters can paint a school in 24 days. How many days would 8 painters take, working at the same speed?
- 22.A car goes 168 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
- 23.If 6 kg of rice costs ₹186, how many kg can you buy for ₹372?
- 24.7 painters can paint a school in 6 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
- 25.If 7 kg of rice costs ₹287, how many kg can you buy for ₹246?
- 26.9 painters can paint a school in 15 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 27.If 5 pencil boxes cost ₹220, how much do 10 pencil boxes cost (in ₹)?
- 28.A hostel has enough food for 12 students for 27 days. How many days will the same food last for 18 students?
- 29.If 10 cricket balls cost ₹530, how much do 8 cricket balls cost (in ₹)?
- 30.A hostel has enough food for 2 students for 17 days. How many days will the same food last for 17 students?
- 31.If 10 pens cost ₹340, how much do 2 pens cost (in ₹)?
- 32.If 2 kg of rice costs ₹72, how many kg can you buy for ₹468?
- 33.A car goes 45 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 36 litres (in km)?
- 34.A hostel has enough food for 9 students for 17 days. How many days will the same food last for 17 students?
- 35.If 4 kites cost ₹236, how much do 16 kites cost (in ₹)?
- 36.A car goes 200 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
- 37.If 9 mangoes cost ₹333, how much do 7 mangoes cost (in ₹)?
- 38.If 2 kg of rice costs ₹42, how many kg can you buy for ₹294?
- 39.12 painters can paint a school in 15 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 40.If 7 kg of rice costs ₹588, how many kg can you buy for ₹1176?
Answer key
- 270
- 2
- 675
- 12
- 91
- 15
- 216
- 49
- 55
- 13
- 12
- 294
- 396
- 16
- 660
- 13
- 10
- 9
- 1040
- 9
- 30
- 408
- 12
- 7
- 6
- 27
- 440
- 18
- 424
- 2
- 68
- 13
- 324
- 9
- 944
- 40
- 259
- 14
- 45
- 14
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude